Живеем в епоха на дезинформация, в която интернет може да

...
Живеем в епоха на дезинформация, в която интернет може да
Коментари Харесай

Съвременни митове: Бръсненето кара космите да стават по-дебели и тъмни

Живеем в ера на дезинформация, в която интернет може да се окаже както правилен асистент, по този начин и да ни заблуди с  недостоверна и непроверена информация . Така се раждат редица модерни легенди, в които доста хора освен имат вяра, само че и им позволяват  да ръководят живота им

Искра.бг  стартира поредност с разбулването на , като се базира на научни данни и тествана информация.

В всекидневието си постоянно се сблъскваме с голям брой препоръки и предизвестия по отношение на грижата за тялото и кожата, само че един от най-разпространените легенди е този, че бръсненето кара космите да стават по-дебели и по-тъмни . Много хора, които постоянно употребяват бръснене като способ за премахване на нежеланото окосмяване , имат вяра, че този развой въздейства на текстурата и цвета на новоизрастващите косми. Но дали това е истина или следващата илюзия, останала от по-ранни времена?

Произход на мита

Митът за бръсненето и неговото въздействие върху космите евентуално произлиза от наблюдения, направени от хора, които са почнали да се бръснат за първи път . След като се обръсне косъмът, той израства още веднъж със подострен връх, който, за разлика от естествено изтънения връх на необръснат косъм, наподобява по-груб и по-дебел . Първоначалното усещане, че новите косми са „ по-дебели “ и „ по-тъмни “, основава заблуда, че бръсненето е трансформирало структурата и пигментацията на косъма. Оттук произлиза и митът, който се е запазил през десетилетията.

Научни обстоятелства

Истината обаче е друга от това, което мнозина имат вяра. Бръсненето не трансформира структурата, дебелината или цвета на косъма. Косъмът пораства от фоликул под кожата и процесът на бръснене просто отстранява забележимата част на косъма. При израстване новият косъм има по-остър край, което основава чувството, че е по-дебел. С времето, когато косъмът продължи да пораства, той още веднъж се изтънява и възстановява нормалния си тип .

Многобройни интернационалните изследвания изрично удостоверяват, че бръсненето не води до смяна в дебелината или пигментацията на косъма. Изследване, оповестено в, извършено от Хенри Блок и екипът му , обгръща разнообразни способи за премахване на окосмяването и въздействието им върху характерностите на космите. Изследователите откриват, че косъмът след бръснене не става по-дебел или по-тъмен, а растежът му не се форсира .

Подобни изводи се вършат и в други проучвания. През 1928 година учени от Mayo Clinic организират първото систематично проучване по тематиката, в което изследват група мъже, които постоянно се бръснат. Те откриват, че няма забележителна смяна в характерностите на косъма преди и след бръснене.

Практически образци и обърквания

Много хора, които стартират да се бръснат в млада възраст , имат вяра, че този акт е обвързван с по-грубите и тъмни косми, които по-късно израстват. Истината обаче е, че тези промени в окосмяването се дължат на естествените хормонални промени , изключително в пубертета, а не на самото бръснене. Например, при младежи, които стартират да се бръснат на 15-16 годишна възраст , космите стартират да се трансформират поради аргументи, свързани с увеличеното произвеждане на тестостерон , а не заради постоянното потребление на бръснач.

Един от образците за разпространяването на този мит е обвързван с дамите, които постоянно са склонни да заобикалят бръсненето на избрани елементи на тялото, вярвайки, че космите ще станат по-дебели и по-тъмни. Например, доста дами се тормозят да бръснат краката си заради страха от „ утежняване “ на окосмяването , макар че тези опасения са неоснователни.

Защо митът към момента съществува?

Този мит се поддържа най-много поради неналичието на задоволително информация и наклонността на хората да се доверяват на персонални наблюдения и предания. Макар и научните доказателства да демонстрират противоположното, образното чувство за по-груби косми след бръснене постоянно е задоволително, с цел да поддържа мита жив.

  • Block H., et al. (2011). Effects of hair removal methods on hair characteristics , Journal of Investigative Dermatology.
  • Mayo Clinic (1928). Study on the impact of shaving on hair thickness and growth rate , Mayo Foundation for Medical Education and Research.

Съвременни легенди: Нощното ястие води до качване на килограми

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР