Има нещо незряло, малко като слаб ученик, който направо може

...
Има нещо незряло, малко като слаб ученик, който направо може
Коментари Харесай

„Журнал дю диманш” прави България на пух и прах заради корупцията

Има нещо незряло, малко като слаб възпитаник, който напряко може да ви разсмее. Да се одобри антикорупционен закон единствено няколко дни преди започването на 6-месеченото ротационното председателство на Европейския съюз, е малко прекомерно в действителност, разяснява в просторен разбор френското издание „ Журнал дьо Диманш “ обстановката в България.Това е следващият сериозен материал на огромно европейско издание за страната ни, която влиза във фокуса на вниманието с започващото през днешния ден българско председателство на Съвета на Европейски Съюз. В последните няколко дни разбори, отдадени на България, имаха „ Гардиън”, „ Ди Цайт” и Агенция Франс Прес.
Каквато и да бъде ефикасността на този закон, откакто българското държавно управление предприе цяла камара от ограничения и декрети, сътвори и комисия за битка с този камшик, корупцията към момента стряска Брюксел и класира България измежду трите най-корумпирани страни в Европейски Съюз. Народният глас е решителен. „ България е една умалена Русия. Цари мафиотски нрав и в никакъв случай няма да отговори на условията на поставените критерии “, написа „ Журнал дю диманш”.
Трябва да се признае, че тази дребна страна 10 години след приемането си в Европейски Съюз не е отбелязала прогрес. През ноември Европейската комисия акцентира в последния си отчет, че нищо не се е трансформирало от януари 2017 година
„ Борбата против корупцията е региона, в която има минимален прогрес през последното десетилетие. При това – макар съществуването на Механизма за съдействие и инспекция “.
През 2016 година в различен отчет на Центъра за проучване на демокрацията се споделяше, че всеки пети възрастен се е сблъсквал с корупция – плащайки или получавайки подкуп.
Според Николай Стайков от фондация „ Антикорупционен фонд “ най-страшното е неналичието на правосъдни преследвания. „ Притеснителен е дребният брой на позволените случаи. В пандиза отиват единствено дребните, дребни риби. Нито един от основните герои от последните години не е зад решетките, даже за един ден “.
В навечерието на Новата година има единствено една шепа хора, която стачкува пред държавното управление. Доста по-малко в сравнение с в прилежаща Румъния. Снегът, който покрива Витоша, приспива сетивата и разсъдъка. Между другото, съгласно едно скорошно изследване на „ Отворено общество “ това, което най-вече безпокои българите, е корупцията – тя се подрежда на четвърто място след бедността, безработицата и неприятното ръководство.
По-малко от 15% от българите имат вяра в институциите.
Корупцията е на всички места. Искаш подкуп – заповядай. За детската градина, за доктора, за служителя на реда или в по-голям мащаб – с цел да се завоюва контракт, финансиран от Европейски Съюз. Столицата не демонстрира нищо от това и предлага на гостите единствено една първокласна витрина и приветливи усмивки. Трябва да посетите обаче североизточните квартали (така е в оригинала, евентуално става дума за южните квартали), с цел да срещнете тази повсеместна корупция, която не може да се види с просто око.
10 фамилии си разделят благосъстоянията на страната. Някои от тях са си построили чудесни къщи, които се охраняват от телохранители и камери. Да живееш в „ Бояна “ или „ Драгалевци “ значи „ Аз съм богат “ или „ Аз съм подкупен “.
„ Корупцията не се мери “, споделя журналистът от в. „ Сега “ и експерт по европейските въпроси Светослав Терзиев. „ Това е чувство на всеки един българин от много време насам “, прибавя той.
„ Чувство” и „ усещане” – понятията са размити.
През 2016 година „ Прозрачност без граници “ посочваше България като страна от Европейски Съюз, където чувството за корупцията е най-остро. „ Заедно с Румъния ние сме единствените страни от Европейски Съюз, които сме под наблюдаване поради корупцията и проведената престъпност “, споделя Терзиев.
Независимо от това българското държавно управление се отнесе доста съществено към председателството. Преди 5 месеца бе основано Министерство на европейското председателство, което ще изчезне след края му. Журналистът се опитал да проверява това нещо, само че на вятъра. „ Почуках на вратите на всички министерства, които са свързани с председателството, с цел да схвана точната сума. Споменава се цифрата от 70 млн. лева, само че никой не можа да ми каже на кого ще бъде разпределена “, споделя Терзиев.
Собственикът на първата самостоятелна осведомителна организация БГНЕС Любчо Нешков бе най-щастливият човек в продължение на 10 години. Този приветлив 50-годишен мъж, някогашен боен сътрудник на Националната телевизия, съумя да построи една фамилна новинарска компания, интегрираща за пръв път на едно място вести, фотоси и видео. Той имаше гениалната концепция да се свърже с мобилен оператор и по този начин внезапно усилва продажбите си. „ Вършех си своята работа, давах думата на всеки, в това число и на тези, които подлагаха на критика държавното управление “.
Това обаче не е по усета на всички. Санкцията не закъснява и получава сбит есемес, че неговият контракт е преустановен. „ Винаги е имало другарски позвънявания, непряк напън, само че... “. В България не се отива в пандиза, в случай че критикувате управляващите, само че отмъстителните ограничения са многочислени и прикрити. Част от клиентите приключват договорите, фактурите стават непостижими. Нешков е заставен да уволнява хора и да понижи активността си.
Според „ Репортери без граница “ България се срина от 35 място през 2006, което заема с Франция по това време, на 109 място по независимост на словото от 180 страни през 2017 година Това е най-лошото място в класацията на страна членка на Европейски Съюз.
Какво може да бъде доверието в България по време на това наложително европейско председателство? Пиар специалистът Арман Бабикян дебело акцентира, че Европейски Съюз е бил чудесно осведомен за равнището на корупция, когато приема страната ни. „ Ние се опитахме да убедим нашите европейски сътрудници, че ще създадем всичко, с цел да преборим тази корупция, само че нищо не стана. По-страшното е, че това изобщо не пречи на Европейски Съюз. България е един тип прозападна зона на комфорт и нашите евродепутати са изцяло подобаващи за тази работа “, споделя Бабикян и показва с пръст личния парламент. „ Нашите депутати имат парите и те вземат решение на кого да ги дадат “.
Театър, нищо повече.
„ Ние имаме една фасадна народна власт, само че в действителност сцената е европейска, а хората нямат думата “, възмущава се Светослав Терзиев. Ние знаем, че председателството ще се управлява от шефа на Комисията Жан-Клод Юнкер. Българите към този момент не имат вяра в Европейски Съюз.
Терзиев има възприятие за комизъм и споделя следния виц: „ Онзи ден бях на конференция с съветския дипломат. Русия в никакъв случай, но тъкмо в никакъв случай, не приказва за корупцията, само че този път тематиката за корупцията беше повдигната. Отговорът на посланика беше сладостен: „ Това го оставам на Европейски Съюз “.
Източник: bulnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР