Ива Митева е завършила право в Софийския университет Св.Климент Охридски“

...
Ива Митева е завършила право в Софийския университет Св.Климент Охридски“
Коментари Харесай

Ива МИТЕВА пред novini.bg: Наблюдава се безсилие пред глупостта

Ива Митева е приключила право в Софийския университет „ Св.Климент Охридски “ и е лекар по „ Конституционно право на Република България “.В интервала 2003 година - 2015 година тя бе член на експертния екип към краткотрайните комисии на Народното събрание за подготовка на оферти и разискване на промени в Конституцията на Република България. До октомври 2023 година беше шеф дирекция „ Законодателна активност и право на Европейския съюз “ в Народното събрание. Ива Митева беше ръководител на 45-то и 46-то Народно заседание, както и заместник-председател на 47-то Народно заседание.

- Г-жо Митева, наложителни ли бяха корекциите в Конституцията?

- Конституцията е скелетът на страната, на нея се крепи целият държавен и правов ред. Затова опити и неточности с Конституцията не би трябвало да се позволяват. Не инцидентно е и усложнена процедура за изменение на Конституцията, с цел да се предотвратят прибързани, некачествени, едностранни и властнически опити за смяна на главния закон. Нищо не постановяваше това бързане за изменение – без да се проучват и оценят деликатно нужните промени, които да доведат до възстановяване работата на всички органи, а оттова и до тяхното удобно влияние върху обществото.  Резултатът е един закон с противоконституционни разпореждания, с неразбираеми, спорни, ненужни, нелогични и неприложими правила. Норми, които няма да може да се приложат директно в нарушаване на правилото за директно деяние на Конституцията.

Това е първата смяна в Конституцията, която е призната с по-малко от 180 гласа, в най-кратки периоди – единствено 7 дни

за оферти и неотложно разглеждане в комисия и зала, без необятно публично единодушие и консенсус сред политическите сили, без да се регистрира мнението на конституционалистите и на всички лица, наранени от измененията. Това са най-критикуваните промени, най-слабо направените промени. Видяхме промяна поради самата промяна, което неизбежно ще докара до проверка.

- Какъв е Вашият коментар на свадите около избора на нови членове на Конституционен съд?

- Изборът на конституционни съдии е продължение на цялото държание на „ сглобката “. Посредствено и обидно за българските жители, които към този момент добре схващат, че всички граници са преминати. Този избор е индикативен за потъпкване на всички правила без никаква глоба. Това са най-скандално определените съдии в Конституционния съд, поради метода на избор и  индикативен за замяна на „ Промяната “. Този избор не се вмества и в новоприетия с конституционните промени член 91б за аргументираност на предложенията, един претупан избор. Не видяхме характерната подготовка на някой от претендентите, както и публичната поддръжка. Този избор ни върна в едни други години и времена.  



сн. бнт

- Промените в законодателството през последните години усъвършенстваха ли правораздавателния развой у нас?

- Така и не се взаимодейства с органите на правосъдната власт, с цел да се чуе отчетливо мнението от най-ниските равнища до най-високите равнища в правосъдната система. Промени на парче, които основават единствено безпорядък и няма по какъв начин да подобрят правораздаването. И това се дължи на нестабилната правна уредба и честите промени.

Така и не се реализира експедитивност и успеваемост в правораздаването. Няма наказани и по високите етажи на властта.

Когато не знаеш и не си способен в дадена материя питаш тези, които схващат, които са работили в тази сфера, готови са, имат опита и знанията за смислени и качествени промени. Така и не се разбра какво е наличието на понятието „ правосъдна промяна ”. Съдебната промяна би трябвало да служи на хората, а не на група ръководещи. С лицемерие правосъдна промяна не се прави. Кой ще понесе отговорността за тези конституционни промени и това неприятно законодателство. Почти всеки акт последните години е разгласен за противоконституционен. Народното събрание започва с противоконституционни актове. Ако в Конституционния съд действаше правилото на служебното начало картината от обезсилени  актове щеше да е още по-страшна. За страдание ръководещите не носят отговорност за неприятна политика. Наблюдава се изтощение пред нелепостта. Чърчил беше споделил, че би било голяма промяна в политиката, в случай че мъдростта можеше да бъде накарана да се шири по този начин елементарно и бързо, както нелепостта.

- Вие с какво се занимавате в този момент, чувствате ли оскърбление от политиката и от метода, по който си тръгнахте от Народно събрание?

- Чувствам се като човек, който не е изневерил на правилата си и на себе си, който е отстоял позициите си, който е защитил положителното си име и като човек, който няма да спре да преследва истината и справедливостта, такива каквито са в реалност, а не такива, в каквито ги трансформират тези, които са се самообявили за политически хайлайф. Събрала съм задоволително опит, знания и процедура, с цел да мога с убеденост да стартира да пиша и по този начин да бъда потребна на обществото. Защото писането на закони е извънредно деликатна и комплицирана активност, за която се изискват специфични знания и професионален метод. Както на смешка ми сподели другар –

могат да ти вземат всичко, само че не могат да ти вземат мозъка.

В момента с учудване следя и дъното, до което е достигнала т.н ни политическа класа – липса на морал, правила, себеуважение с една единствена цел  - да се оцелее с всички вероятни средства. Деградация е това, което виждам на всички места и е по-добре, че в този миг не съм в Народното събрание. Административното ми дело е планувано за 21.02 – едно безобразно освобождение, показателен акт на политическа принуда, резултат от изтощение. За страдание още веднъж видяхме равнището на нашите политици, които до през вчерашния ден ме хвалеха и предлагаха за всички постове в страната, а след освобождението ми не споделиха една дума – цялостно безмълвие. Гузно безмълвие. Лицемерието се шири в Народното събрание.

- Защо решихте да се занимавате с политика, в случай, че си имате добра специалност?

Покани ме Тошко /б.р.Йорданов/, с който ме срещна Мая Манолова, с цел да напиша измененията в Изборния кодекс преди време, свързани с мажоритарните избори. Може би одобрих, поради вярата за смяна. Било ми е време, само че за мен то се оказа доста бурно. И още нещо ме стимулира – поради обстоятелството, че познавах от близко родните ни политици, имах вяра, че Слави може да донесе смяна поради мощния си темперамент. Не ме напуща мисълта, че в случай че ние бяхме направили до дъно смяната, за която всички копнееха, в този момент нямаше да следим тази позорна „ смяна ” и това изтощение. 

Последвайте канала на
Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР