Нови снимки на Церера. Виждат се детайли!
Както писах в петък на Facebook страницата на КОСМОС БГ, автоматизираната междупланетна станция на НАСА “Доун ” изпрати към Земята следващата порция фотоси на планетата-джудже Церера.
Днес фотосите бяха оповестени в общественото пространство!
Снимките са направени, когато “Доун ” е била на разстояние 80 000 километра от Церера! Това разстояние към този момент разрешава да се виждат обособените характерности на повърхността.
На първо място прави усещане, че повърхността на планетата-джудже е покрита с кратери. Много кратери.
Повърхността на Церера е осеяна и с кратери. Credit: NASA/JPL-Caltech/UCLA/MPS/DLR/IDA
На горната фотография вдясно вие ги виждате доста ясно. Счита се обаче, че кратери покриват цялата останала повърхнина, въпреки и тъкмо в този момент от тези фотоси да не можете да ги видите. Това е по този начин, тъй като в лявата половина на планетата-джудже слънчевите лъчи падат под изострен ъгъл – т.е. там е към обяд, Слънцето е високо над хоризонта. А в дясната половина, в противен случай – там е по-скоро вечер, слънчевите лъчи не падат под толкоз изострен ъгъл и обособените характерности хвърлят сенки. Същата е аналогията и с нашата Луна. Когато тя е цялостна, ние съвсем не можем да забележим кратерите.
И несъмнено, на фотосите не престават да се виждат тези странни бели петна.
Автоматичната междупланетна станция на НАСА “Доун ” ще дойде дефинитивно в орбита към Церера на 6 март, когато деликатно ще бъде захваната от гравитационното привличане на планетата-джудже.
За повече информация по отношение на фотосите: Института Макс Планк




