Има негативна тенденцията за нарастване на безработицата, но тя не

...
Има негативна тенденцията за нарастване на безработицата, но тя не
Коментари Харесай

Заради дисбаланса образование - пазар на труда безработицата сред младите се увеличава

Има отрицателна наклонността за повишаване на безработицата, само че тя не е чак толкоз плашеща. Това сподели в предаването " Денят на фокус " на Радио " Фокус " Петър Джугански – HR управител.

" Регистрираното нарастване на безработица в България съгласно Агенцията по заетостта през юли с 0.2% повече по отношение на юни и с към 1% по отношение на предишния юли, не е притеснително, само че очевидно, че има някакъв проблем. Генерално нещата, които се случват в стопански мащаб на международно равнище, както и войната в Украйна, въздействат отрицателно на развиването на пазара на труда в България ", уточни Джугански.

Според данни на Национален статистически институт при младежите до 24 години има нарастване на безработицата и тя е към 12%, между  25 и 34 години са 6%, и те са подбудени от несъответствието сред обучение и действителното търсене на пазара на труда, счита Петър Джугански. " На фона на общоевропейската младежка безработица 12-те % не са доста – някъде по средата сме. Не мога да кажа, че нашите младежи са най-работещи, само че сигурно не са най-мързеливи ", добави той.

Петър Джугански изрази мнение, че много хора учат висше обучение и по-късно не са удовлетворени от заплащането в този бранш, е общоприет проблем на страната. " Връзката с бизнеса е скъсана и се образоват хора, които просто по-късно не са нужни, което е и една от аргументите доста младежи да отпътуват за чужбина. Генерално апетит за фрагменти има съвсем на всички места в България, като най-ниска е безработицата към огромните регионални центрове, както и към минодобивните центрове, като Крумовград, Челопеч. “

" Кариерното насочване е различен относително огромен проблем в България. Много хора под 30-40 години нямат концепция какво желаят да реализират в своята кариера, накъде да тръгнат, накъде да се преквалифицират, описа HR мениджърът, като показа още и мнението си за все по-бързо разрастващите се технологии и тяхното отражение на пазара на труда: " Трудно е да се планува какво ще се случи в идващите години на пазара на труда с това нахлуване на технологията. Ясно е, че доста от работните места ще пострадат, само че ще се трансферират. По данни на Световния стопански конгрес, доста работни места ще бъдат изгубени, само че в последна сметка в резултат на изкуствения разсъдък ще бъдат добавени още повече работни места по отношение на изгубените. Естествено, може да има един развой на приспособяване. Към работа с изкуствения разсъдък би трябвало да се стремим всички, без значение дали в този момент започваме кариерния си път или към този момент имаме по 20 години опит. Реално видяно стига да знаем по какъв начин да работим с такива принадлежности за изкуствен интелект, ние бихме станали по-продуктивни. “

" Статистиката демонстрира, че заплатите се повишават с рейд по-голям от този на инфлацията по изнесените публични данни. Инфлацията на годишна база е към 15%, и покачването на заплатите в някои сфери е към 16. Не на всички места е по този начин, само че междинният рейд е малко по-висок от инфлацията. В последна сметка се получава едно обедняване и една обстановка, в която цените вървят нагоре, а пък заплатите си стоят на едно по-ниско ниво или не порастват чак толкоз доста, “ описа още Петър Джугански.
Източник: varna24.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР