Юрий Фелщински: Ако Западът не спечели войната, Путин ще продължи към Молдова, а Източна Европа ще падне под руски контрол
Идеята, която се върти в главата на Путин – руснаците да стрелят с нуклеарно оръжие от територията на Беларус по страни като Полша и Литва
Ако Киев не успее да завоюва тази война, тогава Европа ще загуби, предизвестява известният историк и анализатор
Интервю на Важа Тавберидзе, Грузия Днес
- Юрий Георгиевич, до каква степен би било преференциално на Путин да разшири войната отвън границите на Украйна? Ако не може да се оправи с Украйна, какъв късмет има против Европа, Запада, НАТО?
- Ние гледаме на тази война от западна, рационална позиция: виждаме Путин да губи борби на територията на Украйна, виждаме го да губи първо една войска, по-късно втора войска през септември, когато разгласи мобилизацията, а 300 000 души, може би и повече, които той искаше да притегли в конфикта, избягаха от Руската федерация, преди той даже да завърши речта си. Сега той се пробва да събере трета войска. Русия е голяма страна; има безграничен запас от хора. Цената на човешкия живот не коства съвсем нищо. Той ще събере тази трета войска, въпреки това да му отнеме евентуално няколко месеца.
От военна позиция Путин изцяло загуби тази война. Но от позиция на Путин - обстановката е друга, защото му е разрешено да унищожава Украйна от въздуха. И тук, защото в действителност не го интересува какъв брой съветски бойци ще загуби във войната, за него е просто въпрос на време Украйна да бъде унищожена изцяло. От негова позиция той не може да загуби тази война, той ще я завоюва, тъй като в последна сметка постоянно може да употребява нуклеарни оръжия. От наша позиция той губи. От негова позиция той занапред стартира да печели. Руснаците към този момент оповестиха, че може да употребяват нуклеарни оръжия против Украйна, за разлика от военни чиновници в НАТО които показаха, че защото Украйна не е член на НАТО, Съединени американски щати и Алиансът няма да отвърнат на този удар.
Путин скоро беше в Беларус и това не бяха първите диалози сред Лукашенко и него по въпроса за нуклеарните оръжия. Преди това Лукашенко посети Москва и там бяха изречени някои притеснителни думи за съдействие в региона на нуклеарните планове сред Русия и Беларус. Ако погледнем този факт в границите на войната, в случай че вземем поради, че Лукашенко изтегли Беларус от Договора за неразпространение на оръжия през март; в случай че вземете поради, че Лукашенко съобщи няколко пъти, че Литва и Полша желаят да атакуван Беларус; в случай че вземем поради нуклеарната изразителност, която чуваме от Путин, Патрушев, Шойгу, Лавров и Медведев, мисля, че е доста възможно Русия да реалокира нуклеарни оръжия в Беларус, която видяно механически е самостоятелна страна и Русия ще има опцията да стреля с нуклеарни оръжия от територията на Беларус където си изиска. Всяко възмездие ще бъде ориентирано против Беларус, само че защото Беларус е дребна страна, ситуирана надълбоко в Европа, е малко евентуално Западът да им отвърне с нуклеарни оръжия, защото радиацията може да се популяризира през нейните граници. Всички тези условия основават благоприятни условия пред Кремъл, от които считам, че е изцяло рационално да се опасяваме. И мисля, че това е единствената причина Путин да остави Беларус самостоятелна, до момента в който той се пробва да анексира всяко друго парче земя, даже тези територии, които не управляват в Украйна.
- Но даването на нуклеарни оръжия на Беларус не крие ли заплаха за самата Русия, ако Лукашенко в някакъв миг бъде застрашен? Дори при положение на тактически нуклеарен удар от Беларус по Украйна, той може съществено да засегне територията на Беларус. Защо Лукашенко би се съгласил на сходно нещо?
- Лукашенко не е самостоятелен политик. Той даже не е самостоятелен деспот. Той едвам ли бърза да се самоубива. Но същото важеше и за Мусолини, макар че той се включва във Втората международна война и доста скоро бива обесен.
Сега в Беларус има съветски войски. През годините бяха подписани няколко съглашения сред Русия и Беларус по отношение на военната активност на Русия там. Руснаците управляват външната граница на Беларус, имат военни бази. Прехвърлянето на нуклеарни оръжия е повода Лукашенко да отдръпна страната от Споразумението за неразпространение на оръжия и по-късно да съобщи, че може да изиска от съветското държавно управление да върне нуклеарните оръжия, които бяха взети от Беларус според Меморандума от Будапеща.
Не приказваме за това Беларус да удари Украйна. Русия не се нуждае от Беларус, с цел да извърши това. Русия може да удари Украйна от Русия, ние знаем това. Русия може да удари украинските атомни електроцентрали с стандартни оръжия, в случай че желае, и да аргументи същото равнище на вреди във връзка с радиацията. Когато приказваме за какво от Беларус, приказваме за концепцията, която се върти в главата на Путин – руснаците да стрелят с нуклеарно оръжие от територията на Беларус по страни като Полша и Литва.
- Срещу страни членки на НАТО?
- Точно по този начин. Ако НАТО отмъсти на Беларус, това е добре за Путин - това не е Руската федерация, по тази причина той в действителност не се интересува от този факт. Това, което го интересува е, че откакто това се случи, той ще може да зададе същия въпрос на водачите на Франция, Германия и Съединените щати: Готови ли сте да продължите тази война или сте подготвени да капитулирате?
Досега Западът направи всичко допустимо, с цел да подсигурява, че тази война ще остане лимитирана в рамките на Украйна. Сценарият на Запада потвърждава, че всички тези опити са били напразни. И тогава какъв би трябвало да бъде неговият проект за деяние? Тази война ще може да завърши допустимо най-скоро, когато НАТО реши да се включи намерено в нея. Ако това се случи, ще има късмет да се спре войната в Украйна. Стана ясно, че украинската войска е толкоз мощна, че в действителност не се нуждае от сухопътни сили на НАТО, само че има потребност от нападателни оръжия. И тя ще завоюва тази война единствено в случай че стартира да стреля по Москва, само че за това би трябвало да има специфични оръжия и тези оръжия идват от Запада. Идеята на Запада не е да предизвика Путин да ескалира – само че действително с това, което Западът прави в този момент, предизвика Путин да ескалира ситуацията; с това, което Западът прави в този момент на процедура разрешава на Путин да унищожи Украйна от въздуха. И в случай че на Русия бъде разрешено да прави това през идващите няколко месеца, украинската войска ще е жива, само че страната ще бъде изцяло унищожена. И от позиция на Путин, той ще завоюва тази война, тъй като ще съсипе тази страна и по-късно ще продължи по-нататък, евентуално към Молдова.
Трябва да следим държанието на Беларус, тъй като оттова Путин ще се опита да направи втори опит да превземе Киев. Това евентуално ще се случи през първото тримесечие на 2023 година. Това е територия, от която теоретично Русия би могла да нанесе удар с нуклеарно оръжие. Русия няма да възнамерява да нанася нуклеарни удари от територията на Русия, тъй като това ще бъде самоубийство, тъй като тогава НАТО ще отговори против Русия. Ако ударът е нанесен от територията на Беларус, повярвайте ми, никой няма да отговори против Русия - Западът ще направи всичко, с цел да избегне нуклеарна война с Русия. След като приказваме за ескалации, от първия ден чуваме от Путин една и съща фраза: „ Ако извършите това или това, ще ескалирате равнището на тази война “. И ние прекрачихме тази линия доста пъти. И Путин, както виждаме, не употребява нуклеарни оръжия. Наистина нямам доверие, че има съответна алена линия (за Путин), която Западът може да пресече.
- Дори в случай че бъде бомбардирана Москва ли това няма да бъде алена линия за него?
- Ако тази бомба идва от Киев, мисля, че е в границите на разпоредбите на войната. Ще прибегне ли Путин до нуклеарна война, в случай че украинците ударят телевизионния център Останкино? Съмнявам се. Ако искаше да унищожи Украйна с нуклеарно оръжие, съветският президент надали щеше да разреши да загуби армията си в Украйна, той просто щеше да употребява нуклеарно оръжие против Украйна през цялото време на спора.
Дали ще употребява нуклеарни оръжия, в случай че украинците в действителност стартират да печелят тази война? Ще забележим. Но казусът е в това - в случай че приемем, че Путин, осъзнавайки че губи войната, прибегне към потреблението на нуклеарни оръжия, дали ще му позволим да завоюва войната, с цел да избегнем този сюжет. Това е сива зона, въпрос с доста незнайни - дали тогава ние ще се възползваме от нашия късмет да използваме нуклеарни оръжия, от шанса да нанесем нуклеарни удари, тъй като почтено казано нямаме избор, тъй като единственият избор, който украинците би трябвало да заобикалят, е капитулация. Но след всичко, което се случва през последните 10 месеца, Украйна няма да капитулира, даже Русия да употребява нуклеарно оръжие против нея. За страни като Франция и Германия тогава най-важно ще бъде да избегнат война с Русия, даже в случай че Украйна бъде завладяна напълно от Русия, не мисля, че те ще недоволстват. Не инцидентно понякога излизат изявления от уважавани хора като Кисинджър, които споделят, че когато е съществувал Съветският съюз и благосъстоянието е било разграничено сред Запада и Изтока, всичко е било наред, тогава тази обстановка беше комфортна.
Когато Съветският съюз се разпадна и Източна Европа получи своята самостоятелност, тези страни знаеха, че по-скоро биха умрели, в сравнение с още веднъж да станат част от руската империя. Това беше грешката на Путин във връзка с Украйна. Това беше грешката, която направиха всички във връзка с Украйна. Става дума за една нова действителност и страни като Франция, Германия, Съединените щати би трябвало да се изправят пред тази действителност и да схванат, че единственият метод да се постави завършек на война в Украйна е да завоюват тази война. И точно с помощта на украинците ние имаме опцията да победим. В този миг Украйна има най-силната войска в Европа. НАТО няма друга войска на остарелия континент като украинската. Украинците са подготвени да се бият; украинците са подготвени да умрат. Те имат и територията, на която да се бият, тъй като даже балтийските страни да са подготвени да се бият, те в действителност нямат нито територия, с цел да го създадат, нито задоволително огромно население, което да привлекат в сходен боен спор.
Голямо преимущество е, че имаме Украйна на наша страна. И това, което всички би трябвало да създадем, с цел да удържим тази война в рамките на Украйна, е да дадем на украинците такива бойни качества, които да им разрешат да завоюват тази война. Защото, в случай че не съумеят да завоюват тази война, тогава Европа ще загуби. Украйна е единствената бойна мощ в Европа. И в случай че Западът по някакъв метод разреши Украйна да бъде завладяна от Путин, това няма да спре войната. Това ще разшири войната в Молдова. И незабавно откакто приключат с Молдова, руснаците ще разширят войната до балтийските страни, по-късно ще влязат в Калининград на немската граница, а Източна Европа до тогава ще бъде обкръжена от руснаци и ще попадне под съветски надзор. Това беше проектът на Кремъл през февруари 2022 година, само че този проект беше провален от украинците. Ето за какво Западът няма различен избор в този момент.
- По мотив на войната през 2008 година вие написахте, че е „ било прекомерно комплицирано да бъде разбрана от Запада. Че той не й е обърнал никакво внимание “. По-скоро „ не си е направил труда да й обърне внимание.
-Да, тъкмо по този начин, а трябваше. Ако глобите, които бяха наложени на Русия през 2022 година, бяха въведени още през 2014, нашествието нямаше да се случи през 2022. А в случай че бяха наложени още през 2008 година, нямаше да се случи анексирането на Крим. Всичко това се случи тъй като Путин, като едно малко дете, просто тестваше какъв брой са дълбоки водите. И когато той видя, че нахлуването му в Грузия остана ненаказано, той разбра, че може да остане ненаказан и при нашествието в Украйна през 2014. И се оказа прав. Произлезлите поради анексирането на Крим наказания бяха незначителни, нищо не се промени, всички продължиха да му се усмихват, да ядат с него, да се ръкуват с него. Затова се случи и нахлуването в Украйна през 2022 година.
- И тогава водата внезапно се оказа доста дълбока…
- Да, водата се оказа прекомерно дълбока.
Превод: Faktor.bg
Ако Киев не успее да завоюва тази война, тогава Европа ще загуби, предизвестява известният историк и анализатор
Интервю на Важа Тавберидзе, Грузия Днес
- Юрий Георгиевич, до каква степен би било преференциално на Путин да разшири войната отвън границите на Украйна? Ако не може да се оправи с Украйна, какъв късмет има против Европа, Запада, НАТО?
- Ние гледаме на тази война от западна, рационална позиция: виждаме Путин да губи борби на територията на Украйна, виждаме го да губи първо една войска, по-късно втора войска през септември, когато разгласи мобилизацията, а 300 000 души, може би и повече, които той искаше да притегли в конфикта, избягаха от Руската федерация, преди той даже да завърши речта си. Сега той се пробва да събере трета войска. Русия е голяма страна; има безграничен запас от хора. Цената на човешкия живот не коства съвсем нищо. Той ще събере тази трета войска, въпреки това да му отнеме евентуално няколко месеца.
От военна позиция Путин изцяло загуби тази война. Но от позиция на Путин - обстановката е друга, защото му е разрешено да унищожава Украйна от въздуха. И тук, защото в действителност не го интересува какъв брой съветски бойци ще загуби във войната, за него е просто въпрос на време Украйна да бъде унищожена изцяло. От негова позиция той не може да загуби тази война, той ще я завоюва, тъй като в последна сметка постоянно може да употребява нуклеарни оръжия. От наша позиция той губи. От негова позиция той занапред стартира да печели. Руснаците към този момент оповестиха, че може да употребяват нуклеарни оръжия против Украйна, за разлика от военни чиновници в НАТО които показаха, че защото Украйна не е член на НАТО, Съединени американски щати и Алиансът няма да отвърнат на този удар.
Путин скоро беше в Беларус и това не бяха първите диалози сред Лукашенко и него по въпроса за нуклеарните оръжия. Преди това Лукашенко посети Москва и там бяха изречени някои притеснителни думи за съдействие в региона на нуклеарните планове сред Русия и Беларус. Ако погледнем този факт в границите на войната, в случай че вземем поради, че Лукашенко изтегли Беларус от Договора за неразпространение на оръжия през март; в случай че вземете поради, че Лукашенко съобщи няколко пъти, че Литва и Полша желаят да атакуван Беларус; в случай че вземем поради нуклеарната изразителност, която чуваме от Путин, Патрушев, Шойгу, Лавров и Медведев, мисля, че е доста възможно Русия да реалокира нуклеарни оръжия в Беларус, която видяно механически е самостоятелна страна и Русия ще има опцията да стреля с нуклеарни оръжия от територията на Беларус където си изиска. Всяко възмездие ще бъде ориентирано против Беларус, само че защото Беларус е дребна страна, ситуирана надълбоко в Европа, е малко евентуално Западът да им отвърне с нуклеарни оръжия, защото радиацията може да се популяризира през нейните граници. Всички тези условия основават благоприятни условия пред Кремъл, от които считам, че е изцяло рационално да се опасяваме. И мисля, че това е единствената причина Путин да остави Беларус самостоятелна, до момента в който той се пробва да анексира всяко друго парче земя, даже тези територии, които не управляват в Украйна.
- Но даването на нуклеарни оръжия на Беларус не крие ли заплаха за самата Русия, ако Лукашенко в някакъв миг бъде застрашен? Дори при положение на тактически нуклеарен удар от Беларус по Украйна, той може съществено да засегне територията на Беларус. Защо Лукашенко би се съгласил на сходно нещо?
- Лукашенко не е самостоятелен политик. Той даже не е самостоятелен деспот. Той едвам ли бърза да се самоубива. Но същото важеше и за Мусолини, макар че той се включва във Втората международна война и доста скоро бива обесен.
Сега в Беларус има съветски войски. През годините бяха подписани няколко съглашения сред Русия и Беларус по отношение на военната активност на Русия там. Руснаците управляват външната граница на Беларус, имат военни бази. Прехвърлянето на нуклеарни оръжия е повода Лукашенко да отдръпна страната от Споразумението за неразпространение на оръжия и по-късно да съобщи, че може да изиска от съветското държавно управление да върне нуклеарните оръжия, които бяха взети от Беларус според Меморандума от Будапеща.
Не приказваме за това Беларус да удари Украйна. Русия не се нуждае от Беларус, с цел да извърши това. Русия може да удари Украйна от Русия, ние знаем това. Русия може да удари украинските атомни електроцентрали с стандартни оръжия, в случай че желае, и да аргументи същото равнище на вреди във връзка с радиацията. Когато приказваме за какво от Беларус, приказваме за концепцията, която се върти в главата на Путин – руснаците да стрелят с нуклеарно оръжие от територията на Беларус по страни като Полша и Литва.
- Срещу страни членки на НАТО?
- Точно по този начин. Ако НАТО отмъсти на Беларус, това е добре за Путин - това не е Руската федерация, по тази причина той в действителност не се интересува от този факт. Това, което го интересува е, че откакто това се случи, той ще може да зададе същия въпрос на водачите на Франция, Германия и Съединените щати: Готови ли сте да продължите тази война или сте подготвени да капитулирате?
Досега Западът направи всичко допустимо, с цел да подсигурява, че тази война ще остане лимитирана в рамките на Украйна. Сценарият на Запада потвърждава, че всички тези опити са били напразни. И тогава какъв би трябвало да бъде неговият проект за деяние? Тази война ще може да завърши допустимо най-скоро, когато НАТО реши да се включи намерено в нея. Ако това се случи, ще има късмет да се спре войната в Украйна. Стана ясно, че украинската войска е толкоз мощна, че в действителност не се нуждае от сухопътни сили на НАТО, само че има потребност от нападателни оръжия. И тя ще завоюва тази война единствено в случай че стартира да стреля по Москва, само че за това би трябвало да има специфични оръжия и тези оръжия идват от Запада. Идеята на Запада не е да предизвика Путин да ескалира – само че действително с това, което Западът прави в този момент, предизвика Путин да ескалира ситуацията; с това, което Западът прави в този момент на процедура разрешава на Путин да унищожи Украйна от въздуха. И в случай че на Русия бъде разрешено да прави това през идващите няколко месеца, украинската войска ще е жива, само че страната ще бъде изцяло унищожена. И от позиция на Путин, той ще завоюва тази война, тъй като ще съсипе тази страна и по-късно ще продължи по-нататък, евентуално към Молдова.
Трябва да следим държанието на Беларус, тъй като оттова Путин ще се опита да направи втори опит да превземе Киев. Това евентуално ще се случи през първото тримесечие на 2023 година. Това е територия, от която теоретично Русия би могла да нанесе удар с нуклеарно оръжие. Русия няма да възнамерява да нанася нуклеарни удари от територията на Русия, тъй като това ще бъде самоубийство, тъй като тогава НАТО ще отговори против Русия. Ако ударът е нанесен от територията на Беларус, повярвайте ми, никой няма да отговори против Русия - Западът ще направи всичко, с цел да избегне нуклеарна война с Русия. След като приказваме за ескалации, от първия ден чуваме от Путин една и съща фраза: „ Ако извършите това или това, ще ескалирате равнището на тази война “. И ние прекрачихме тази линия доста пъти. И Путин, както виждаме, не употребява нуклеарни оръжия. Наистина нямам доверие, че има съответна алена линия (за Путин), която Западът може да пресече.
- Дори в случай че бъде бомбардирана Москва ли това няма да бъде алена линия за него?
- Ако тази бомба идва от Киев, мисля, че е в границите на разпоредбите на войната. Ще прибегне ли Путин до нуклеарна война, в случай че украинците ударят телевизионния център Останкино? Съмнявам се. Ако искаше да унищожи Украйна с нуклеарно оръжие, съветският президент надали щеше да разреши да загуби армията си в Украйна, той просто щеше да употребява нуклеарно оръжие против Украйна през цялото време на спора.
Дали ще употребява нуклеарни оръжия, в случай че украинците в действителност стартират да печелят тази война? Ще забележим. Но казусът е в това - в случай че приемем, че Путин, осъзнавайки че губи войната, прибегне към потреблението на нуклеарни оръжия, дали ще му позволим да завоюва войната, с цел да избегнем този сюжет. Това е сива зона, въпрос с доста незнайни - дали тогава ние ще се възползваме от нашия късмет да използваме нуклеарни оръжия, от шанса да нанесем нуклеарни удари, тъй като почтено казано нямаме избор, тъй като единственият избор, който украинците би трябвало да заобикалят, е капитулация. Но след всичко, което се случва през последните 10 месеца, Украйна няма да капитулира, даже Русия да употребява нуклеарно оръжие против нея. За страни като Франция и Германия тогава най-важно ще бъде да избегнат война с Русия, даже в случай че Украйна бъде завладяна напълно от Русия, не мисля, че те ще недоволстват. Не инцидентно понякога излизат изявления от уважавани хора като Кисинджър, които споделят, че когато е съществувал Съветският съюз и благосъстоянието е било разграничено сред Запада и Изтока, всичко е било наред, тогава тази обстановка беше комфортна.
Когато Съветският съюз се разпадна и Източна Европа получи своята самостоятелност, тези страни знаеха, че по-скоро биха умрели, в сравнение с още веднъж да станат част от руската империя. Това беше грешката на Путин във връзка с Украйна. Това беше грешката, която направиха всички във връзка с Украйна. Става дума за една нова действителност и страни като Франция, Германия, Съединените щати би трябвало да се изправят пред тази действителност и да схванат, че единственият метод да се постави завършек на война в Украйна е да завоюват тази война. И точно с помощта на украинците ние имаме опцията да победим. В този миг Украйна има най-силната войска в Европа. НАТО няма друга войска на остарелия континент като украинската. Украинците са подготвени да се бият; украинците са подготвени да умрат. Те имат и територията, на която да се бият, тъй като даже балтийските страни да са подготвени да се бият, те в действителност нямат нито територия, с цел да го създадат, нито задоволително огромно население, което да привлекат в сходен боен спор.
Голямо преимущество е, че имаме Украйна на наша страна. И това, което всички би трябвало да създадем, с цел да удържим тази война в рамките на Украйна, е да дадем на украинците такива бойни качества, които да им разрешат да завоюват тази война. Защото, в случай че не съумеят да завоюват тази война, тогава Европа ще загуби. Украйна е единствената бойна мощ в Европа. И в случай че Западът по някакъв метод разреши Украйна да бъде завладяна от Путин, това няма да спре войната. Това ще разшири войната в Молдова. И незабавно откакто приключат с Молдова, руснаците ще разширят войната до балтийските страни, по-късно ще влязат в Калининград на немската граница, а Източна Европа до тогава ще бъде обкръжена от руснаци и ще попадне под съветски надзор. Това беше проектът на Кремъл през февруари 2022 година, само че този проект беше провален от украинците. Ето за какво Западът няма различен избор в този момент.
- По мотив на войната през 2008 година вие написахте, че е „ било прекомерно комплицирано да бъде разбрана от Запада. Че той не й е обърнал никакво внимание “. По-скоро „ не си е направил труда да й обърне внимание.
-Да, тъкмо по този начин, а трябваше. Ако глобите, които бяха наложени на Русия през 2022 година, бяха въведени още през 2014, нашествието нямаше да се случи през 2022. А в случай че бяха наложени още през 2008 година, нямаше да се случи анексирането на Крим. Всичко това се случи тъй като Путин, като едно малко дете, просто тестваше какъв брой са дълбоки водите. И когато той видя, че нахлуването му в Грузия остана ненаказано, той разбра, че може да остане ненаказан и при нашествието в Украйна през 2014. И се оказа прав. Произлезлите поради анексирането на Крим наказания бяха незначителни, нищо не се промени, всички продължиха да му се усмихват, да ядат с него, да се ръкуват с него. Затова се случи и нахлуването в Украйна през 2022 година.
- И тогава водата внезапно се оказа доста дълбока…
- Да, водата се оказа прекомерно дълбока.
Превод: Faktor.bg
Източник: faktor.bg
КОМЕНТАРИ




