Как да отглеждаме ананас в домашни условия – практически съвети
Как да отглеждаме ананас в домашни условия – можем ли да засадим и отглеждаме ананас вкъщи? Оказва се, че е допустимо и не е толкоз мъчно, колкото може да си намерения човек първоначално. Ако знаем всички нюанси, тогава развъждането на ананас в апартамент или къща ще бъде занимателна и лесна задача.
Ананасите се развъждат по два метода – посредством семена и посредством вкореняване на върха . Тъй като в България се продават единствено сортове ананаси без семена, ние просто би трябвало да отглеждаме ананас от неговия връх. Ананасът обича топлината и светлината, а също по този начин елементарно понася сушата, тъй като родината му е Бразилия, Южна Америка и тропиците.
В някои страни с нетропичен климат са се научили да отглеждат ананаси в оранжерии, тъй че развъждането на ананаси вкъщи няма да бъде мъчно. Това многогодишно растение може да бъде отглеждано на перваза на прозореца. Така освен ще ни радва като домашно цвете, само че и ще ни дава плодове понякога. Отгледаните от нас ананаси ще бъдат двойно по-вкусни!
Как да отглеждаме ананас в домашни условия – подготовка
Стъпка 1 – купуваме свеж ананас
Избираме плод от магазина, който да служи като основа за развъждане. Обръщаме особено внимание на външния тип и не забравяме, че подобаващият ананас има:
- твърди зелени листа без жълти или кафяви петна
- златистокафяв и корав тип на досег
- прелестен блудкав мирис
Малките черни мушици не би трябвало да летят към плодовете. Проверете и долната част на листата – от време на време там също има мушици.
Стъпка 2 – отделяме горната част на ананаса
Хващаме плода с една ръка, а с другата хващаме листата в основата и ги извиваме. Правим това деликатно, с цел да не повредим върха.
Ако се опасяваме, отрязваме горната част на ананаса, оставяйки допустимо минимум пулпа. Внимателно отстраняваме нежеланите останки от плодове към листата с ръцете си. Новият ананас ще порасне от върха, тъй че се уверете, че не е развален.
Стъпка 3 – оставяме листата да изсъхнат
Оставяме горната част с главата надолу за една седмица. Стъблото и основата би трябвало да изсъхнат.
Стъпка 4. Да оставим корените да покълнат
Наливаме вода в чаша или буркан. Гърлото на водният съд би трябвало да е задоволително необятен, тъй че стъблото да пасва свободно, само че да не се потапя изцяло там.
Ако няма подобаващ съд, можем да използваме следния трик – вкарваме няколко клечки за зъби в основата на стъблото на височина 3-4 сантиметра от дъното и ги използваме като опора. Когато върхът е потънал във вода, клечките за зъби ще предотвратят цялостното му поглъщане в чашата.
Поставяме чашата на добре осветено изсъхнало място и започваме да чакаме търпеливо. Развитието на корените ще отнеме няколко седмици. През това време е значимо от време на време да сменяме водата и да заобикаляме внезапни промени в температурата.
Стъблото е готово за засаждане, когато корените доближат 5-6 сантиметра дължина. Това е задоволително, с цел да може растението да се вкорени добре в почвата.
Засаждане на покълналия ананас в саксия – по какъв начин да отглеждаме ананас в домашни условия
Стъпка 1 – избираме подобаваща саксия
Саксията би трябвало да е висока към 15 сантиметра. Напълваме я с почва, която е добре да бъде най-малко 30% органична. Подходяща е и почвата от кактуси. Те, като ананасите, обичат един тип почва.
Стъпка 2. Засаждаме горната част и поливаме с вода
При засаждане се уверяваме, че единствено стъблото и корените са в земята. Не е належащо да покриваме листата с пръст.
След първото поливане следим положението на почвата – тя постоянно би трябвало да е влажна. За да създадем това, поливаме растението най-малко един път седмично. Стайната температура би трябвало да бъде минимум 18°C . Също по този начин е значимо кълновете да получават доста слънчева светлина. Можем да създадем парников резултат, като покрием саксията с найлонов плик, с цел да ускорим растежа на ананаса.
Стъпка 3. Следим за появяването на цвета
Ананасът ще се вкорени изцяло след шест месеца. От центъра на листата ще се появи цвят – червен конус, от който по-късно ще се образуват сини венчелистчета, а по-късно и плодът.
Как да отглеждаме ананас в домашни условия – на практика препоръки
Вече видяхме по какъв начин да засадим и отгледаме самия ананас. Нека в този момент да разгледаме едни от най-често задаваните въпроси от практиката:
Кога е най-добре да засадим ананаса?
Най-доброто време за засаждане на ананас е от края на лятото до края на есента. Точно по това време би трябвало да закупим плодовете, които би трябвало да са качествени. Ако ананасът е леко замразен, туфата ще загуби способността си да пораства. Ето за какво не се предлага да купуваме ананаси за засаждане през зимата и пролетта. Ананасът не понася мраз, тъй че избираме подобаващ плод, чийто връх и листа са в положително положение. Именно от там в бъдеще ще стартира да пораства нашият домакински ананас.
Как да обработим отрязаното място на върха?
След като към този момент сме отстранили пулпата към пънчето на листата, можем да изплакнем мястото на рязане със слаб разтвор на калиев перманганат. След това е хубаво да поръсим разреза с натрошен въглен или таблетки с деен въглен. Може да използваме и дървесна пепел, в случай че имаме на разположение. По този метод ще предотвратим значително опцията разрезът да загние.
Каква почва да сложим в саксията на нашия домакински ананас?
Както казахме към този момент, за засаждането изберете саксия, която не е прекомерно огромна – не повече от 0,5-0,6 литра. На дъното първо изсипваме дренаж или камъчета и малко експандирана глина, а по-късно почвата. Тази почва би трябвало да е рохкава и да се състои от елементарна пръст, торф, хумус и пясък (за предпочитане речен), почти в равни елементи.
Можем да създадем тази примес сами, а може и да си купим подготвена в магазина (търсим субстрати за бромелии). След това третираме почвата с парещ разтвор на калиев перманганат, с цел да я дезинфекцираме добре. И единствено след няколко дни можем да засадим туфа ананас в нея.
Как да се грижим за домашния ни ананас – по какъв начин да отглеждаме ананас в домашни условия
Поливаме ананаса рядко, само че доста щедро и единствено с топла вода, леко затоплена, до към 30 градуса. Ананасът се нуждае от тъкмо подобен метод на навлажняване, защото в родината си в тропиците той е привикнал да живее дълго време в разгара на суша, а по-късно да натрупва вода по време на мощни тропически превалявания. Така че изчакваме, до момента в който почвата в саксия изсъхне изцяло.
Можем да прибавим малко лимонен сок към водата за напояване. И още нещо – поливаме освен почвата, само че и всички листа от ананаса, т.е. тъкмо както дъждът би валял върху него в естествени условия. Листата на ананаса имат способността да натрупват влага, тъй че те също се нуждаят от вода, а освен кореновата система.
Когато забележим, че саксията е прекомерно дребна за нашия ананас, пресаждаме го в по-голяма саксия. Трябва да засаждаме растението всяка година, като последователно усилваме размера на саксията. При всяка трансплантация стволът би трябвало да се слага по-дълбоко в земята с половин сантиметър. Когато растението доближи три до четири годишна възраст, можем да го засадим в 3-4 литрова саксия.
Не забравяме да държим ананаса на топло място. Ако температурата падне до + 18 – 20 градуса, тогава растението ще почине. През лятото ще бъде много елементарно да създадем това, само че през зимата се грижим за ананаса ни по-усърдно. Например ананасите имат потребност от светлина най-малко 12 часа дневно, по тази причина можем да употребяваме флуоресцентна лампа, когато на открито е доста облачно и мрачно.
Как да накараме ананаса да цъфти?
Ананасът стартира да цъфти и да дава плодове след към 2,5-4 години от момента на засаждането. Средно листата на ананаса на тази възраст доближават 80 см. Но постоянно ананасът не желае да цъфти самичък. Тогава би трябвало да му помогнем малко, като го предизвикваме да цъфти.
Имаме потребност от парче карбид от 10 грама, което слагаме в литров съд с вода. С получения разтвор ще би трябвало да поливаме ананаса през ден в количество от 25 мл, до момента в който не забележим започването на цъфтежа. Обикновено това се случва два месеца след началото на процедурата. Най-добре е да създадем това през лятото.
У дома можем да отглеждаме ананаси с тегло от 300 грама до цялостен кг.
Завършваме с една забавна изложба от фотоси на тематика “Как да нарежем ананаса по хубав метод ”. Приятно разглеждане!