Живеем в изключително бурни времена. Средата се променя с огромна

...
Живеем в изключително бурни времена. Средата се променя с огромна
Коментари Харесай

Институтът ”Ройтерс”: Войната е двигателят на историята. COVID-19 промени социалните мрежи

Живеем в извънредно бурни времена. Средата се трансформира с голяма скорост, а човешките същесетва, фирмите и държавните управления са принудени да се приспособяват. Целият този безпорядък обаче се трансформира в парадайс за подправени вести. Това постанова отговарящ отговор от страна на обществените мрежи.
Анализ, на института " Ройтерс " изследва измененията, които настъпват в обществените мрежи поради пандемията.

Анализът стартира с откъс от Лев Троцки: “Войната е моторът на историята” - популярна фраза, която марксисткият бунтовник изрича през към този момент далечната 1922 година Зад изявлението стои концепцията, че общественото развиване забързва своя ход в разгара на спорове.

Коронавирусът и пандемията са сходни по природа - ставаме очевидци на радикални промени в съвсем всяка една сфера на човешкия живот и то за извънредно малко време.

Ето до какви заключения доближават откривателите:

“Технологичните компании направиха редица промени, с цел да отговорят на дезинформацията, която витае към COVID-19. Това включва укрепване на достоверните източници, ръководство на огромна част от съмнителното наличие, ограничение на директното препращане на изявления и рестрикции в региона на рекламата.

Достоверна информация на напред във времето

В началото на месец март доста хора желаеха да схванат повече за този тайнствен ковид. Колко гибелен е в реалност? Кой попада в рисковата група? Как можем да се предпазим? Имаше толкоз доста незнайни, че онлайн средата беше подготвена да поеме вълната от здравни неистини.

Социалните мрежи дават на всеки правото и опцията да изрази себе си и позицията си. Така споделят разнообразни неправителствени организации в цифровия свят. Има обаче няколко неща, които се оказват по-фатални от вируса и могат да убият човек. Лъжите към инжекцията.

През март се появиха изказвания, че лимоните лекуват ковид. Че техниките за кашляне построяват имунитет. Че цветът на кожата също е фактор за запазване от инфекцията. Такива теории набраха изключителна скорост освен във Фейсбук, само че и други платформи и се радваха на известност и доверие. Но, естествено, бяха неистина. Спомняте си изказванията, че витамин С и чесънът оказват помощ против COVID-19.

Последващият отговор от страна на фирмите беше логически - самодейно да се промотира наличие, обвързвано с достоверна здравна информация от надеждни източници.

Фейсбук основа своя “COVID-19 информативен център” - място, в което се споделя информация за инфекцията от държавни източници и тествани медии.

YouTube стартира да насочва вниманието на потребителите към наличие, което касае последните обстоятелства към болестта, които са от публични източници, измежду които Световната здравна организация и държавните управления на обособените страни.

Twitter, Instagram и изключително известното приложение TikTok направиха същото.

Всички специалисти изцяло единомислещо заявих, че такива дейности са потребни. Но сходен метод има и своите лимитирани благоприятни условия - опорни точки от държавна организация може и да не съумеят да сграбчен читателското внимание. Поради простата причина, че информацията е суха. Това значи, че доста консуматори даже няма да си създадат труда да кликнат върху посочения линк.

Друг проблем се дължи на обстоятелството, че не всички държавни управления имат доверието на жителите си по време на тази рецесия. Освен всичко, поради неяснотите към самия вирус, доста специалисти също нямат отговори на най-задаваните въпроси.

Резултатът е един всеобщ безпорядък.

Дезинформацията е на всички места

Преди пандемията дезинформацията се разпространяваше клъстърно и по избран мотив, било то избори или митинги. COVID-19 пристигна като международната война - не засегна незабавно всички страни, само че в даден миг доближи до съвсем всеки жител на планетата по един или различен метод. Иначе казано - всички тези предпоставки се оказаха една страхотна рецепта за световно разпространяване на подправени вести.

Препращане на известието

Такава мярка взеха приложения като WhatsApp, да вземем за пример. Едно от скорошните изследвания на института “Ройтерс” показв, че информацията към ковид постоянно е препредадена. Казано на български - получава се нещо като негоден телефон. Истината последователно се изкривява, вкарва се в друг подтекст (бел. на преводача).

Но има и някои откровени неистини. Например - че има връзка сред 5G мрежата и разпространяването на инфекцията.

В едни по-нормални времена сходна информация получава по-малко внимание. Но по време на всеобщата суматоха през март месец, когато щандовете в магазините в Европа бяха изпразнени от истерични жители, а леглата в лечебните заведения започнаха да се запълват, изцяло изфабрикувани клюки безусловно изригнаха в пространството и доста елементарно започнаха да се препредават посредством платформи като WhatsApp, които са по-затворени в своята същина.

Затова и от компанията тогава вземат решение да създадат смяна в централите си по целия свят и през април платформата постанова прецизен предел за това какъв брой души могат да получат едно и също известие вкупом.

Ефектът съгласно компанията е бил позитивен - осезаемо е намаляло препредаването на известия.

Решението обаче провокира и яд измежду потребителите в страни като Испания, където деятели и извънредно десни политици афишират този ход за цензура.

Ограниченията в рекламата

Златна мина за измамниците. Това стана едно от измеренията на COVID-19 и пандемията. Още когато инфекцията набираше скорост в разнообразни платформи се появиха бизнесмени, които продаваха какви ли не артикули за предотвратяване от COVID-19. В някои европейски страни имаше и скандал с бързите проби, които се оказаха извънредно некачествени.

Такава продажба е ставала и благодарение на реклами във Фейсбук, а за измамата във Англия се разбра след следствие на управляващите на Острова.

Конспиративните теории

Специфичен тип дезинформацията към ковид цели да “докаже” разнообразни изказвания - дали разхлабването на ограниченията е било вярно или не, както и политическите изказвания в пространството. Основни източници на подвеждащи обстоятелства са италианският министър председател Матео Салвини и американския президент Доналд Тръмп, да вземем за пример.

Заради изявленията на шефа на Белия дом обществената мрежа Twitter реши да слага знак за евентуално подвеждащо наличие в изявленията на Тръмп, макар че тогава ставаше дума за изказвания към изборния развой, а не поради пандемията.

Какво следва?

Пандемията неизбежно докара до фрапантни промени в медийния пейзаж и то за къс интервал от време. Въпреки това обаче специалисти са на мнение, че фирмите могат да създадат доста повече от това. Изразяват и терзания за това, че през идващите месеци обстановката ще стане още по сложна и политическата дезинформация ще стане доста по-трудна за преодоляване.

Превод: Джесика Вълчева
Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР