Както вече стана пределно ясно през последните дни, Хамас редовно

...
Както вече стана пределно ясно през последните дни, Хамас редовно
Коментари Харесай

Война в Близкия Изток, петролни шокове и инфлация: Връщаме ли се в 70-те?

Както към този момент стана пределно ясно през последните дни, " Хамас " постоянно гледат календара и познават историята. Точно 50 години след експлоадирането на Войната от Йом Кипур от 1973 година групировката реализира невиждано по мащабите си нахлуване против Израел. И преди половин век, и в този момент, офанзивата е изненадваща и идва по време на значим празник от еврейския календар.

Дали, обаче, не ни следва и едно икономическо déjà vu с последствията от новата война в Близкия Изток? Преди 5 десетилетия петролният пазар беше разтресен от редица свързани с района събития, които в последна сметка доведоха до десетилетие на токсична стагфлация - невисок напредък и висока инфлация.
 Петролът може да се насочи до $150 за барел, а пазарът да се изправи пред най-големия си недостиг от 10 години насам
Петролът може да се насочи до $150 за барел, а пазарът да се изправи пред най-големия си недостиг от 10 години насам

Миналата седмица JPMorgan предизвести, че цените на петрола може да скочат до трицифрени стойности

Малко история

Слабата стопанска система и галопиращият растеж на цените бяха нещо обикновено по целия свят през 70-те. Средната инфлация сред 1973 година и 1983 година беше 11,3% - повече от тройно по-висока спрямо предходното десетилетие.

Причините са няколко. През октомври 1973 година арабските петролни производители слагат под ембарго износа към страните, които поддържат Израел във войната. Това води до 300-процентов скок в цената за барел от 2,90 $ до 11,65 $ за единствено 4 месеца.
 Снимка 637256
Източник:

Вторият трус идва с ислямската гражданска война в Иран, която удря по износа на страната и лишава света от 7% от петролното произвеждане. Скоро по-късно избухва войната с Ирак, в която танкери и петролни кладенци са постоянно поразявани цели и по този начин цената скача още - от под 10 $ за барел при започване на 1979 година до 34 $ през февруари 1981 година
 Снимка 637254
Източник:

Това е и десетилетие на стачки, поради които да вземем за пример в Съединени американски щати има години с по 7-9% растеж на възнагражденията - мярка, която съгласно някои икономисти е подхранила инфлацията.

На всичкото от горната страна, през 70-те климатичните процеси са неподходящи и довеждат до световно повишаване на храните.
 Ще доближи ли в действителност петролът Brent $100 за барел до края на годината?
Ще доближи ли в действителност петролът Brent $100 за барел до края на годината?

Факторите от които зависи това и тяхното развиване

А през днешния ден?

" Гледайки обратно към 70-те, има потресаващо доста паралели с нашето време ", разяснява макроиконоическият пълководец на Deutsche Bank Хенри Алън в записка до вложителите, представена от Fortune.

По думите му най-видимо е това при цените на енергоносителите и изключително - на петрола. Избухването на войната в Украйна през предходната година единствено за 3 месеца изстреля цената на барел от 80 $ на 139 $. Сега равнищата са разнообразни, само че от юни насам още веднъж порастват.

Сега множеството страни от ОПЕК са компактно на страната на палестинците в спора с Израел и не е ясно дали още веднъж няма да станем очевидци на съответни техни дейности против подкрепящите еврейската страна страни.

" Шоковете в снабдяването съществено затрудняват стопанската система, тъй като по едно и също време покачват инфлацията и потискат растежа ", отбелязва Алън.

По думите му прогнозите за инфлацията през 70-те са били " прекомерно оптимистични " и сходен феномен се следи и сега.

Стачкуващите по света сега също са рекорден брой в световен мащаб - най-малко за последните няколко десетилетия. Климатичният феномен Ел Ниньо пък се чака да промени атмосферните условия в огромна част от света и по този начин да повлияе на реколтите.

Не е същото

Според зам.-главния пазарен пълководец на Capital Economics Джонас Голтерман паралелите сред 1973 година и 2023 година въпреки всичко са малко пресилени: " Ще е нужна огромна ескалация на този спор, с цел да се стигне до потрес, съпоставим с този от 1973 година след първата Война от Йом Кипур ".

Алън също отбелязва, че стопанските системи от преди половин век са били доста по-зависими от нефта и по този начин са били доста по-уязвими от проблеми със снабдяването. Централните банки по света пък от месеци нападателно подвигат лихвените проценти и по този начин отвръщат инфлацията - по този метод тя беше удържана при започване на 80-те.

Стачкуващите по света може да са доста, само че както отбелязва анализаторът мащабите на митингите в промишлеността са минимални в съпоставяне със 70-те.

Все отново Хенри Алън е безапелационен - десетилетието на стагфлацията е доста положително доказателство за това по какъв начин непредвидени събития могат бързо да трансформират икономическата обстановка към по-зле. Затова и политиците би трябвало да вземат решенията си извънредно деликатно.
Източник: money.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР