Дефлация: Защо падащите цени в Китай пораждат безпокойство

...
Икономиката на Китай изпадна в дефлация, тъй като потребителските цени
Коментари Харесай

Икономиката на Китай изпадна в дефлация, тъй като потребителските цени се понижиха през юли за първи път от повече от две години.

Официалният индекс на потребителските цени, мярка за инфлацията, спадна с 0,3% миналия месец спрямо година по-рано.

Анализатори казаха, че това увеличава натиска върху правителството да съживи търсенето във втората по големина икономика в света.

Това следва слабите данни за вноса и износа, които повдигнаха въпроси за темпото на възстановяване на Китай след пандемията.

Страната също така се справя с нарастващия дълг на местното правителство и предизвикателствата на жилищния пазар. Младежката безработица, която е рекордно висока, също се следи отблизо, тъй като се очаква рекордните 11,58 милиона висшисти да навлязат на китайския пазар на труда тази година.

Падащите цени затрудняват Китай да намали дълга си - и всички предизвикателства, произтичащи от това, като по-бавен темп на растеж, казаха анализатори.

" Няма таен сос, който може да се приложи за повдигане на инфлацията“, казва Даниел Мъри от инвестиционната компания EFG Asset Management. Той предлага „проста комбинация от повече държавни разходи и по-ниски данъци заедно с по-лесна парична политика“.

Кога цените започнаха да падат?

Повечето развити страни видяха бум в потребителските разходи след края на пандемичните ограничения. Хората, които бяха спестили пари, изведнъж станаха способни и склонни да харчат, докато предприятията се бореха да се справят с търсенето.

Огромното увеличение на търсенето на стоки с ограничено предлагане – съчетано с нарастващите разходи за енергия след нахлуването на Русия в Украйна – надуха цените.

Но това не се случи в Китай, където цените не скочиха, тъй като икономиката излезе от най-строгите правила за коронавирус в света. Потребителските цени паднаха за последен път през февруари 2021 г.

Всъщност те бяха на прага на дефлация от месеци, като спаднаха по-рано тази година поради слабото търсене. Цените, налагани от китайските производители – известни като фабрични цени – също падат.

"Това е притеснително, доколкото показва, че търсенето в Китай е слабо докато останалият свят се пробужда, особено Западът," каза Алисия Гарсия-Ереро, помощник-професор в Хонконгския университет за наука и технологии.

"Дефлацията няма да помогне на Китай. Дългът ще стане по-тежък. Всичко това не е добра новина", добави тя.

Защо дефлацията е проблем?

Китай произвежда голяма част от стоките, продавани по света.

Потенциално положително въздействие на продължителен период на дефлация в страната може да бъде, че помага за ограничаване на нарастващите цени в други части на света, включително Обединеното кралство.

Въпреки това, ако китайските стоки с намалени цени наводнят световните пазари, това може да има отрицателно въздействие върху производителите в други страни. Това може да засегне инвестициите на бизнеса и да намали заетостта.

Един период на падащи цени в Китай може също да засегне печалбите на компаниите и потребителските разходи. Това може да доведе до по-висока безработица.

Това може да доведе до спад в търсенето от страната - най-големият пазар в света - за енергия, суровини и храни, което би засегнало глобалния износ.

Какво означава това означава за икономиката на Китай?

Икономиката на Китай вече е изправена пред други препятствия. От една страна, тя се възстановява от въздействието на пандемията със скорост, която е по-бавна от очакваното.

Във вторник официални данни показаха, че износът на Китай е спаднал с 14,5% през юли в сравнение с година по-рано, докато вносът е спаднал с 12,4%. Мрачните търговски данни засилват опасенията, че икономическият растеж на страната може да се забави допълнително тази година.

Китай също се справя с продължаваща криза на пазара на имоти след почти колапса на най-големият предприемач на недвижими имоти Evergrande.

Китайското правителство изпраща посланието, че всичко е под контрол, но досега е избягвало каквито и да е големи мерки за насърчаване на икономическия растеж .

Изграждането на доверие сред инвеститорите и потребителите ще бъде от ключово значение за възстановяването на Китай, каза Есуар Прасад, професор по търговска политика и икономика в университета Корнел.

"Истинският проблем е дали правителството може да си върне доверието в частния сектор, така че домакинствата да излязат и да харчат, вместо да спестяват, а предприятията ще започнат да инвестират, което не е постигнал досега", каза професор Прасад.

"Мисля, че ще трябва да видим някои значителни мерки за стимулиране (включително) намаляване на данъците. "

Допълнителен репортаж от бизнес репортера на BBC Питър Хоскинс.

Източник: bbc.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР