Какво да знаете за Световната купа по баскетбол на FIBA ​​2023

...
Световната купа по баскетбол – най-големият турнир на FIBA ​​–

Световната купа по баскетбол – най-големият турнир на FIBA ​​– започва в петък. Състезанието ще бъде разпределено в три държави за първите два кръга, преди да се изиграят най-големите игри в Манила, за да се реши коя нация ще се прибере със златни медали и трофея на Нейсмит на 10 септември.

Ето какво трябва да знаете за турнира:

Кога и къде ще се проведе Световното първенство по баскетбол на FIBA?

Конкуренцията се проявява във Филипините, Япония и Индонезия.

Това е първият път, когато няколко държави са домакини на турнира.

Според FIBA ​​групи A и B ще играят своите мачове на Smart Araneta Coliseum във Филипините. Mall of Asia Arena (MoA Arena) също във Филипините ще бъде домакин на мачове от групи C и D.

Групи E и F ще проведат мачовете си в Okinawa Arena в Япония, докато групите G и H се очаква да играят в спортния комплекс Gelora Bung Karno в Джакарта, Индонезия.

Финалната фаза, определена на 5-10 септември, ще се играе в Манила в MoA Arena.

Колко страни участват в Световната купа на ФИБА?

Общо 32 отбора ще играят в 92 мача за 16 дни.

Какъв е форматът на турнира?

Отборите са разделени в осем групи по четири.

Първите два отбора от всяка група ще преминат във втория кръг, а двата отбора с дъно ще играят в класификационния кръг за места 17-32. Първите осем отбора след втория кръг продължават към четвъртфиналите.

Квалифицирани групи за Световно първенство по баскетбол на FIBA

По какво се различават правилата на FIBA ​​от правилата на NBA?

Тези, които са свикнали с игрите на NBA, ще намерят някои части от играта на FIBA ​​объркващи, особено това, което представлява намеса в коша или вратарство. Накратко, след като топката удари ръба, е честна игра или атаката, или защитата да я ударят дори докато тя остава в цилиндъра.

Линията за три точки е малко по-близо, топката е малко по-малка, играчите правят фаул при петото си лично и играта не продължава толкова дълго. Четвъртините са 10 минути, а не 12, както в НБА.

Как да гледате Световното първенство по баскетбол?

[Моля, помислете вместо това: Как мога да гледам Световното първенство по баскетбол?]

В САЩ първите три американски игри ще бъдат налични на ESPN2.

Courtside 1891 също ще предава на живо мачовете, а Sportsnet също ще разполага с някои мачове.