Иззетите от пазара яйца, заразени с фипронил, вече са към

...
Иззетите от пазара яйца, заразени с фипронил, вече са към
Коментари Харесай

Изтеглените от пазара яйца с фипронил станаха 1,5 милиона

Иззетите от пазара яйца, инфектирани с фипронил, към този момент са към 1,5 млн. броя. Всеки ден кокошките, третирани със неразрешения препарат, прибавят нови 100-120 хиляди яйца и има струпване на възбранените яйца. Това заяви по бТВ земеделският министър Румен Порожанов.

В складовете на птицефермата, в която бяха открити рисковите яйац, има 17 петлитрови туби с фипронол – препарат за отнасяне, който съдържа 2% интензивно вещество фипронил. Те споделят, че са третирали тревни площи във фермата, а две от компаниите гледат кокошките свободно, а не клетково, изясни Порожанов.

Възбранените яйца са били главно за българския пазар, а за Кипър е имало дребна численост от към 7000.

Министърът посочи, че фипронилът е неразрешен за отнасяне на продуктивни животни, може да се употребява за обезпаразитяване на домашни животни като като гълъби, да вземем за пример.

" Информацията, която пристигна от Белгия и Холандия, демонстрира, че там се употребява за укрепване на другите препарати. Неслучайно там, до момента в който не се обясни, бяха затворени стотици ферми”, уточни той.

Заразените яйца стават рискови за организма, когато човек с тегло към 70 кг употребява 70-80 яйца за къс интервал към седмица. Министърът добави, че на страницата на министерството ще има качена информация за подхванатите ограничения и за равнищата на заплаха, като главната цел е да се върне доверието на хората.

Предстои всички кокошки-носачки над 35 седмици възраст да бъдат унищожени през екарисаж, както и всички яйца и в складовете, и конфискуваните от веригите. След гаранции за чистотата на фермата ще може още веднъж да проработи.

Порожанов сподели още, че фипронилът не е бил обект на лабораторни разбори, защото използването му е неразрешена.

По мотив двойния стандарт в качеството и цените на храните в Европа и у нас Порожанов уточни, че тематиката към този момент ще влезе в дневния ред на евродепутатите и ще има решения на въпроса.

Според българските разбори е ясно, че 20% от изследваните артикули са с разнообразни съставки. Това не ги прави рискови за здравето и е спазено условието на опаковката да е посочено какво съдържа продукта.

" Разликата е търсена несъмнено. Мотивите на производителите са били, че желаят да се съобразят с желанията на съответния пазар, което не е съществено. Платежоспособността на българина също не е фактор”, сподели той. И напомни, че даже има вносни детски храни на нашия пазар с 90 до 107% по-скъпи от същите в други страни от Европейски Съюз.

Източник: inews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР