Жителите в , което беше сред засегнатите населени места от

...
Жителите в , което беше сред засегнатите населени места от
Коментари Харесай

Село Слатина не потъна по време на бедствието, но ще потъне ли заради бездействието на Община Карлово?

Жителите в, което беше измежду засегнатите обитаеми места от ужасяващите наводнения през септември , към момента живеят в боязън . Непосредствено след потопа са изплували голям брой проблеми , които оттогава до в този момент не са били позволени и будят паника в локалните, че при ново сходно злополучие следствията могат да бъдат още по-големи. За да се случат едни или други дейности, главният движещ фактор и от този, който зависи всичко, е Община Карлово . Тя е институцията, която изготвя публичните поръчки, прави проектирането за възобновяване на мостовите уреди и инфраструктура като оценка. Общината и кметът са тези, които когато всичко е направено, даже и да няма пари, само че въпреки всичко има остойностяване – да насочат настояванията си към страната. По този мотив на 10 април е било проведено съвещание на Инициативния комитет на Местната гражданска самодейност /МГИ/ в селото. По време на него жителите в Слатина са обобщили настояванията си за да бъдат отстранени всички вреди от потопа, а точно:

  1. Възстановяване на мостовете – моста Слатина-Розино, моста при спирката, моста при гробищния парк, моста на циганското дере, моста Слатина-Столетово;

2. Разчистване на коритото на река Стряма ;

3. Да се построи защитна дига на Помпената станция ;

Затлачената помпена станция. Снимка: Yordanka Semkova, Фейсбук Клони затлачват коритото на реката. Снимка: Yordanka Semkova, Facebook Падналият мост Слатина-Розино. Снимка: Yordanka Semkova, Фейсбук

4. Изграждане на укрепителни инженерни уреди на коритото на селското дере в границите на селото;

5. Почистване и подсилване на останалите дерета;

6. Пълно възобновяване на инфраструктурата на цялото село;

7. Отстранявяне на вредите на спирката , промяна на покрива на административната постройка ;

8. Почистване на насъбраните наноси от почистените дерета ;

9. Настояваме за възбрана на стопанската сеч във водосбора на поройните дерета над селото. Да се позволи още веднъж да се отпуска на популацията суха маса дърва за битови потребности и да се възобнови залесяването на гората;

10. Настояваме за информация по какъв начин дотук са изразходвани отпуснатите средства към Община Карлово от Междуведомствената комисия за възобновяване и подкрепяне към Министерски съвет;

11. Настояваме целият по-нататъшен развой по възобновяване да бъде оптимално обществен , транспарантен и рационално разходващ публичните средства, предоставени за задачата, което постанова осъществяване на публични разисквания и свеждане до жителите на цялостната информация за всички планувани дейности предварително;

12. Настояваме в най-кратък период да получим отговори по надлежния ред на всички гореизброени точки.

Осем месеца минаха от бедствието и съвсем нищо не е свършено за отстраняването на следствията, разяснява Йорданка Семкова , ръководител на Инициативния комитет на МГИ в село Слатина за Искра.бг . Тя показа:

„ Слатина остава в периферията и все сме забравени от Бога и държавното управление, а селото ни е прелестно. В него живеят над 800 поданици и се надяваме да си го възстановим, тъй като ще изгубим младежите, които са тук. Нека ние, жителите на село Слатина, не продължаваме да усещаме и усещаме на гърба си неналичието на държавност, правда и виновна грижа за популацията. Считаме, че живеем в цивилизована и правова Европейска страна. Считаме, че първа задача на всеки един държавен орган, институция и чиновник е да се грижи за опазването на живота и здравето на популацията и държавността. “

Семкова изясни, че непрекъснато се чувала спорна информация за парите , постъпили по сметките от донорите, общината и страната:

„ Председателят на Общински съвет Карлово Доньо Тодоров, който отговаряше тук по време на разчистването от името на Общината и му споделих – „ Вие единствено хвърляте прахуляк в очите на хората, имитирате някаква работа, подигравате се с хората “. Казах му да се направи доклад – толкоз пари сме получили от страната, толкоз сме изразходвали перо по перо – за машинизация, за това, това, това, толкоз остават налични в сметката – и за вас добре, и за хората информация. И за какво не го вършат? Отговор – няма. “

Пострадалите от наводненията са получили 375 лв. обезщетение . По този мотив тя приканва: „ Господа депутати, когато има бедствено състояние и форсмажорни условия – бедствия и повреди – дано да се промени това законодателство, да не е толкоз тромаво и да чакаме публични поръчки и по този начин нататък. За тези 7 цялостни месеца, към този момент сме в осмия, трябваше поръчки и реализатори – всичко да е готово. Да се види какви пари трябват и с какви разполагаме, тъй като от парламентарната естрада вътрешният министър Иван Демерджиев и районният министър арх. Иван Шишков споделят, че каквото желаят от Общината до момента е обещано, а от Общината ми споделят, че няма пари. Би трябвало да има някакъв Фонд. Сумата от 375 лв. е грозна и цинична. Тя би трябвало да се актуализира. “

Местната гражданска самодейност е била направена по време на общоселско заседание на 31 януари . Във връзка с това Семкова посочи: „ Киносалонът беше цялостен, макар че нямаше отопление в него. Тогава карловският кмет даде обещание, че ще докара 400 кубика трошляк, с цел да се насипят улиците, тъй като някои от улиците бяха безусловно непроходими дори с джипове. Той изпрати общински булдозер с един занапред учещ се багерист. Той реши с изкарания пясък от дерето, да посипе нагоре улиците. След първия дъжд ситуацията беше същото. “

Жената се възмущава и от новите пешеходни мостове , които нямат парапети. И пита: „ Как се чака възрастен човек да премине по тях? “

Йорданка Семкова е безапелационна, че близо 8 месеца след наводненията, ситуацията в село Слатина към момента е апокалиптично и със съселците им упорстват общината и страната да ги чуе. В противоположен случай в най-скоро време обмислят да излязат на митинг и приканват всички поданици на обитаемото място и доброволци, подкрепили ги, да се включат в техните цивилен претенции за възобновяване на обитаемото място.

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР