Жестока атака на кърлежите! Какво да правим при ухапване
Жестока офанзива на кърлежите! Какво да вършим при захапване? Тази година в София се записва взрив на ухапванията от кърлежи. Общината се пробва да почисти тревните площи от паразитите, само че проблем основават непрестанните превалявания, които възобновяват „ реколтата “ от рисковите гадини.
Сиана Хлебарска от Столична община изясни пред бТВ, че по наставление на Регионалната здравна ревизия (РЗИ) тази година пръсканията са почнали по-рано – още в края на март. До средата на април един път са били обработени всички общински тревни площи. Предвидена е спомагателна обработка, само че проливните дъждове не стопират и няма по какъв начин да се направи, посочи Хлебарска.
Проф. Ива Христова, шеф на Националния център по заразни и паразитни заболявания (НЦЗПБ), удостовери, че при влажно време кърлежите са по-активни. Те изчезват при доста студено и доста горещо време, посочи епидемиологът.
След захапване е значимо паразитът бързо да бъде изваден. Обикновено това може да стане с пинсета, в случай че се случи 1-2 часа след ухапването. Ако не може да излезе с пинсета, най-добре е да се потърси лекарска помощ, посочи проф. Христова.
При децата не се бие ваксина против тетанус при захапване от кърлеж, тъй като те са ваксинирани скоро и имат отбрана. При възрастните също не се постанова имунизация, в случай че са реваксинирани на време, в противоположен случай се поставя ваксина, изясни шефът на НЦЗПБ.
Антибиотик пък се предлага единствено в случай че е несъмнено, че кърлежът носи болест и при срутен имунитет.
Източник: flashnews.bg
КОМЕНТАРИ