Изключително амбициозен план за увеличаване на произведената енергия представи шведското

...
Изключително амбициозен план за увеличаване на произведената енергия представи шведското
Коментари Харесай

Швеция с амбициозен план за 10 нови реактора

Изключително упорит проект за увеличение на създадената сила показа шведското държавно управление през тази седмица - скандинавската страна възнамерява построяването на 10 нови нуклеарни реактора през идващите 20 години. Екологични специалисти обаче подложиха ръководещите на сериозна рецензия, тъй като по думите им новите мощности ще са прекомерно скъпи и ще станат подготвени прекомерно късно, с цел да бъдат реализирани задачите за понижаване на въглеродните излъчвания, написа " Гардиън ".

Контекст : Швеция си има Грета Тунберг и реномето на световен " зелен " водач, само че също по този начин има 6 нуклеарни реактора в три електроцентрали, като те обезпечават 30% от тока в страната.
 Турция разгласи, че до 5 години стартира строителство на още две АЕЦ - относително покрай България
Турция разгласи, че до 5 години стартира строителство на още две АЕЦ - относително покрай България

Кои страни са претенденти за реализация на плановете

През последните години се разраства производството на електричество от ВЕИ - основно от вятърни централи.

Детайли : Министърът по въпросите на климата Ромина Пурмохтари разгласи преди дни, че, с цел да реализира климатичните си цели, Швеция би трябвало да удвои производството си на електрическа енергия през идващите 2 десетилетия.

Плановете на Европейски Съюз задължават страните членки да понижат въглеродните си излъчвания с най-малко 55% до 2030 година и да станат " климатично неутрални " до 2050 година
 Двете страни, извършващи 70% от проектирането и строителството на АЕЦ в света
Двете страни, извършващи 70% от проектирането и строителството на АЕЦ в света

Включени са и задграничните планове на двете страни водачи в нуклеарната енергетика

Коалиционното държавно управление, което включва центристи, либерали и крайнодесните Шведски демократи е на позицията, че токът, нужен за електрическите автомобили и за производствата, които сега се нуждаят от въглища и газ, може да пристигна единствено от нови нуклеарни мощности.

От друга страна : Според най-голямата шведска природозащитна организация - Naturskyddsföreningen, ръководещите отклоняват вниманието от климатичните въпроси, не се регистрира софтуерният напредък при възобновимите енергийни източници и се " замита под килима " належащата тематика за повишението на производството на електричество до 2030 година
 8 пъти по-мощен от АЕЦ
8 пъти по-мощен от АЕЦ " Козлодуй ": Китай пусна втория си най-мощен Водноелектрическа централа

Централата е на горното течение на Яндзъ

Проф. Ларс Нилсон от университета " Лунд " разяснява пред " Гардиън ", че е противоречиво дали изобщо новите реактори са нужни, няма изясненост по какъв начин ще бъде финансиран градежът им и по този начин оповестяването на програмата на държавното управление наподобява по-скоро като пиар начинание.

Според него държавното управление ще би трябвало или да даде съществени гаранции на външен вложител, или данъкоплатците ще се наложи да поемат съществено тегло.
Източник: money.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР