Изграждане на нов граничен контролно-пропускателен пункт между Република България и

...
Изграждане на нов граничен контролно-пропускателен пункт между Република България и
Коментари Харесай

Нов граничен пункт или стимули за пограничните предприятия обсъждаме с Македония

Изграждане на нов граничен контролно-пропускателен пункт сред Република България и Република Северна Македония е един от целите в бъдещата трансгранична стратегия, която ще извършват двете страни с финансиране от Европейски Съюз. Друг приоритет е стимулиране на дребните и междинни предприятия в пограничните общини , оповестиха от Министерския съвет.

Това стана ясно по време на Първото съвещание на Съвместната работна група за създаване на ИНТЕРРЕГ програмата за трансгранично съдействие сред Република България и Република Северна Македония за интервала 2021 - 2027 година То се организира в Министерството на районното развиване и благоустройството.

Заседанието бе управлявано от зам.-министър Деница Николова. От македонска страна съпредседател бе Димитър Ванчов от Министерството на локалното самоуправление.
 Скоростта на договарянията зависи напълно от Македония, Каракачанов чака
Скоростта на договарянията зависи напълно от Македония, Каракачанов чака

Историята не е компромис, нито е заместител сред истина и политическата агитация

С пари по тази стратегия се обмисля или да бъде построен граничния пункт " Клепало ", при Струмяни, или да бъде уголемен граничния пункт " Логодаж " сред Станке Лисичково и Делчево. След социално-икономическия разбор ще стане ясно коя мярка ще бъде подкепена.

" Политиката ни за развиване на двустранното съдействие е ориентирана към планове, допринасящи най-вече за икономическо развиване и капацитета в трансграничните територии ", разяснява Деница Николова.

По време на съвещанието на работната група стана ясно още, че се вкарват някои новости по програмата, като главните са понижаване на административната тежест със редуциране на равнищата за надзор, периоди за утвърждение на планове , контроли при осъществяването на плановете и други Ще бъде основан специфичен Фонд за дребни планове за поддръжка на бизнесмените за образование, възстановяване на индустриалния потенциал и други
 България поддържа договаряния на Северна Македония с Европейски Съюз, само че има условия
България поддържа договаряния на Северна Македония с Европейски Съюз, само че има условия

Захариева твърдо ще отстоява националния интерес на страната ни

До края на годината ще е подготвен социално-икономическият разбор и SWOT разбор . След това ще бъде завършена програмата при започване на 2020 година и се чака следващата година по това време тя да бъде утвърдена. Все още не е ясна крайната й финансовата рамка, която следва да се гласоподава от Европейския парламент .

В новия програмен интервал в България районните препоръки за развиване ще имат засилена роля за предоставяне на поддръжка за бъдещите планове по трансграничната стратегия , които да получат финансиране, стана ясно по време на форума. Мярката е част от метода на новата районна политика по отношение на локалните потребности и капацитети за развиване на районите, която ще организира държавното управление.
 Македонският теоретичен институт с осем претенции за участието на Македония в Европейски Съюз
Македонският теоретичен институт с осем претенции за участието на Македония в Европейски Съюз

Настояват страната ни да ги сложи като изискване към Скопие

Припомняме, на 30 септември президентът свика незабавна консултативна среща по тематиката Северна Македония. Тогава стана ясно, че България не дава безусловна поддръжка на Северна Македония.

Заседанието при президента Румен Радев бе след последната среща на Смесената българо-македонска комисия по историческите въпроси, която се състоя на 13 септември, беше избрана като " най-безплодната ", защото на нея още веднъж не бе реализирано единогласие по отношение на въпроса с Гоце Делчев. В последно време договарянията за общата история на България и Македония започнаха да буксуват.

Още преди месеци вицепремиерът и водач на Вътрешна македонска революционна организация Красимир Каракачанов първи оповести, че комисията за решаването на въпросите за общата история с Македония не работи. Той прикани страната ни да сложи ултиматум на Македония - в случай че те не се примирят с въпросите от общата ни история, България да не поддържа Македония за Европейски Съюз, а през вчерашния ден даже и загатна, че Вътрешна македонска революционна организация може да излезе от ръководството. Според него Македония единствено употребява България за участие в Европейски Съюз и НАТО.

Възлово се оказа отводът на България да одобри двете страни дружно да празнуват празника на именития деятел и идеолог на Вътрешна македонска революционна организация Гоце Делчев на датата 7 октомври, когато костите му са предадени на Скопие от Георги Димитров.

На 1 август 2017 година страната ни подписа със Северна Македония Договор за добросъседство. Две години по-късно на среща на двамата държавни глави в Познан Борисов и Заев бяха единомислещи, че подписването на Договора е довело до позитивен подтик в партньорството сред двете страни и е асъдействало за разрешаване на спора с името на западната ни съседка и сключването на Преспанския контракт - контракта с Гърция, който докара до приемането на името Северна Македония и отпуши пътя на западната ни съседка към Европейския съюз и НАТО.
Източник: news.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР