Кахена (срещана още като Дахия ал-Кихина или Кихия) е берберска

...
Кахена (срещана още като Дахия ал-Кихина или Кихия) е берберска
Коментари Харесай

Берберската кралица-воин Кахена

Кахена (срещана още като Дахия ал-Кихина или Кихия) е берберска кралица-воин и пророчица, която предвожда хората си против арабското завоюване на Северна Африка през 7 век. Рожденото ѝ име е Дахия (означаващо „ красивата газела “), а „ кахена “ е арабска купа, означаваща „ пророчица “/ “гадателка “. Вярвало се, че тя има свръхестествени сили, които ѝ разрешавали да предсказва бъдещето.

Кахена е щерка (или племенница) на берберския крал Аксел (още прочут като Кусалия), който е прочут герой за независимост. Много малко се знае за живота на Кахена и тя е най-известна с присъединяване си в спора с мюсюлманския арабски водач Хасан ибн ал-Ну‘ман, чиято войска от омаяди/умаяди (Омаядски халифат) атакуват Северна Африка. Кахена побеждава Хасан ибн ал-Ну‘ман повече от един път и го прогонва от района, само че по-късно губи поддръжката на хората си по неразбираеми аргументи.

Това, което се знае за живота на Кахена, е получено като сведения от арабските историци и от някои митове за нея. Според някои митове тя е била еврейска пророчица, съгласно други е била от кралско родословие, била е християнка и е можела да комуникира с птиците, които я предупреждавали за бъдещи офанзиви на противникови армии. Друга история споделя, че Кахена се омъжила за деспот, който тормозел хората ѝ, по тази причина тя го убива в деня на сватбата им.

Кахена нормално е описвана като висока жена, с „ превъзходна коса “, която носела сплетена на плитка. Макар че по-късните историци я разказват със светла кожа, тя е чернокожа африканска кралица, която се обличала съгласно кралските традиции на Нумидия – с дълга туника, сандали и необятни препаски.

Управление

Смята се, че Кахена се била паралелно до татко си Аксел през 680-те години и се потвърждава като добър боец. Тя печели борбата против Хасан ибн ал-Ну‘ман и го принуждава да се отдръпна. Той се отдръпва от нейните земи, само че се насочва към Картаген през 698 година и го завладява. Окупирал северните региони, Хасан ибн ал-Ну‘ман  още веднъж нападна Кахена, само че провалянето за него е толкоз огромно, че той се отдръпва в Либия или Египет.

Последна борба и гибел

Източниците са неразбираеми по отношение на това тъкмо кой военачалник побеждава Кахена. Смята се, че това е или Хасан ибн ал-Ну‘ман или Муса бин Нусаяр, който се възкачва на трона след първия. Счита се обаче, че точно Хасан ибн ал-Ну‘ман е този, който след борбата при Картаген, се връща за нова офанзива против Кахена. Този път обаче, кралицата-воин не била толкоз мощна, тъй като доста от хората ѝ се обърнали против нея. Един от синовете на Кахена е хванат по време на тази борба и бил заставен да издаде военните проекти на майка си.

През 702 година Кахена още веднъж се изправя против Хасан ибн ал-Ну‘ман в борба. Преди армиите им да се срещнат, тя изпраща другите си двама сина в лагера на врага, с цел да бъдат подготвени като мюсюлмански войни. Някои източници показват, че тя е хваната и по-късно екзекутирана или че сама се отравя, само че най-добре признатата доктрина е, че Кахена умира по време на последната борба. След това главата ѝ била отрязана и подарена на Хасан ибн ал-Ну‘ман като трофей.

Сигурно е обаче, че Хасан ибн ал-Ну‘ман уважавал Кахена и гледал на нея като на заслужен съперник. Нейните синове, които приели исляма, били гледани добре и по-късно самите те предвождат свои армии, които да се бият на страната на арабите. За страдание хората на Кахена били продадени в иго в далечни земи.

Източник: iskamdaznam.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР