Избраното преди десет дни 49-о Народно събрание започва работа днес.

...
Избраното преди десет дни 49-о Народно събрание започва работа днес.
Коментари Харесай

И новият парламент като стария: опитите за избор на председател ще продължат утре

Избраното преди 10 дни 49-о Народно заседание стартира работа през днешния ден. На първото съвещание би трябвало да бъде избран ръководител, а по-късно да се разгласят парламентарните групи - условност, без която не може да стартира конституционната процедура по опити за сформиране на постоянно държавно управление.

" Дневник " следи първите изказвания на групите и реакциите след тях.

Всичко, което би трябвало да знаете за: На живо
 Заседанието е прекъснато, ще продължи на следващия ден
© Надежда Чипева, Капитал

След като почивката продължи повече от плануваното, съвещанието е възобновено. По време на спирането представители на парламентарните групи се събраха в кабинета на ръководителя, само че на излизане отхвърлиха коментар.

От името на " ИТН " Тошко Йорданов съобщи, че етиката допуска два модела: или да има авансово контрактувано болшинство, или да се гласоподава за претендента на най-голямата група, и заявява, че партията му ще продължи да поддържа претендента на ГЕРБ.

Веднага по-късно Вежди Рашидов разгласи, че разпуска за през днешния ден депутатите. Заседанието ще бъде възобновено на следващия ден и ще продължи, до момента в който бъде определен ръководител.

 Асен Василев предложи ротационен ръководител
© Надежда Чипева, Капитал

След като обстановката наподоби сюжета от предходния парламент, когато изборът на ръководител бе усложнен и наложи редица почивки и съвещания, думата бе поискана от Асен Василев от " Продължаваме промяната - Демократична България ".

Той предложи практикувано в Европа решение, съгласно което ръководителят на Народното събрание се избира на ротационен принцип сред двете най-големи парламентарни групи. Неговият вид на предлагането е на всеки два месеца с изключение на ръководител, Народното събрание да избира и оглавяващия правната комисия. За разискване на предлагането той изиска 30-минутна отмора, в която излязоха депутатите.
В коридорите Даниел Лорер не изключи кандидатурата на " Продължаваме промяната - Демократична България " за ръководител да е Никола Минчев.

 Започна процедурата по желание на ръководител
© Цветелина Белутова, Капитал

След изявленията на парламентарните групи стартира изборът на ръководител на Народното събрание. Първо бяха признати разпоредбите, съгласно които за избор са нужни половината плюс един от записалите се в залата. Ако това условие е изпълнено за повече от един претендент, то при второто гласоподаване ще бъде определен този, който получи повече гласове.

Най-голямата парламентарна група - ГЕРБ, показа кандидатурата на Росен Желязков, който бе препоръчан и в предходното Народно заседание, само че в последна сметка остана заместник-председател, откакто нямаше консенсус за избора му.

" Възраждане " обичайно също показа кандидатура - на юриста Петър Петров, като първо беше гласувана точно тя, само че не беше призната след 37 гласа " за " от " Възраждане ", 88 " срещу " и 39 " въздържали се ".

След това не беше призната и кандидатурата на Желязков след 79 гласа " за " - от ГЕРБ и " ИТН ", 8 гласа " срещу " от " Възраждане ", останалите 144 депутати се въздържаха.

 Нинова разкритикува президента и министрите му и се разгласи за неутралитет във войната
© Надежда Чипева, Капитал

Българска социалистическа партия ще следва пет целта в първите месеци на 49-тото Народно заседание - приемане на обществен бюджет, ускорение на приемането на законите, нужни за приемане на финансиране по Плана за възобновяване и развиване, за битка с корупцията и същинска правосъдна промяна, присъединение към зоната Шенген, както и отстояване на цялостен неутралитет на България във войната на Русия в Украйна. Това съобщи в словото си водачът Корнелия Нинова.

Тя увери, че отговорността за излизане от политическата рецесия е на ГЕРБ, само че от страна на Българска социалистическа партия може да се разчита на разсъдъка, диалогичността и грижата за хората.

Нинова разкритикува присъстващия в залата президент Румен Радев за това, че назначеното от него служебно държавно управление не е внесло проектобюджет 2023 в предходното Народно заседание. Обвини служебните министри, че са нараснали числеността на бордовете на държавните сдружения и са премахнали тавана на заплатите в тях от 14 хл. лева, само че не са намерили пари за великденски надбавки за всички пенсионери. Добави че при служебната власт " се краде необмислено ", а прокуратурата бездейства.

Подчерта, че Българска социалистическа партия е за недопускане на военна помощ за Украйна и че приветства дипломатическите старания за решение на спора.

 Мустафа Карадайъ
© Надежда Чипева, Капитал

Мустафа Карадайъ

Хората ще изгубят и дребното си самообладание, в случай че не се сформира постоянно държавно управление, тъй като тяхното обръщение е ясно - политиците да седнат на масата на договарянията и да се схванат. Това разгласи водачът на Движение за права и свободи Мустафа Карадайъ във встъпителната си тирада в първото съвещание на новия парламент.

" Обществото е комплицирано, гласоподавателите са обединени, че нито една политическа групировка не би трябвало да ръководи независимо. Посланието на гласоподавателите е ясно - политиците да седнат да си приказват и да водят разговор. Разум, отговорност и разговор - това призовавахме по време на предизборната акция ", означи Карадайъ.

Според него болшинството от българските гласоподаватели не желаят предварителни избори, които единствено щели да задълбочат проблемите и да засилят рецесията.

По думите му доста политически субекти се занимавали повече със своите проблеми, а не с проблемите на хората. Карадайъ настоя, че с 49-ото Народно заседание може да се реализира непоклатимост в ръководството и да се заложи на разговор за " достойното евроатлантическо бъдеще на България ".

Изтъкна, че е необходимо приемането на държавния бюджет за 2023 година, като за задачата е необходим постоянен кабинет. Той би трябвало да приготви и идните локални избори. " Поставим ли под риск провеждането на локалните избори, рискуваме тежки последствия за страната ", акцентира ръководителят на Движение за права и свободи.

Посочи, че някои политици заели хората с безпочвена рецензия към съперниците си.

 Ивайло Вълчев
Ивайло Вълчев

От името на " ИТН " се изрече Ивайло Вълчев. Той начерта няколко целта пред Народното събрание.
" Това е най-важното, а не страстта, обидите, фантазиите и изпълнените общения. Ще взимаме практични решения, подкрепяйки всяко деяние от изгода на български жители, тъй като проблемите не са партийни, а национални ", сподели Вълчев в късото си изявление.

Добави, че партията ще е градивна и ще направи всичко този парламент да работи и да позволява рецесиите.


© Цветелина Белутова, Капитал

Няма сериозен диалог без държавно управление, по тази причина сме подготвени да предложим държавно управление, управническа политика и бюджет, разгласи от трибуната водачът на " Възраждане " Костадин Костадинов. По време на словото си няколко пъти заяви броя на гласоподавателите, дали гласа си за националистическата партия и се оплака, че след изборите е извършена акция против тях.

" Знайни и незнайни анализатори, политолози, политици, наблюдаващи... се отдадоха на разюздана акция против 358 хиляди българи и ги нарекоха елементарни хора, неуспели в живота, неграмотници, некадърници, роби... ", уточни Костадинов.

Заяви, че държавно управление с мандата на неговата партия ще е подчинено на отбрана на българските национални ползи " постоянно, на всички места и без взаимни отстъпки ". Допълни, че за задачата ще е нужно национално единение, което, видно от разпределението на силите в Народното събрание, не е налично. Обяви обаче, че ръководещият 30 години " колониален режим " е колабирал.

Цитира финала на поемата " Каблешков " от " Епопея на забравените " на Иван Вазов, че " в няколко дни скрито и бавно народът порасте на няколко века ", която съгласно него е годна и през днешния ден, имайки поради гласувалите за партията му, които разгласи, че няма повече да търпят. Заключи, че независимостта и свободата идват и няма кой да ги спре.

 Докато тече съвещанието, съветският дипломат означи Деня на космонавтиката
© Фейсбук/

Докато се учредяваше новият български парламент, посланикът на Русия Елеонора Митрофанова и първият космонавт на България Георги Иванов поставиха цветя на паметника на Юрий Гагарин в Банкя по случай Деня на космонавтиката.

На тази дата през 1961 година Гагарин става първият човек, направил полет в космоса.

Митрофанова, както и краткотрайно ръководещият посолството на Беларус Никита Лешуков, не са поканени на първото съвещание на Народното събрание поради съветската експанзия против Украйна, подпомагана от управляващите в Минск.

 Новата коалиция уточни целите, по които ще поддържа кабинет на ГЕРБ
© Надежда Чипева, Капитал

Съпредседателят на " Продължаваме промяната - Демократична България " Кирил Петков уточни няколко целта, по които обединението ще поддържа кабинет на ГЕРБ. В речта си пред депутатите в първия ден на 49-ото Народно заседание той акцентира, че тази поддръжка не значи поддръжка за избиране на държавно управление с мандат на партията на Бойко Борисов, а единствено по тези тематики.

Като главен приоритет пред България Петков открои земеделието. По думите му би трябвало да има по-сериозно държавно и европейско подкрепяне за дребните и междинни ферми. Според него единствено по този начин българите ще имат евтина и качествена храна на трапезата си. " Това би трябвало да стане народен приоритет. Нужни са повече средства за дребните и междинни ферми и аграрни производители ", добави той.

Петков уточни още няколко основни тематики, които биха подкрепили при кабинет на ГЕРБ. Сред тях са влизането в Шенген, приемането на страната в еврозоната, приемането на бюджет, само че без да бъдат вдигани налозите, както и приемането на закон за домашното принуждение. Той сподели още, че е време " да спрем грозните бетонни картини на нелегално строителство по българските плажове ".

" Ето за какво ние ще внесем тези цели като законодателна самодейност още в първите дни на този парламент. Ако първият мандатоносител успее да образува държавно управление с другите политически партии, това държавно управление може да бъде несъмнено, че ние ще сме градивни по всички изброени политики, и ще подкрепим тяхното приемане ", добави Петков.

 ГЕРБ предизвести обединенията, които не са подготвени на разговор и взаимни отстъпки
© Надежда Чипева, Капитал

В първото си изявление ръководителят на парламентарната група на ГЕРБ Десислава Атанасова прикани за взаимни отстъпки, единодушие и възобновяване на разговора сред партиите. Тя задочно заплаши всички обединения, които не се съобразят с тези претенции, които съгласно нея обществото е отправило с резултата от вота, че ще изгубят не просто гласоподаватели, само че и вероятност за дълготрайно присъединяване в политическия и публичен живот на страната.

" Ние знаем от опит, че най-трудната борба е със самия себе си. С егото, личните илюзии и дефекти. Тя е по-важна от конюнктурните борби с политическия конкурент. Знаем, че изходът от тази борба зависи от самите нас и това да преодолеем себе си ", сподели Атанасова.

Тя акцентира, че решаването на политическата рецесия не може да стане по комфортен за нито една от партиите метод.

" Няма комфортна настройка, която да не породи напрежение измежду симпатизантите, само че въпрос на водачество е верните решения да се вземат в точния момент. Да се излезе от тактическите сметки, за сметка на работата за цялото общество ", сподели Атанасова.

Според нея най-голямата победа на ГЕРБ през последните 2 години е, че не се е трансформирала в фракция, затворила се в себе си, както и не се е отдала на фантазии за реванш и жадност за възмездие.

Най-голямата ни победа бе, че не позволихме да се превърнем нито в жертва, нито в главорез.
 Десислава Атанасова,
ръководител на парламентарната група на ГЕРБ

Атанасова заключи, че изборната победа на ГЕРБ би била годна само, в случай че Народното събрание успее да възвърне базовите публични консенсуси, да сътвори ръководство и да сътвори среда на взаимоотношения оттатък спорове и кавги.

" Готови сме не просто да беседваме с всяка от партиите, само че и да се съобразим с другите причини ", сподели Атанасова.



 Радев предизвести депутатите, че държат ключа към европейското бъдеще на България
© Цветелина Белутова, Капитал

В словото си пред депутатите президентът Румен Радев прикани за разговор и разсъдък, като назова държанието и решенията на Народното събрание решаващи за бъдещето на България. " Обществените упования и залогът пред това Народно заседание са големи. От вашите решения зависи просперитетът на нацията и европейското бъдеще на България. Няма да го реализираме с лозунги, а с дейности ", съобщи президентът от парламентарната естрада.
Той отговори задочно на обвиняванията, че е избързал със свикването на Народното събрание в Страстната седмица, като съобщи, че го е направил " с вярата за примирение, разговор и разсъдък ". Допълни, че другата причина са незабавните задания и изоставането в законодателната активност.

Като първостепенна задача пред Народното събрание Румен Радев уточни е приемането на държавния бюджет, който да подсигурява по едно и също време приходите на българските жители в изискванията инфлация, само че и вероятността за дълготраен стопански напредък. Подчерта, че е редно бюджетът да бъде импортиран от постоянно държавно управление, което да се ангажира с ясни политики, само че добави, че в случай че това не стане, служебното държавно управление ще внесе законопроект.

Радев съобщи, че

на този парламент е отредена съдбовна роля

- да вземе дълго отлагани решения освен за излаз от политическата рецесия, само че и за отстояване на европейската вероятност на страната и бъдещето на България като европейско общество. " Очаквам това Народно заседание, за разлика от предходните, да поддържа заложения от държавното управление европейски курс, като одобри пакета законопроекти, които да отпушат пътя на страната към Шенген и пълноценната евроинтеграция ", сподели президентът.

Сред останалите цели той уточни правосъдната промяна и рационализация на армията. Повече детайлности за изявлението на президента


Народните представители поставиха записаната в конституцията клетва:

" Заклевам се в името на Република България да съблюдавам конституцията и законите на страната и във всичките си дейности да се управлявам от ползите на народа. Заклех се. " След произнасянето ѝ депутатите ще подпишат клетвени листове.

Последва осъществяването на химните на България и на Европейския съюз. Както на всички церемонии, в които вземат участие в последните две години, депутатите от проруската партия " Възраждане " демонстративно седнаха при първите звуци на " Одата на насладата ".


В словото си при откриването на Народното събрание доайенът Вежди Рашидов прикани за примирение и взаимни отстъпки.

" Обществото желае устойчиво държавно управление, което да подсигурява спокойствието на всички, да върне вярата и усмивките и да ни даде вяра за по-добър живот ", съобщи той. И добави: " Моля ви, в името на единствения приоритет пред нас, да смирим нравите си, да наведем глава и да приемем обстоятелството, че огромната политика е низ от взаимни отстъпки в името на българския народ. "

Рашидов цитира " Божествена комедия " на Данте Алигиери, напомняйки, че пътят към Рая минава през Чистилището.

 Вежди Рашидов
© ЮЛИЯ ЛАЗАРОВА

Вежди Рашидов

В пленарната зала се записаха 235 депутати. Това значи, че за избор на ръководител ще са нужни най-малко 118 гласа.

Най-възрастният народен представител в залата - Вежди Рашидов, удари звънеца и по този начин даде начало на първата сесия на 49-ото Народно заседание. Заседанието ще продължи до избирането на непрекъснат ръководител. В предишния парламент това беше невиждано дълго - три дни, поради взаимното блокиране на кандидатурите на ГЕРБ и " Продължаваме промяната ".

Заседанието можете да наблюдавате онлайн във видеото:





Депутатите заемат местата си в пленарната зала, съвещанието ще стартира всеки миг.

В дясната част на залата седят дружно " ИТН " и ГЕРБ. Лидерът на някогашната ръководеща партия Бойко Борисов се връща в Народното събрание за първи път от 10 години като народен представител. В средата са депутатите от " Продължаваме промяната " - " Демократична България " и " Възраждане ", а вляво - Движение за права и свободи и Българска социалистическа партия.

 Рамадан Аталай
© Юлия Лазарова

Рамадан Аталай

В пленарната зала ще седнат представители на шест групи, като най-голямата от тях още веднъж е на ГЕРБ, а най-малката ще е на " ИТН " - първата партия, която се връща в Народното събрание независимо, откакто един път е отпаднала от него (след вота през октомври 2022 г).

Депутати от Движение за права и свободи ще са най-опитните политици и в новото Народно заседание.

Рекордът по участия

в парламенти е на Рамадан Аталай, за който това ще е 12-и парламент, следван от Йордан Цонев и Джевдет Чакъров, които сядат на банките за десети път. Десет участия има Лъчезар Иванов от ГЕРБ.

Най-възрастният - Вежди Рашидов, е на 71 години, а най-младият е 23-годишният Георги Кръстев (ГЕРБ).

 Гълъб Донев чака да се образува стабилно болшинство, което да излъчи кабинет
© Надежда Чипева, Капитал

Служебният министър председател Гълъб Донев съобщи на влизане в Народното събрание преди началото на първия пленарен ден на 49-ото Народно заседание, че чака да се образува стабилно болшинство, което да излъчи постоянен кабинет. Той добави, че оставя на идващото държавно управление една добре функционираща във всички браншове страна. Министър-председателят разяснява и решението на президента Румен Радев да свика първото съвещание на Народното събрание в Страстната седмица.

" Свикването на 49-ото Народно заседание на Велика сряда е знак, че народните представители би трябвало да работят като всички останали българи, само че и израз на нуждата от примирение, сериозна оценка и подготвеност да се служи народа. Депутатите би трябвало да търсят взаимни отстъпки и работещи решения, това им споделиха българските жители ", сподели Донев.


Президентът Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова изминаха пешком пътя от президентството до постройката на Народното събрание. На входа той сбито разяснява, че чака друго начало на Народното събрание с огромна вяра за примирение, разговор и разсъдък.

 Гешев и новата коалиция влязоха дружно
© Георги Кожухаров

Главният прокурор Иван Гешев се засече на формалния вход на Народното събрание с депутатите от групата на " Продължаваме промяната " - " Демократична България ", които дойдоха дружно за първото съвещание.

На фотографията Гешев се поздравява с депутата от новата коалиция Явор Божанков. В предишния парламент той влезе от листата на Българска социалистическа партия, само че след това беше изключен, защото обществено се разграничи от позицията на левицата за Украйна.


При паметника на Цар Освободител има десетина протестиращи. Опънати са транспаранти на " Народна партия истината и единствено истината " с претенции за " цялостен неутралитет на България " и изказвания, че войната в Украйна е " същинското лице на световния сатанизъм ".

Лидер на партията е Венцислав Ангелов, прочут като Венци Чикагото. Той провежда митинг и за началото на предходния парламент. При влизането на групата на " Продължаваме промяната " - " Демократична България " в Народното събрание водещият на митинга ги назова " ционистки план, кукли на конци, гейове, сатанисти ".


На церемонията по откриването на новия парламент ще участват президентът Румен Радев, вицепрезидентът Илияна Йотова, както и служебното държавно управление отпред с премиера Гълъб Донев.

Покана по протокол получават още представители на Конституционния съд, на правосъдната власт, на дипломатическия корпус и на формалните вероизповедания в страната. Обичайно в ложите има непокътнати места за предходните президенти и ръководители на Народното събрание, само че по-късно през днешния ден ще стане известно дали ще участват. До момента камерите демонстрираха идването единствено на Огнян Герджиков, който беше отпред на 39-ия парламент.

на първото съвещание на 49-ото Народно заседание. Миналия октомври решението те да не бъдат измежду формалните посетители беше взето по гледище на " Демократична България ", " Продължаваме промяната ", Движение за права и свободи и ГЕРБ. Мотивът е рекомендацията на еврокомисията и европарламента за оптимално уединяване на съветските посланици и съдружниците им поради войната в Украйна.

 Росен Желязков
© Юлия Лазарова

Росен Желязков

Заявките на парламентарните групи преди началото на първото пленарно съвещание на новото Народно заседание обрисуват още веднъж проблем с избора на ръководител.

Засега официално са издигнати две кандидатури - на Росен Желязков от ГЕРБ и на Петър Петров от " Възраждане ".

По-рано тази заран от и ще гласоподават с " въздържал се " за ръководител, защото изборът е ангажимент на двете най-многочислени групи. Преди минути на влизане в постройката на Народното събрание депутатът от " Продължаваме промяната " - " Демократична България " Настимир Ананиев съобщи, че обединението също няма да поддържа Росен Желязков. " Възраждане " към този момент заявява, че ще съблюдава традицията и ще даде гласове само за своята номинация. Ако всички тези поръчки бъдат изпълнени, Росен Желязков ще може да разчита на най-много 116 гласа при положение на цялостна поддръжка от всички депутати на ГЕРБ-СДС, Движение за права и свободи и " ИТН ". Ако Народното събрание стартира работа в цялостен състав, нужният най-малко за избор ще е 121 гласа. Все още не е известно дали Движение за права и свободи ще предложи претендент за ръководител. В предишния парламент придвижването за първи път излезе със своя номинация, откакто позиционната война сред ГЕРБ и " Продължаваме промяната " блокира първото съвещание. тогава беше повдигнат зам.-председателят на партията Йордан Цонев, който след това беше определен за зам.-председател.

 Рамадан Аталай чака революционни настроения, в случай че не се сформира кабинет
© Георги Кожухаров

Ако и в този момент не се сформира държавно управление, обществото ще доближи до революционна обстановка. Това мнение изрече депутатът от Движение за права и свободи Рамадан Аталай на влизане в Народното събрание. Той не отговори дали политическата мощ ще има свое предложение за ръководител на 49-ото Народно заседание, като единствено посочи, че този въпрос ще бъде разискван от парламентарната група на партията преди началото на първото съвещание.

 Делян Пеевски Снимката е архивна
© Велко Ангелов

Делян Пеевски Снимката е архивна

Санкционираният за корупция от и народен представител от Движение за права и свободи Делян Пеевски дойде в Народното събрание за първото съвещание, на което би трябвало да постави клетва.

В сбито изказване пред публицисти на влизане в постройката Пеевски прикани да се сформира постоянен кабинет, който да поеме ръководството на страната.

Надявам се, че политиците ще се разсънят и ще създадат държавно управление, тъй като се  изчерпва смисълът на това да идваме тук
Делян Пеевски,
Движение за права и свободи, на влизане в Народното събрание

В предишното Народно заседание, последното от които е в средата на декември, когато беше гласуването по проектокабинета на ГЕРБ отпред с проф. Николай Габровски. Съвносител е на един законопроект - за промени в Кодекса за обществено обезпечаване, съгласно които казармата и годините на политическа принуда се признават за стаж за пенсия.


Двете най-големи групи - на ГЕРБ и на " Продължаваме промяната " - " Демократична България ", са съвсем равни по брой гласове. Паритет има и сред третата и четвъртата мощ - " Възраждане " и Движение за права и свободи.

В тази обстановка решенията, които се взимат при цялостна пленарна зала с болшинство от 121 гласа, ще изискват най-често единодушие от най-малко три групи, като първият тест ще бъде изборът на ръководител на Народното събрание по-късно през днешния ден.

Изключение биха били тематиките, по които ГЕРБ и " Продължаваме промяната " - " Демократична България " имат сходни позиции.

 Българска социалистическа партия нито ще издигне, нито ще поддържа ръководител на Народното събрание
© Цветелина Белутова, Капитал

Българска социалистическа партия няма да издига претендент за ръководител на Народното събрание и ще гласоподава с " въздържал се " за препоръчаните номинации. Това се разбра от изказвания на депутатите от левицата Борислав Гуцанов и Драгомир Стойнев.

Пред " Нова телевизия " Стойнев съобщи, че поддръжката изисква търсене на консенсус и взаимоотношение, а социалистите даже не са търсени за диалог. Според Гуцанов пък задължението за установяване на ръководител е на двете най-големи групи., наподобява за момента главният кандидат за ръководител на новото Народно заседание. В предишния парламент той беше зам.-председател, само че водеше основните съвещания вместо Вежди Рашидов. Формално " Възраждане " също разгласи, че ще номинира кандидат - Петър Петров, само че той няма шансове за избор, защото останалите групи няма да го поддържат.

До момента втората по величина група - " Продължаваме промяната " - " Демократична България ", не е оповестила дали ще издигне претендент.

 Създаването на групите - ключ към кабинет
© Юлия Лазарова

Най-важната задача в първия пленарен ден е изборът на ръководител, което е наложително изискване, с цел да проработи Народното събрание. В предходния парламент поради опълчването сред ГЕРБ и " Продължаваме промяната ". Предварителните настройки са през днешния ден изборът да мине по-лесно.

Следващата значима стъпка е оповестяването на парламентарните групи и техните управления, което ще разреши да стартира конституционната процедура по сформиране на държавно управление. Първия изследователски мандат за кабинет президентът ще връчи на претендент, посочен от най-многобройната група - тази на ГЕРБ.

 Румен Радев
© Велко Ангелов

Румен Радев

Президентът Румен Радев изненада депутатите, насрочвайки първото съвещание на новото Народно заседание тъкмо 10 дни след следващите предварителни избори. Въпреки неофициалните анонси, че ще изчака да минат великденските празници, Радев свика депутатите.

 Новият парламент: сред неизбежния ръководител, несигурния кабинет и (не)възможния бюджет Новият парламент: сред неизбежния ръководител, несигурния кабинет и (не)възможния бюджет

Решението пристигна няколко дни откакто президентът даде да се разбере, че този път не има намерение да отсрочва началото на конституционната процедура, в границите на която се вършат опитите за сформиране на държавно управление. Предишният път тя беше удължена от него до четири месеца, което провокира рецензии, че президентът работи на ръба на пълномощията си.

Изтеглянето на първото съвещание в този момент в действителност форсира с два дни процеса, защото Народното събрание ще работи на 12 и 13 април, а 14 април, Разпети петък, е почивен ден за страната.


Новоизбраното 49-о Народно заседание е петото за последните две години, а главната му задача - да излъчи постоянно държавно управление, наподобява не по-малко сложна, в сравнение с предшествениците му.

Депутатите, които следва да положат клетва, бяха определени на предварителните избори на 2 април 2023 година По традиция първото съвещание ще бъде намерено от най-възрастния народен представител в залата. Както и в предишния парламент, това ще е Вежди Рашидов (ГЕРБ). Церемонията планува незабавно след клетвата президентът да направи послание към народните представители. След него групите ще разгласят целите си.

Ключови думи към публикацията:
Още по тематаОще от Политика
Източник: dnevnik.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР