Испания буквално разкова Коста Рика със 7:0 на стадион Ал

...

Испания разкова Коста Рика, даде заявка за титлата

Испания безусловно разкова Коста Рика със 7:0 на стадион „ Ал Тумама “ в първия за двата отбор мач на Световното състезание в Катар. С разгромния триумф възпитаниците на Луис Енрике излизат на първото място в група E на Мондиала с 3 точки и по-добра голова разлика от втория Япония, който се оправи с Германия по-рано денем.

" Ла Роха " поведе след едвам 11 минути игра, когато Гави пусна грациозен пас за Дани Олмо, а той от преференциална позиция не остави шансове на Кейлор Навас. Десет минути по-късно Испания вкара втори гол след композиция Барселона-Реал Мадрид, когато Жорди Алба асистира за Марко Асенсио. В 31-ата минута Феран Торес се разписа от дузпа, отсъдена за нарушаване на Слесо Борхес против Жорди Алба.

Феран Торес добави още едно попадение за селекцията на Луис Енрике в 54-ата минута, възползвайки се от неточност на Франсиско Калво. Гави осъществя пети гол в мрежата на Навас с прекрасен удар от придвижване благодарение на левия непряк дирек. Карлос Солер добави и шести гол в мрежата на Коста Рика в 90-ата минута след неубедителна интервенция на Кейлор Навас. Испанците не стопираха до тук и Алваро Мората прати топката в мрежата на символичните посетители за седми път в добавеното време.

Първото по-добро състояние в мача пристигна още в петата минута и бе на сметката на испанците. Дани Олмо бе изведен с дълъг пас в наказателното поле и насочи удар отдясно в далечния ъгъл, само че не уцели вратата.

В деветата минута Педри проби рисково през центъра на терена и пусна пас към Марко Асенсио, който стреля от придвижване, само че не бе прецизен.

Само две минути по-късно Испания поведе. Гави пусна елегантно подаване към Дани Олмо и въпреки то да не бе изключително точно, топката стигна до футболиста на Република България Лайпциг, който с акуратен удар не остави никакви шансове на Кейлор Навас.

Десет минути по-късно " Ла Фурия " удвои задатъка си. Жорди Алба откри Марко Асенсио с хубаво подаване отляво, а нападателят на Реал Мадрид с хубав удар прати топката в мрежата на някогашния си съотборник в " кралския " клуб Кейлор Навас.

Половин час след началото на дуела Селсо Борхес извърши нарушаване против Жорди Алба в наказателното поле и основният арбитър Мохамед Мохамед уточни бялата точка. Зад топката застана Феран Торес, който излъга Кейлор Навас и осъществя за 3:0.

В идващия четвърт час испанците се кротнаха и дадоха на костариканците да си поемат въздух, като темпото спадна и положения пред вратата на Навас нямаше. Логично, пред тази на Унай Симон - също.

В петата минута от добавеното време Педри откри Марко Асенсио в наказателното поле, той нанесе удар, който обаче бе извънредно неакуратен и излетя високо над вратата.

В 48-ата минута Марко Асенсио получи топката на дъгата на наказателното поле и шутира с левия крайник, само че над вратата на Коста Рика.

Шест минути по-късно Феран Торес осъществя четвърто попадение за " Ла Роха ", откакто лиши топката от Франсиско Калво в наказателното поле и с левия крайник преодоля Кейлор Навас, който бе напуснал своята голлиния при недоразумение със бранителите пред себе си.

В 75-ата минута Гави бе пропуснат от защитата на Коста Рика на границата на наказателното поле и шутира от воле, а благодарение на левия непряк дирек прати топката във вратата на Кейлор Навас.

Четвърт час по-късно появилият се от аварийна пейка Нико Уилиямс пусна пас отдясно, който бе блокиран от Кейлор Навас, намесата на вратаря обаче не бе задоволителна и топката падна на крайници на Карлос Солер, който безпроблемно я прати за шести път в мрежата на символичните посетители.

Три минути по-късно Алваро Мората осъществя седмо попадение в мрежата на клетите костариканци, откакто не получи никаква опозиция от отбраната.

Испания – Коста Рика 7:0

1:0 Дани Олмо 11`, 2:0 Марко Асенио 21`, 3:0 Феран Торес (д) 31`, 4:0 Феран Торес 54`, 5:0 Гави 75`, 6:0 Карлос Солер 90`, 7:0 Алваро Мората 90`+3`

Състави:

Испания (4-3-3): 23. Унай Симон – 2. Сесар Аспиликуерта, 16. Родри, 24. Аймерик Лапорт, 18. Жорди Алба (64` 14. Алехандро Балде) – 9. Гави (57` 19. Карлос Солер), 5. Серхио Бускетс (К) (64` 8. Коке), 26. Педри – 11. Феран Торес (57` 7. Алваро Мората), 10. Марко Асенсио (69` 12. Нико Уилиямс), 21. Дани Олмо

Резерви: 1. Роберт Санчес, 13. Давид Рая, 3. Ерик Гарсия, 4. Пау Торес, 6. Маркос Йоренте, 7. Алваро Мората, 8. Коке, 12. Нико Уилиямс, 14. Алехандро Балде, 15. Уго Гиямон, 17. Йереми Пино, 19. Карлос Солер, 20. Дани Карвахал, 22. Пабло Сарабия, 25. Ансу Фати

Селекционер: Луис Енрике

Коста Рика (4-5-1): 1. Кейлор Навас (К) - 16. Карлос Мартинес (46` 19. Кендал Уотсън), 4. Кейшер Фулер, 6. Оскар Дуарте, 15. Франсиско Калво, 8. Браян Овиедо – 12. Жоел Кембъл, 5. Селсо Борхес, 17. Йелцин Техеда, 9. Йевисон Бенете (61` 10. Браян Руис) – 7. Антони Контрерас (61` 26. Алваро Самора)

Резерви: 18. Естебан Алварадо, 23. Патрик Секейра, 2. Даниел Чакон, 3. Хуан Варгас, 10. Браян Руис, 11. Хоан Венегас, 13. Херсон Торес, 14. Юстин Салас, 19. Кендъл Уотсън, 20. Брандон Агилера, 21. Дъглас Лопес, 22. Роналд Матарита, 24. Роан Уилсон, 25. Антони Ернандес, 26. Алваро Самора

Селекционер: Луис Гусман

Съдия: Мохамед Мохамед (ОАЕ)

Жълти картони: Франсиско Калво (Коста Рика)