Изтръпване на ръцете през нощта – причини и какво да направите
Изтръпване на ръцете през нощта – аргументи и лекуване
Много хора, изключително по-възрастните са осведомени с изтръпването в ръцете, изключително през нощта. Възрастта, обаче, не е определяща за този признак. Основната и най-честата причина за изтръпване на ръцете през нощта, е шийната остеохондроза или отлагането на сол в гръбначния дирек в региона на шията. Това заболяване се среща при 70% от популацията над 50-годишна възраст, само че процесът стартира след настъпването на 30-годишна възраст. В наши дни остеохондрозата се среща при все по-млади хора.
Други аргументи за неприятното изтръпване на ръцете: болести на сърцето и кръвоносната система, атеросклероза, съдова атеросклероза, захарен диабет, хипертония, полиартрит на дребните стави, инфектиране в самите нерви и липса на витамини от група В. При липса на патология може да се появи изтръпване в ръцете поради погрешно подбрана възглавница или неприятна поза на тялото и най-много на ръцете, по време на сън. Много хора имат навика да спят с ръце под главата си, което затруднява кръвообращението в горните крака.
Неприятните чувства могат да бъдат доста разнородни в своята локализация. Много рядко се среща изтръпване на цялата ръка. По-често изтръпва част от нея, което изцяло зависи от повода за болестта:
1. Шийна остеохондроза, спондилоза, херния или дискова херния, изключително когато патологичният развой е локализиран в долните шийни сегменти (C5-C7). Именно от тази част на гръбначния мозък нервите отиват към ръцете. В този случай, според от страдащия нервозен корен, изтръпването може да се локализира:
по вътрешната повърхнина на ръката, от рамото до върховете на 5 и половината от 4 пръст (C7)по задното рамо и предмишницата, задната повърхнина на 2 и 3 пръст (C6)по страничните елементи на ръцете до палеца и показалеца (C5)Главоболието при шийната остеохондроза също не е необичайност.
2. Синдром на карпалния тунел
Появява се по време на продължителни действия, свързани с еднакъв вид натоварване на китките съгласно типа на придвижванията (работа на компютър, свирене на музикални принадлежности, сглобяване на части, конвейер). В този случай се следи изтръпване на цялата китка или обособени елементи, от време на време се следи изтръпване на пръстите. Надлежащите сектори на ръката не вземат участие в патологичния развой.
3. Полиартрит на дребните стави на китката. Характеризира се с съществуването на прояви единствено в пръстите.
4. При патология на раменните или лакътните стави признаци ще се появят в долните елементи на ръката.
5. Захарен диабет и други метаболитни нарушавания (чернодробна, бъбречна, ендокринна патология). Това включва и злоупотребата с алкохол и никотин, защото механизмът на развиване на патологията е доста сходен. Изтръпването в този случай има „ прогресивен ” темперамент, стартира с по-отдалечени отдели и последователно, с времето, „ се издига ” нагоре. Това се случва, когато вземат участие по-големи съдове. Изтръпването е симетрично в двете ръце.
6. При хипертония
7. От изключително значение е изтръпването на ръцете при сърдечни болести. Тук би трябвало да обърнете внимание коя ръка ви изтръпва. В случай на неприятни чувства в дясната ръка, може да става въпрос за шийна остеохондроза. Но изтръпването на лявата ръка може да е знак за съществени проблеми със сърцето, като ангина пекторис или сърдечен удар. Ако изтръпването на лявата ръка се появи ненадейно, изключително през нощта и не отшуми в границите на час, визитата при доктор е наложително.
Какво да извършите, в случай че ръцете ви изтръпват насън
1. Опитайте се да премахнете всички вероятни аргументи: сменете възглавницата, изберете по-удобна поза за сън, постоянно сменяйте позата, с цел да предотвратите прищипването на съдовете, изключете използването на алкохол и никотин, изключително вечер.
2. Упражнения при положение на изтръпване на ръцете вечер: без да ставате от леглото, легнете по тил и изпънете ръцете си нагоре, свийте и изпънете пръстите си 50 пъти, по-късно поставете ръцете си около тялото и повторете упражнението, ротационни придвижвания в китките, изправете се и хванете ръцете си зад тила си, пробвайте се да ги повдигнете допустимо най-високо, в леки случаи просто разтрийте ръцете си.
3. Можете да отпуснете напрегнатите мускули на шията с лек самомасаж преди лягане и през целия ден. Достатъчно е единствено да разтриете шията с длани, можете да употребявате противовъзпалителни мехлеми.
4. При липса на противопоказания и според от повода, могат да се употребяват физиотерапевтични процедури.
Народни средства
Меден компрес – намажете с мед по изтръпналите области на ръцете на тъничък пласт, увийте и оставете за една нощ, направете 7-10 процедури
Блатен ледум: залейте 5 супени лъжици с 1 чаша ябълков оцет, настоявайте за една седмица и използвайте за намазване на изтръпналите сектори
Вижте още: Рецепта за домакински шоколад, подготвен за 10 минути
Чаша топла вода всяка заран на празен корем ще помогне за подсилване на стените на кръвоносните съдове.