Измененията в енергетиката се случват, но твърде бавно и затова

...
Измененията в енергетиката се случват, но твърде бавно и затова
Коментари Харесай

WoodMackenzie: Енергийната трансформация се случва твърде бавно


Измененията в енергетиката се случват, само че прекомерно постепенно и по тази причина към 2040 година в международната енергетика по принцип нищо няма да се промени. Това установи в прогнозата си за енергийното развиване до 2040 година консултантската компания Wood Mackenzie - Energy Transition Outlook 2019. По-бързото развиване на възобновимите енергийни източници (ВЕИ) в софтуерно напредналите страни ще бъде обезщетено от растеж на потреблението на сила в Азия и Африка, което в забележителна степен ще се дължи на „ обичайните “ типове горива. В резултат, делът на изкопаемите горива (въглища, петрол и газ) в потреблението на първична сила през 2040 година ще е на равнище от 85 %, намалявайки доста едва от актуалните 90 %. Такова развиване на събитията значи, че човечеството няма до реализира климатичните цели от Парижкото съглашение за климата, а светът ще се движи по посока на „ три градуса по Целзий “. На първата графика точно е показано, по какъв начин ще се развиват излъчванията (в съпоставяне с сюжета за стабилно развиване на МАЕ, който е обозначен с черната линия).

На втората графика се вижда какви ще се изхвърлянията на СО2 по браншове.

„ Технологиите, нужни за декарбонизацията към момента са в начален стадий; политиката и регулирането не са задоволително координирани; вложенията в добива на въглеводороди, и секторите, които ги използват порастват, защото от тях може да се изкарват пари “, споделя президентът на WoodMackenzie Нил Андерсън.

Както се споделя в отчета, с цел да може планетата да върви по пътя „ два градуса по Целзий “, както е планувано това в Парижкото съглашение, ще са нужни „ неотложни политически и нормативни начинания, както в изоставащите страни от Организацията за икономическо сътрудничество и раз, по този начин и в страните, които не влизат в организацията “. „ Те ще би трябвало да включват данъчна политика и дотации, които да подтикват новите технологии и разпределението на капитал в технологиите с нулеви въглеродни излъчвания “. Ще е нужна продължителна поддръжка за вложенията във възобновимите източници на сила, а също по този начин и други технологии, такива като улавянето и съхранението на въглерод; акумулаторни системи за дълготрайно предпазване на енергия; водородни технологии.

През 2040 година слънчевата и вятърната енергетика ще създават 24 % от електрическата енергия, доста повече от актуалните 7 %, считат създателите. В доста от богатите страни каузи на слънцето и вятъра в производството ще приближи до 50 %. Припомняме, че съгласно оповестената наскоро прогноза на BNEF производството на електричеството в свето от слънце и вятър през 2040 година ще е от порядъка на 40 %. Както се вижда разликата в прогнозите е много огромна.

Според отчета на Wood Mackenzie, слънчевата енергетика ще е най-бързо растящият бранш. В третата графика да вземем за пример ясно е показано предстоящото от създателите изменение в структурата на световните мощности през интервала 2020 – 2040 година

Както се вижда прогнозата е общо-взето консервативна. WoodMackenzie предвижда умерени междинни темпове на растеж на слънчевата енергетика, освен това по-ниски от актуалните. Авторите също така счита, че слънчевата промишлена енергетика съвсем на всички места ще е доста по-евтина от мощностите на основата на природен газ (по индикатори LCOE) през 2023 година

Експертите от консултантската компания предвиждат, че през 2040 година в света ще бъдат построени към 600 ГВт съоръжения за предпазване на сила. Това е съвсем два пъти по-малко от плануваните от BNEF, да вземем за пример.

Повече може да прочетете на: https://www.woodmac.com/news/feature/can-the-energy-industry-rise-to-the-challenge-of-climate-change/

Източник: 3e-news.net

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР