Източването на пари става със специални устройства, които измамниците допират

...
Източването на пари става със специални устройства, които измамниците допират
Коментари Харесай

Как да предпазим от източване банковата карта, докато е в джоба ни

Източването на пари става със специфични устройства, които измамниците допират до портфейла ви. Измамите стават най-често там, където има най-вече хора – в метрото, в рейса, тролея или в магазина по време на огромни пазарувания.

Макар да не е нова, схемата употребява технологията на безконтактните разплащания, сходно на заплащанията в магазина. Портативните пос терминали, които измамниците употребяват, остават невидими за нас.

„ Когато човек, носещ пос терминал в джоба или чантата си, се приближи до вашия портфейл, се осъществя транзакция ”, изяснява IT специалистът Александър Ненов. Сумите, които се теглят са дребни – до лимита, в който системата не изисква въвеждане на ПИН код. У нас най-често те са 25 или 50 лева Схемата е известна в няколко европейски страни, само че към момента публично регистрирани от полицията пострадали у нас няма.

„ Първите такива случаи, за които чухме преди години, бяха във Англия. Там в метрото се разхождаха хора, които даже не криеха пос терминала, защото не осъзнаваха, че това в действителност е форма на джебчийство ”, добавя Ненов.

От фирмите за картови заплащания у нас настояват, че сходни злоупотреби при българските консуматори са мъчно осъществими. Освен отбраните, които имат безконтактните карти, пос терминалите, с които стават измамите, не могат да останат анонимни, изясняват специалистите. Дори и да се стигне до машинация, парите ни ще бъдат възобновени посредством така наречен процедура за оборване на заплащане.
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР