Институцията прокуратура, която е ключова част от съдебната власт, а

...
Институцията прокуратура, която е ключова част от съдебната власт, а
Коментари Харесай

Андрей Янкулов: Прокуратурата не се управлява по закон вече 6 месеца

" Институцията прокуратура, която е основна част от правосъдната власт, а тя пък е основна част от държавното ръководство, е на процедура без началник, което в нашата правна реалност е едно много смущаващо състояние, тъй като на основния прокурор са предоставени едни доста основни за държавното ръководство функционалности - той се явява краен поръчител за законосъобразното практикуване на пълномощията на прокурорите в цялата страна ".

Това сподели пред БНР Андрей Янкулов от Антикорупционния фонд, като акцентира, че към този момент 6 месеца страната няма основен прокурор или и.ф. основен прокурор, тъй като по силата на закона, признат през януари предходната година, се вкара законово ограничаване от 6 месеца за краткотрайно изпълняващи функционалностите на гл. прокурор и ръководители на висшите съдилища, а Борислав Сарафов все още, когато беше признат законът, изпълняваше краткотрайно функционалностите на основен прокурор, тези 6 месеца започнаха да текат от влизането в действие на закона, а след тези месеци " той към този момент губи качеството си на и.ф. гл. прокурор точно по силата на този закон, без да е належащо някакво изговаряне на някакви органи ".

Това, че в продължение на 6 месеца към този момент имаме Прокуратура, която не се ръководи съгласно закона, е нещо, което е дълбока рецесия на правовата страна, счита той.

" Различни сформира на съдилища в страната друго се отнасят към претенции на Сарафов за обновяване на наказателни каузи, което е най-често упражняваното пълномощие на основния прокурор по закон. Едни ги одобряват, други - не. Най-важното е, че няма кой да реши тази обстановка. Едни споделят, че той не може да е и.ф. основен прокурор, други - назад. Няма кой да се произнесе в тази страна и да каже по този начин ли е, или не е по този начин. Това, което следим, е безспорен парадокс.... Върховен административен съд и Конституционен съд споделят, че той не може да бъде там, само че той продължава да е там ", разяснява Янкулов.

Изходът е извънредно елементарен - тези, които са определили Сарафов за и.ф. основен прокурор, решат да прекратят това положение на нещата и изберат идващ и.ф. за 6 месеца, съобщи той и добави:

" Проблемът е, че тези решения, които наподобяват извън елементарни и лесни, се оказват доста сложни за взимане, тъй като очевидно властта в правораздаването не се упражнява по естествения законов ред, а се упражнява от скрити центрове на власт. Явно това е пречката, тъй като никакво разумно пояснение няма за какво Сарафов е толкоз значим за тази прокуратура, че би трябвало да изправя страната пред положението, в което е сега, та не може някой различен за 6 месеца да поеме краткотрайното ръководство на институцията. Понеже няма логически отговор, ние би трябвало да търсим отговора на този въпрос в метода на практикуване на властта в правораздаването, която не се случва в кабинетите и залите, в които би трябвало да се случва - пред очите на обществото в обществените съвещания на Висшия правосъден съвет ".

Източник: cross.bg


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР