Из постановлението на прокурор от СГП: Задължителната изолация е винаги 10

...
Из постановлението на прокурор от СГП:
Задължителната изолация е винаги 10
Коментари Харесай

СГП отказа да образува производство срещу депутат, нарушил карантината, твърди МВР |

Из постановлението на прокурор от СГП:

" Задължителната изолираност е постоянно 10 дни, което надали е оправдано. Също по този начин претекстът за осъществяване на действието бил явяване на правосъдни съвещания и с цел да не се отсрочват и бавят същите, това представлявало гонене на публично потребна цел. "

Прокурор от Софийската градска прокуратура от отдел „ Специализиран “ е отказал да образува досъдебно произвеждане против народен представител за нарушение на карантината поради COVID-19. Според обвинителя действието не съставлява закононарушение заради малозначителност, оповестиха от Министерство на вътрешните работи.

В правния разбор на постановлението се показва още, че нормативните актове имат стабилитет и не се променят непрекъснато, само че не е по този начин при заповедите на министър, които се трансформират през седмица или две. Това поставяло под въпрос опцията подобен акт да става съображение за търсене на наказателна отговорност. Задава се въпрос и какво тъкмо се нарушава - заповедта на министъра или предписанието на РЗИ, и се твърди, че се вижда разнопосочна процедура, акцентират от вътрешното ведомство.

В края на февруари Министерство на вътрешните работи изпрати на ВКП документите, свързани с нарушаването на карантина от депутата от ГЕРБ. Поводът беше получена от полицията информация, че депутатът е нарушил предписанията на РЗИ и по времето, когато е трябвало да бъде в изолираност, се е явил като юрист по каузи в Районния съд във Варна.

Прокурорът показва още, че е видна несъвършената законодателна техника. Според него законът и заповедта на министъра основават директни отговорности единствено за РЗИ във връзка със наложителна изолираност. Посочва се още, че не това е била концепцията на законодателя, пробвайки да съживи тази мъртва досега на изменението правна норма. Като образци се сочат, че при започване на обстановката с Коронавирус са въведени всевъзможни правни ограничения – възбрана за сядане на пейки (но не и на бордюра или тревата), влизане в парк, вървене в планината, спортуването и други. Не било намекнато за водения самоунищожителен вреден метод на живот, от който директно разследване е утежняването на здравето на популацията, а от там и неспособността за справяне със обстановки, които постоянно са съпътствали съществуването, се споделя в известието на Министерство на вътрешните работи.

Въпреки това в постановлението се излага, че всеки случай се взема решение самостоятелно, което основава заплаха от потребление на несъразмерна принуда поради фалшив закон.

Прокурорът показва още, че откакто има официална съставомерност от справедлива и субективна страна, следва да се реши дали публичната заплаха на действието е задоволителна, с цел да обоснове съществуването на закононарушение или се касае за малозначително действие. Приема още, че действието е малозначително и че националният представител е нямал никакви признаци, чувствал се е добре, и е имал направени общо 4 негативни теста за Коронавирус, цитират постановлението от министерството на Бойко Рашков.

Задължителната изолираност е постоянно 10 дни, което надали е оправдано добавя прокурорът. Също по този начин претекстът за осъществяване на действието бил явяване на правосъдни съвещания и с цел да не се отсрочват и бавят същите, това е възприето за гонене на публично потребна цел. В умозаключение прокурорът показва, че стимулиран от всичко изложено, закононарушения по този текст следва да се квалифицират единствено действия с извънредно висока социална заплаха, се споделя още в известието.

Министерство на вътрешните работи счита, че законите би трябвало да се поясняват и ползват идентично за всички български жител. Това е и една от главните аргументи да се възползваме от законово си пълномощие да апелираме това прокурорско разпореждане, твърдят от силовото ведомство.

И се базират на обществено публикувана информация на ВКП до медиите, че за нарушение на карантина са наказани над 1200 души за интервала 2020 и 2021 година, от които 15 са в пандиза, а останалите са наказани на пробация или с условни присъди.

Прави усещане, че в постановлението не са отразени материалите, изпратени от осъществената инспекция от ОДМВР-Варна. Същите след привършване на инспекцията, са били изпратени в СГП, само че все още в ОДМВР-Варна не е получен отговор или копие от постановлението за отвод за формиране на досъдебно произвеждане. В хода на полицейската инспекция на варненската полиция е открито, че с изключение на по правосъдни съвещания в Районен съд – Варна, националният представител е взел участие и в конференция на политическа партия по време на карантината. Дали поради неприятна съгласуваност или натовареност на СГП не е обърнато внимание, че в действителност тя е сезирана и от заместник–министър на вътрешните работи, и от ОДМВР – Варна, питат от Министерство на вътрешните работи.
Източник: offnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР