Икономистът Георги Ангелов публикува на страницата си във Фейсбук интересна

...
Икономистът Георги Ангелов публикува на страницата си във Фейсбук интересна
Коментари Харесай

Георги Ангелов разбива два мита за руския газ

Икономистът Георги Ангелов разгласява на страницата си във Facebook забавна информация за съветския природен газ, с който Путин шантажира света в продължение на доста време. Позовавайки се на настоящи данни, той развенчава два от устойчивите легенди за този естествен запас на Русия, който се оказа препъни камък за страните в Европейски Съюз, нанасяйки съществени вреди на техните стопански системи.

Мит 1: Унгария купува на ниска цена съветски газ
Реалност:
Както се вижда на графиката (синята линия), съветският газ внасян от Унгария по дълготраен контракт е измежду най-скъпите в Европа. Да вземем да вземем за пример данни за февруари месец, преди започването на войната - през февруари Унгария заплаща към 90 евро на мегаватчас, това е даже повече от цената на спот пазара по това време!
Забележително е и голямото повишаване на съветския газ за Унгария - от началото на 2021 година до февруари 2022 година повишаването е почти пет пъти! Газпром на ниска цена газ не дава, колкото и фейсбук троловете да желаят да ни убедят в друго. Нека съпоставим и цената на алжирския газ за Италия с цената на съветския газ за Унгария. Алжирският газ с към 60% по-евтин от съветския (така е и с азерския газ за България).
В този смисъл не е учудващо, че Унгария търси да закупи и не-руски газ и демонстрира мощен интерес към газовата връзка сред България и Гърция. Защото тази газова връзка би разрешила на Унгария да получава полутечен или азерски газ от Гърция през България и Румъния.

Мит 2: Втечненият газ неизбежно е по-скъп от съветския
Реалност:
Както се вижда още веднъж на графиката (оранжевата линия), Испания внася полутечен газ от Съединени американски щати по дълготраен контракт. Заедно с всички разноски за газификация, превоз и регазификация втечненият газ за Испания е по-евтин от съветският газ за Унгария. И преди войната е по-евтин, и след началото на войната е по-евтин.
Защо се получава по този начин? Просто тъй като самият газ в Съединени американски щати е фрапантно по-евтин - колкото и разноски да слагаш за превоз и газификация, той отново си остава по-евтин. Забележете, обаче, че тук приказваме за полутечен газ по дълготраен контракт. Само с дълготраен контракт може да се получи полутечен газ евтино. Ако се купува на спот пазара, цената е близка до тази на борсата.

 grafika_gas.jpg
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР