Транспортът в София пред финансов колапс, синдикатите – пред стачка
Изправена ли е София през нова транспортна обсада? Ако се съди по прессъобщението на Столична община и обява на кмета Васил Терзиев във Фейсбук, отговорът най-вероятно е „ да “. Причината – след извършена среща сред него и транспортните синдикати, които упорстват за нарастване на главните заплати, уеднаквяване на бонусните системи и неотложно възстановяване на изискванията на труд, стана ясно, че разговорът се е трансформирал в „ съобщение за авансово взето решение “ за стачки.
Позицията на кмета е, че общината би трябвало да насочва средства целево, а възнагражденията в транспортния бранш да са устойчиви – т.е. да е обезпечено финансиране за тях.
До момента няма публична позиция от синдикатите по тематиката.
В своя Facebook профил кметът Терзиев разказа срещата като безусловно непродуктивна. На всеки мотив на общината за финансовото положение на системата синдикатите са отговаряли с еднакъв рефрен: „ Ние по този начин или другояче митинги ще вършим “.
Никога не сме били срещу по-високите хонорари. Но те би трябвало да са устойчиви и финансово обезпечени. Не можем да решаваме днешния проблем по този начин, че на следващия ден да създадем по-голям “, добави кметът.
Това слага градската администрация в сложна обстановка. От една страна са настояванията на служащите, а от друга – суровата действителност на числата. Кметът акцентира, че даже едно алегорично нарастване от 50 евро на заплата би натоварило бюджета със 7.5 млн. евро годишно.
Проблемът обаче не е единствено в неналичието на средства за заплати. Градският превоз е изправен пред финансова " дупка " от близо 50 млн. евро за 2026 година, като сега са сериозно нужни 15 млн. евро единствено с цел да не спре градският превоз поради липса на гориво и неплатени сметки за ток.
Терзиев упорства за цялостен самостоятелен одит на транспортните сдружения, промяна на управлението на „ Столичен автотранспорт “.
Припомняме, че предходната година, след митинги на транспортните служащи, бе гласувано нарастване на заплатите в бранша с 15%. Тази стъпка, въпреки и нужна за справяне с дефицита на фрагменти (в момента не доближават към 300 шофьори), усили оперативните разноски на транспортните сдружения.
В резултат на публичното напрежение и нуждата от незабавно преодоляване на обстановката, държавното управление отпусна 15 млн. лева дотация, предопределена да подкрепи Столичната община при покриване на нужните средства за заплати. Тази помощ обаче бе единствено отчасти решение на казуса, защото не гарантираше стабилно финансиране на системата.
Васил Терзиев градски превоз София синдикати София стачка Столична община нарастване на заплати
Позицията на кмета е, че общината би трябвало да насочва средства целево, а възнагражденията в транспортния бранш да са устойчиви – т.е. да е обезпечено финансиране за тях.
До момента няма публична позиция от синдикатите по тематиката.
В своя Facebook профил кметът Терзиев разказа срещата като безусловно непродуктивна. На всеки мотив на общината за финансовото положение на системата синдикатите са отговаряли с еднакъв рефрен: „ Ние по този начин или другояче митинги ще вършим “.
Никога не сме били срещу по-високите хонорари. Но те би трябвало да са устойчиви и финансово обезпечени. Не можем да решаваме днешния проблем по този начин, че на следващия ден да създадем по-голям “, добави кметът.
Това слага градската администрация в сложна обстановка. От една страна са настояванията на служащите, а от друга – суровата действителност на числата. Кметът акцентира, че даже едно алегорично нарастване от 50 евро на заплата би натоварило бюджета със 7.5 млн. евро годишно.
Проблемът обаче не е единствено в неналичието на средства за заплати. Градският превоз е изправен пред финансова " дупка " от близо 50 млн. евро за 2026 година, като сега са сериозно нужни 15 млн. евро единствено с цел да не спре градският превоз поради липса на гориво и неплатени сметки за ток.
Терзиев упорства за цялостен самостоятелен одит на транспортните сдружения, промяна на управлението на „ Столичен автотранспорт “.
Припомняме, че предходната година, след митинги на транспортните служащи, бе гласувано нарастване на заплатите в бранша с 15%. Тази стъпка, въпреки и нужна за справяне с дефицита на фрагменти (в момента не доближават към 300 шофьори), усили оперативните разноски на транспортните сдружения.
В резултат на публичното напрежение и нуждата от незабавно преодоляване на обстановката, държавното управление отпусна 15 млн. лева дотация, предопределена да подкрепи Столичната община при покриване на нужните средства за заплати. Тази помощ обаче бе единствено отчасти решение на казуса, защото не гарантираше стабилно финансиране на системата.
Васил Терзиев градски превоз София синдикати София стачка Столична община нарастване на заплати
Източник: economic.bg
КОМЕНТАРИ




