Използването на бойни дронове отдавна се е превърнало в неизменна

...
Използването на бойни дронове отдавна се е превърнало в неизменна
Коментари Харесай

Как Хамас копира тактики от войната срещу Украйна

Използването на бойни дронове от дълго време се е трансформирало в неизменима част от актуалната война. През последните години това се следи в доста въоръжени спорове - от Сирия, през Украйна, до Нагорни Карабах.

Във войната на Русия срещу Украйна преоборудвани потребителски безпилотни самолети, считани допреди това за несъответствуващи за приложимост в бойни дейности, бяха пригодени и употребявани за целенасочени и огромни офанзиви. Според военни специалисти тази тактичност е била възприета и от терористите от " Хамас " в офанзивите от 7 октомври против израелски погранични обитаеми места. Тогава бяха употребявани модифицирани комерсиални дронове квадрокоптери, създадени главно от китайските компании DJI и Autel.
Дроновете на " Хамас "
В началото на нашествието си " Хамас " нанесе големи стратегически вреди на израелските отбранителни сили. Организацията е избрана като терористична от Съединени американски щати, Германия, Европейски Съюз, Израел и някои арабски страни. Твърди се, че видеозаписи демонстрират по какъв начин дронове на " Хамас " пускат взривни устройства, изваждайки от строя наблюдателни кули по цялата гранична ограда с Газа, оборудвана с най-модерни сензорни камери. Досега тези уреди в Израел бяха считани за неуязвими.

За да разберем по-добре случилото се в Близкия изток, първо би трябвало да отправим взор към друга война - тази в Украйна. Там комерсиалните летящи устройства, оборудвани с експлозиви, са всеобщо употребявани съвсем от началото на нашествието от февруари 2022 година. В момента и украинските въоръжени сили, и съветската войска ги използват. Нещо повече - с течение на времето фенове също съумяха да приспособяват комерсиалните дронове за фронтовата линия. В Украйна те се употребяват против бойци и бронирани транспортни средства. А в този момент същата тактичност наподобява са копирали и терористите от " Хамас " против военната инфраструктура в Израел.

" Начинът, по който " Хамас " употребява дроновете си, е нов. Не сме го следили по този метод преди ", обяснява Карло Масала от Университета на Бундесвера в Мюнхен пред списание " Шпигел ".

Военният специалист счита, че терористите от " Хамас " са копирали това с огромна акуратност от войната в Украйна.

Видеоклиповете, оповестени от пропагандната машина на " Хамас ", също демонстрират по какъв начин дронове поразяват израелски танк  " Меркава 4 ", струващ 3,5 милиона щатски $.
Дроновете на " Ислямска страна "
Това, че терористичната организация " Хамас " разполага с дронове, не е вест. Преди смъртоносната офанзива от 7 октомври тя явно е подобрила и запълнила арсенала си, в това число и с комерсиални модели безпилотни апарати.

" Те са евтини, леснодостъпни на пазара и могат да бъдат изстреляни от всякъде за секунди по даден маршрут, на практика без предварителни знания. Но броят и мащабите на потреблението на дронове в Близкия изток даже не се приближават до тези в Украйна ", казва Яир Ансбахер, специалист по безпилотни технологии, представен от израелския бизнес ежедневник " Глоубс ".

Лиран Антеби от Института за проучвания на националната сигурност (ИИНС) в Тел Авив, която повече от 10 години учи потреблението на дронове в спорове, напомня, че за пръв път сходни безпилотни машини са били преоборудвани за атаки в Близкия изток. Терористичната организация " Ислямска страна " е употребила доста примитивни летателни устройства против американските сили.

" След това видяхме това в Украйна, а в този момент и тук ", изяснява Антеби.

" Хамас " удостовери потреблението на 35 дрона по време на терористичните си офанзиви от 7 октомври. Те обаче са били дронове " Зуари " - лично произвеждане на терористичната организация, кръстени на шефа на програмата за дронове на " Хамас ". Тунизийският инженер Мохамед Зуари бе погубен през 2016 година.
Кой финансира оръжейната стратегия на " Хамас "?
Много специалисти са уверени, че цялата оръжейна стратегия на " Хамас " съществува само с помощта на финансовата поддръжка и помощ от чужбина. Според доклад на Държавния департамент на САЩ за тероризма от 2020 година Иран превежда 100 милиона щатски $ годишно на радикални палестински групировки. Самата " Хамас " в никакъв случай не е отричала това, само че е посочвала по-скромна сума.

Според някогашни и сегашни чиновници на разследващи служби от Запада и от Близкия изток, които са били интервюирани от американския вестник " Вашингтон пост ", съдружниците на Иран са подкрепили терористите от " Хамас " с военно образование, логистична и финансова помощ. Тази информация обаче не може да бъде доказана.

Експертката по сигурността Лиран Антеби предлага към този момент да се обръща внимание и на технологиите, употребяващи изкуствен интелект, налични за необятната аудитория. В близко бъдеще терористичните групировки по света могат да стартират да ги употребяват интензивно и злонамерено, предизвестява тя.

Още по тематаПодкрепете ни
Уважаеми читатели, вие сте тук и през днешния ден, с цел да научите новините от България и света, и да прочетете настоящи разбори и мнения от „ Клуб Z “. Ние се обръщаме към вас с молба – имаме потребност от вашата поддръжка, с цел да продължим. Вече години вие, читателите ни в 97 страни на всички континенти по света, отваряте всеки ден страницата ни в интернет в търсене на същинска, самостоятелна и качествена публицистика. Вие можете да допринесете за нашия блян към истината, неприкривана от финансови зависимости. Можете да помогнете единственият гарант на наличие да сте вие – читателите.
Източник: clubz.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР