Мед вместо сребро в ново поколение соларни клетки
Има действителни изгледи среброто във фотоволтаичните кафези скоро да бъде сменено от мед, която е надалеч по-евтина и по-изобилна (снимка: CC0 Public Domain)
Един австралийски стартъп се е заел да направи огромна смяна в света на фотоволтаичните системи: неговата технология заменя среброто в слънчевите кафези с надалеч по-достъпната мед. Хубавото е, че начинанието има поддръжката на един от най-големите производители в света.
SunDrive Solar, подкрепяна от редица инвеститори, в това число Малкълм Търнбул и милиардера Майк Кенън-Брукс, се надява, че нейните слънчеви кафези, изработени от мед, могат да достигнат комерсиална реализация чрез партньорство с Trina Solar, един от най-големите производители на фотоволтаици в света.
Консумирайки към една седма от добива на сребро годишно, слънчевите фотоволтаични (PV) панели са на път да стигнат до такава степен да „ изяждат ” до 98% от международните запаси на сребро през 2050 година, в случай че се запазят настоящите трендове и технологии. Така поне твърдят откриватели от Университета на Нов Южен Уелс.
SunDrive обаче се надява, че няма да стигнем до такава степен. Нейните медни слънчеви клетки имат късмет да прераснат от пилотни съоръжения до всеобща технология в световен мащаб, с помощта на планираното съвместно дружество, което компанията ще сътвори заедно с Trina.
„ Медта е 1000 пъти по-изобилна и 100 пъти по-евтина на кг от среброто ”, споделя Натали Малиган, основен изпълнителен шеф на SunDrive. „ Също по този начин има преимущества в продуктивността, тъй че можете да генерирате повече електричество с една клетка ”.
SunDrive ще държи по-голямата част от взаимното дружество с Trina. Инвестициите за първия стадий от производството на модули се мерят в „ стотици милиони ” долари, споделя Малиган.
Глобалният фотоволтаичен потенциал нараства непрекъснато с по около 1000 GW годишно. По-голямата част от оборудването се създава в Китай. Там производството е най-евтино и към този момент нито една друга страна не може да настигне азиатската страна откъм ниски цени на продукцията.
Trina, от своя страна, може да се похвали с потенциал за създаване на повече от 120 GW годишно. Фирмата разработва заводи къде ли не по света – от Обединените арабски емирства до Виетнам и Съединени американски щати.
Едисън Джоу, началник на Trina в Австралия, споделя, че производството на модули със SunDrive може да стартира незабавно след 2026 година, „ в случай че всичко върви добре ” и в случай че фирмата получи финансирането, за което е кандидатствала в Австралийската организация за възобновима сила.
Ако възприемането на медната клетъчна технология на SunDrive се окаже сполучливо, особено в случай че се потвърди нейната по-висока успеваемост на генериране на електричество, Trina може да обмисли производство на кафези по тази система и в други свои заводи.
Такова развиване няма да е изненада. Малиган споделя, че SunDrive си сътрудничи с Trina по разработването на въпросната технология още от 2019 г.
Източник: technews.bg
КОМЕНТАРИ