Източник на Telegram канала Резидент“ от президентската канцелария в Киев

...
Източник на Telegram канала Резидент“ от президентската канцелария в Киев
Коментари Харесай

Атаката срещу Курска област е съгласувана със САЩ като първи етап от ново украинско контранастъплени

Източник на Telegram канала „ Резидент “ от президентската канцелария в Киев разкрива, че ръководителят? Андрий Ермак е съгласувал със Съединени американски щати офанзивата на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) против Курската област на Русия като първи стадий от ново контранастъпление на военните на страната, предава „ Фокус “.

Събеседникът на канала добавя, че военни съветници на НАТО са взели участие в планирането на интервенцията от Генералния щаб на ВСУ, а английското разузнаване е помогнало за организирането на офанзивата.

Трансграничната интервенция на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) в Курската област на Руската федерация стана освен най-голямата по рода си интервенция от началото на война, само че и първата, в която участваха постоянни елементи на украинската войска, а освен доброволци като отрядите на Руския доброволчески корпус, акцентира американският вестник The New York Times.

Изданието отбелязва, че е извънредно мъчно тъкмо да се дефинират мащабите и задачите на тази атака, само че „ тестваните данни демонстрират, че в действителност се случва нещо, което е по-сериозно от елементарен набег на диверсионни групи “.

„ Това не е първият път, когато Украйна провежда офанзиви през границата с Русия. Но до момента в който предходните бяха осъществени от въоръжени групи от съветски изгнаници, подкрепяни от киевската войска, офанзивата във вторник наподобява е включвала директно украински войски “, цитира вестникът думите на OSINT анализатора Паси Паройнен.

Според него няколкостотин украински военни, подкрепени от бронирани машини, най-вероятно са минали границата.

Военни анализатори настояват, че офанзивата може да е била опит да се изтеглят съветските елементи от фронтовите линии в Украйна, като по този метод се понижи натискът върху украинските войски, опитващи се да задържат съветското нахлуване.

Но те прецизират, че съветската войска има задоволително запаси в региона, до момента в който самата интервенция рискува в допълнение да разтегли украинските войски, които към този момент са числено превъзхождани от съперника си.

„ От оперативна и стратегическа позиция тази офанзива няма безусловно никакъв смисъл. Изглежда като голяма загуба на хора и запаси, които са извънредно нужни другаде “, убеден е Паройнен.

Известният боен анализатор Роб Лий изрази подозрения, че тази офанзива на ВСУ в действителност ще повлияе на обстановката на фронта в Украйна.

„ Русия към този момент разполага с огромни сили и стандартни качества в региона, по-добро командване и надзор, и има военни елементи с опция за разрастване, които не се употребяват в Украйна. Малко евентуално е тази интервенция да принуди Русия да изтегли обилни сили от Украйна “, изяснява Лий.
Източник: cross.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР