„Имате ли 14 години? Не, но скоро ще ги навършите

...
„Имате ли 14 години? Не, но скоро ще ги навършите
Коментари Харесай

На 14 години скриването на дневника е престъпление

„ Имате ли 14 години? Не, само че скоро ще ги навършите и би трябвало да знаете, че на 14 скриването на дневника е закононарушение и може да отговаряте за укривателство на непознат формален документ.” С тези думи се обърна към седмокласниците от ОУ “Княз Александър I” представителят на основния прокурор Румяна Арнаудова. Тя участва в първия за тази година в Пловдив час на класа, в който прокурори се срещат с деца и им изясняват какво съставлява тяхната специалност, както и по какъв начин да се пазят от компютърни закононарушения и опиати.

Примерът с дневника беше даден, с цел да стане ясно, че на 14 години човек към този момент носи наказателна отговорност и може да бъде съден. Децата от “Княз Александър I” обаче знаеха това. Но не бяха напълно наясно, че животът в интернет не е изолиран и настрана от действителния и за него също важат наредбите на Наказателния кодекс. „ Не се изкушавайте за изпращате заканителни известия в месинджър. Заплахите в интернет са като произнесените пред учебно заведение на улицата и също са наказуеми”, изясни на седмокласниците Димитър Беличев от Окръжна прокуратура. Той добави, че съвсем всички типове престъпност към този момент са се пренесли в мрежата и когато дете качва фотография от вкъщи си във фейсбук, дава на евентуалните крадци чудесната опция да прегледат какво има там. И че тагването кой къде се намира също улеснява злонамерените хора, тъй като те безпогрешно се ориентират за местонахождението и по този начин човек елементарно може да стане тяхна жертва.

Децата бяха предизвестени и когато практикуват избрани игри в интернет, да не дават отговор на известия, които им предлага против един безвъзмезден sms да минат на по-високо равнище. „ Съобщението в никакъв случай не е гратис и от време на време от такова нещо може да бъде източена цялата банкова сметка”, обясниха прокурорите. Седмокласниците чуха и съвета в никакъв случай да не имат вяра на мейлове от вида „ Паролата на електронната ви поща е изтекла, сменете е я с по-дълга, с повече букви и цифри”. Обяснението е, че всекидневно в такива случаи следва искане за изписване на остарялата ключова дума, сякаш с цел да бъде заменена. А по този начин измамникът получава достъп до електронната поща, а отттам и до профилите в обществените мрежи на индивида.

Дори ловенето на покемони се оказва рисково, тъй като и при тази игра се появяват известия, които може да източат всички данни на телефона.

Учениците бяха призовани постоянно когато някой ги тормози в интернет, да му пишат, че ще се обадят в прокуратурата. " Ролята на прокурора е освен да хване неприятните, да събере доказателства против тях, да ги съобщи на съд и според от това, какъв брой са неприятни, да влязат в пандиза или да получат втори късмет. Целта на нашата специалност е да защитим потърпевшите от закононарушението ", изясни окръжният прокурор Румен Попов.

Лекциите на прокурори в часа на класа ще продължат и в други учебни заведения, като едно от тях е намиращото се в „ Столипиново” „ Найден Геров”. Инициативата “Заедно в Час по нравственос и право” се организира взаимно от на Апелативна прокуратура – Пловдив и Регионалното ръководство на образованието за втора година.
тагове румяна арнаудова представител основен прокурор сотир цацаров седмокласник час на класа дневник  На 14 години скриването на дневника е закононарушение
Източник: marica.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР