Индия, Русия, България, Гърция, Германия и Турция са проявили интерес

...
Индия, Русия, България, Гърция, Германия и Турция са проявили интерес
Коментари Харесай

10 фирми искат да произведат и доставят тръбите за интерконектора Гърция-България

Индия, Русия, България, Гърция, Германия и Турция са показали интерес за присъединяване в плана за интерконекторната връзка сред България и Гърция.

Това стана ясно от думите на министъра на енергетиката Теменужка Петкова по време на отваряне на подадените заявки за присъединяване в лимитираната процедура за " Производство и доставка на тръби за потребностите на междусистемната газова връзка Гърция-България ". Този план е значим освен за България, само че и за цяла Югоизточна Европа, посочи Петкова.

Стойността на плана е към 140-150 милиона евро, а поръчката е за 60 милиона евро, стана ясно по време на процедурата.

На въпрос какво следва с интерконекторните връзки сред Румъния, Сърбия и Турция, Петкова съобщи: " Интерконекторната връзка с Румъния е построена още през ноември 2016 година, а за връзката със Сърбия имаме цялостна подготвеност и обстоен стратегически проект. За интерконекторната връзка с Турция към момента вървят диалози сред двете страни за неговата реализация ", приключи речта си енергийният министър.

" Този план ще бъде в две етапи - при първата фаза ще се извърши асортимент на претендентите, а при втората ще се изберат петте претендента, които дават отговор на критериите за асортимент ", отсече Петкова. Окончателната дата, на която ще стане ясно кои са претендентите, е 20 април 2018 година, добави енергийният министър.

Другата сфера, в която ще се работи, е за диверсификация на източниците и маршрутите за доставка на природен газ, сподели Петкова.

Енергийният министър взе отношение и по въпроса за студения запас.

Припомняме, по време на съвещание тази заран в министерския съвет бяха решени две неща - едното е да се върви за преустановяване на договорите с американските ТЕЦ-ове. Другото - размерът на студения запас се резервира.

Енергийният министър бе ясна, че няма решение на Европейска комисия за непозволена държавна помощ при американските ТЕЦ-ове. До края на март електроенергийната система би трябвало да даде своето заявки пред Комисията за енергийно и водно контролиране по въпроса.

Студеният запас е обвързван с електроенергийните системи освен в България, само че и в цяла Европа, сподели още Петкова.

" На една единична генерираща единица мощ би трябвало да бъде обезпечен студеният запас ", съобщи енергийният министър и добави, че по закон министърът на енергетиката дефинира размера на студения запас.

От Министерството на енергетиката прецизираха, че 10 компании са подали заявки за присъединяване в публичната поръчка за произвеждане и доставка на тръби за създаване на междусистемната връзка Гърция-България, като заявките им бяха отворени обществено.

В процедурата аплайват следните компании:

Jindaw SAW Ltd.
JSC " Zagorsk Pipe Plant "
Welspun Corp. Limited
Salzgitter Mannesmann International GmbH
Ноксел Челик Бору Санайи А.Ш
Umran Celik Boru Sanayii A.S
Erciyas Celik Boru Sanayi A.S (Erciyas Steel Pipe Co)
Топливо -2 ЕООД
Korinth Pipeworks S.A Pipe Industry S.A
Public Joint Stock Company " Chelyabinsk Pipe Plant "
" Радвам се, че в процедурата аплайват толкоз доста компании - това е знак, че е обезпечена оптималната гласност и бистрота ", сподели министърът на енергетиката Теменужка Петкова. По думите ѝ, през днешния ден се правела още една решителна стъпка към реализацията на този значим държавен приоритет.

Това е първата от няколко основни процедури, които ще обезпечат фактическия старт на строителството на интерконектора Гърция-България. В нея участниците ще бъдат селектирани на два стадия: първо те удостоверяват сходството с критериите за асортимент, а по-късно се подават и правят оценка същинските предложения.

В процедурата предложения за втория стадий се изпращат единствено до претендентите, минали предварителния асортимент. Очаква се това да се случи към 20 април, а съответният реализатор да бъде определен до края на юни.

В началото на април ще бъде стартирана и главната поръчка, обвързвана с построяването на интерконектора - тази за възлагане на строителството. Предстои да бъдат оповестени и процедури за възлагане на археологически изследвания и за избор на строителен контрол.

Проектът за създаване на междусистемната връзка Гърция-България е основен за осъществяване на задачите, свързани с диверсификация на енергийните доставки.

Връзката ще обезпечи достъп до Южния газов кулоар, посредством който страната ни и районът на Югоизточна Европа ще получават природен газ от Каспийския район, съществуващи и бъдещи терминали за полутечен природен газ и други

Междусистемната газова връзка е стратегическа и за реализирането на концепцията за създаване на газоразпределителен център в България. Интерконекторът Гърция-България е избран за един от плановете от общ интерес за Европейския съюз.

Планира се построяването на връзката да стартира в средата на годината, в границите на първото българско председателство на Съвета на Европейски Съюз. /news.bg
Източник: dnesplus.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР