Женският национален отбор по волейбол на България завърши по отличен

Женският национален отбор по волейбол на България завърши по отличен ...

Лъвиците разгромиха Казахстан, но останаха без виза за Токио.

Женският национален отбор по волейбол на България завърши по отличен начин участието си в група С от олимпийските квалификации. Волейболистките ни, водени от Иван Петков, отбелязаха категорична победа над Казахстан с 3:0 (25:14, 25:16, 25:16) пред около 1000 зрители в зала "Сенчъри Линк Сентър" в Шрийвпорт-Боссиер сити.
България остана на косъм от победата срещу САЩ
Селекционерът заложи на следния стартов състав: Гергана Димитрова, Мирослава Паскова, Мария Каракашева, Нася Димитрова, Петя Баракова, Мира Тодорова, Жана Тодорова (либеро). Шанс за изява получиха и Елена Бечева и Мария Кривошийска, капитанът Елица Василева получи почивка след изиграните два силни двубоя в петък и събота. Това не повлия по никакъв начин върху играта на българските момичета и те спечелиха срещата повече от убедително за малко повече от час.

Реализатор за победата на българския тим беше Гергана Димитрова с 16 точки (2 блока и 47% ефективност в атака). Мирослава Паскова завърши с 11 точки (1 блок, 1 ас и 41% ефективност в атака). Толкова добави и Мария Каракашева (1 ас и 50% ефективност в атака).

Така националките ни записаха втори успех на турнира, но останаха на второ място в групата с 1 загуба и 7 точки. Победител в групата стана отборът на САЩ, който по-рано надигра Аржентина също с 3:0 гейма. Така с актив от три победи и 8 точки американките спечелиха квотата за Олимпийските игри в японската столица догодина.

Българските „лъвици“ не успяха да вземат виза за Олимпиадата в Токио 2020, след като се бореха до последно, но отстъпиха драматично на домакините от САЩ с 2:3 гейма в директен сблъсък за първото място.

Родните представителки ще имат още един шанс да се класират за Игрите, след като ще играят на европейската олимпийска квалификация през януари 2020-а.

На този турнир ще участва и силния тим на Турция, който не успя да спечели битката с олимпийския шампион от Рио 2016 Китай и остана втори на турнира в Група В, където бяха и отборите на Германия и Чехия, които също играят на квалификацията.

Компания ще им прави и европейския вицешампион от 2017 година Холандия, който остана втори след Италия в Група F, където игра и състава на Белгия. В борбата за квота за Токио 2020 в зона Европа ще се включат и отборите на Полша, загубил битката за виза със световния шампион Сърбия, и Азербайджан.

8-те европейски отбора ще се борят за едно единствено място за Олимпийските игри в Токио през 2020 година. Все още не се знае какъв ще бъде формата на европейска олимпийска квалификация и къде ще се проведе.

Източник: offnews.bg