Жителите на две габровски села алармираха, че мечки кръстосват улиците

...
Жителите на две габровски села алармираха, че мечки кръстосват улиците
Коментари Харесай

Мечки навлизат в населени места в Габровско

Жителите на две габровски села сигнализираха, че мечки кръстосват улиците край домовете им измежду бял ден. Най-напред от село Жълтеш, а по-късно и от Стоевци се оплакаха, че дивите животни са слезли при хората.

След това, в обществените мрежи, от други габровски села и крайни квартали споделиха, че хищници от типа навестяват и тях.

Присъствието на мечки наоколо до обитаемоте места в Габровско не е извънредно, само че кметският наместник на село Стоевци Петко Червенски споделя, че това е първият случай, в който мечката съкратява дистанцията с хората и това ги плаши. Дивото животно е опропастило овощна градина, пчелини и е съборило огради на обитаеми парцели, оповестява кметският наместник.

„ Проблемите стават съществени. Безброй позвънявания има до мене. Не могат хората да си влязат в градините, да си приберат реколтата “, сподели Червенски.

Той посочи, че евентуално има няколко мечки и най-малко една от тях има дребни. Мечките са предпазен тип и не подлежат на отстрел, добави той.

Тази пролет, поради зачестили сигнали за нахлуване на мечки в обитаемоте места, в Габровска област беше въведен механизъм за реакция. Тогава кметовете и кметските наместници получиха указания, а в селата- на видно място беше сложена информация за жителите по какъв начин да работят.

Според хората от Стоевци този механизъм, който планува работна група от специалисти в региона на лова, ветеринарномедицинската активност и локалната власт да реагира на първо време при сигнали за поява на кафява мечка и да открива дали има опасност за хората, не работи.

Жителите на селото разчитат хищникът, който обикаля около къщите им да бъде уловен и изместен в естествения му хабитат. Опитът обаче демонстрира, че се случва мечката още веднъж да слезе при хората. Така животното, уловено в Габровско тази пролет и преместено в горите на парк Централен Балкан, не след дълго стигна до обитаеми места в Троян и Ловеч.

" Миналата година и по-миналата година природата беше благосклонна. Имаше доста храна, което най-вероятно е довело до оцеляване на огромен брой дребни мечета. А те на втората година биват изгонени от родителите си и надлежно си търсят място под слънцето. Най-често тези дребни млади животни са най-склонни на опити, а и също така са били изтикани в периферията на местообитанията ", изясни Александър Дуцов, специалист по запазване на типовете във WWF-България.

Разрешения за отстрел на мечка се издава единствено с подписа на министъра на земеделието, добави той и посъветва хората да записват вредите, с цел да могат да получат обезщетения.
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР