Проучване: самотните майки имат по-малко домашни задължения и спят повече
Животът на самотната майка може да бъде същинско предизвикателство. Само че дългогодишното разбиране, че за нищо не им остава време, е запратено надалеч в предишното. Социолозите Джоана Пепин, Лаяна Сайър и Лин Каспър организират изследване, основано на 23 000 омъжени и самотни майки в Съединени американски щати с деца на възраст под 13 години. Проучването открива основни разлики в метода им на живот. Ето и най-интересните от тях.
Самотните майки спят повече и имат повече време за отмора.
Омъжените майки разполагат с минимум време за себе си спрямо разведените, с живеещите на фамилни начала или тези, които в никакъв случай не са се омъжвали. Учените настояват, че това се дължи на обстоятелството, че омъжените се усещат длъжни да слагат като приоритет поддържането на семейството пред личната си отмора.
Омъжените майки се грижат за семейството, с цел да отговорят на публичните критерии и упования.
Омъжените майки са положителни домакини – частично тъй като желаят да се държат уместно като майки и съпруги в обществото, частично тъй като брачният партньор им чака това от тях. Според изследването самотните майки прекарват най-малко един час по-малко в кухнята и в шетане из къщи спрямо омъжените.
За майките е по-добре, когато някой, само че не мъжът им, оказва помощ в семейството.
Самотните майки е по-вероятно да живеят със собствен родственик, който им оказва помощ в грижите по дома. Това е една от аргументите, заради които имат повече време за себе си. От друга страна, изследването сочи изрично, че съжителството с сътрудник непроменяемо е обвързано с повече домашни отговорности.
Социолозите: „ Въпросът не е единствено в спомагателния чифт ръце на помощ, а на кого принадлежат тези ръце. “ Изглежда, че майките избират да поделят домакинските си отговорности с някого, който не е брачният партньор им.
Самотните майки прекарват свободното си време в по-малко физически извършения и допълнително гледане на телевизия.
Самотните майки разполагат с повече време за себе си, открито е, че го прекарват в занимания у дома – главно гледане на телевизия или четене на книга.
Изследователите въпреки всичко припомнят, че въпреки свободното време на самотните майки да е повече, работният им график е много по-сложен спрямо омъжените, защото постоянно няма на кого да оставят децата си. В този смисъл самотните занимания като гледане на телевизия или четене на книга наподобяват разумни за предпочитане, в сравнение с такива, които изискват синхронизация на времето с други хора.
И самотните, и омъжените майки са еднообразно отдадени в грижите си към децата.
Всички майки, без значение дали са омъжени, разведени или в никакъв случай не са минавали под венчило, имат еднообразно предпочитание да прекарват време с децата си. Повечето от дамите, взели участие в изследването, споделят, че прекарват към час и половина дневно в игри, диалози или четене на книжки с децата си. Ето че колкото и да е друг животът на самотните и омъжените майки, има нещо, по което си наподобяват всички те – във всеотдайната любов към рожбите си.
Цветелина Велчева по материали от Bright Side
![](/img/banner.png)
![Промоции](/data/promomall.png?5)