Христо Христов, Не малко дежурни анализатори и упражняващи се като

...
Христо Христов, Не малко дежурни анализатори и упражняващи се като
Коментари Харесай

Не бъркайте модела Доган с главния му изпълнител Пеевски

Христо Христов,

Не малко дежурни анализатори и упражняващи се като политици лица разясняват торнадото, вихрещо се в Движение за права и свободи сред съпредседателя Делян Пеевски и почетния ръководител на партията Ахмед Доган, като позволяват една съществена неточност.

Те приказват за модела „ Пеевски “, явно забравяйки или непознавайки генезиса на токсичния модел, който Движение за права и свободи възпроизвежда още от първите години на прехода от тоталитарен режим към демократична система.

И това е реалност, тъй като моделът е „ Доган “, а „ Пеевски “ е единствено осъществяването му през последното десетилетие.

Пеевски е „ лейтенантът “, подложен като подобен от самия „ Кръстник “ – Доган с една избрана цел – от негово име да движи схемите, да възпроизвежда построените преди назначението му обръчи към партията-корпорация, да ги усилва, развива и да раздава порциите от тях – всичко това, по което моделът „ Доган “ работи от 1992 година насам.

Кой е Доган

А кой е Доган? Без подозрение – създание на някогашната Държавна сигурност. Който твърди противоположното дано да прочете дебелото му досие и се увери самичък – там са доказателствата за взимането му под крилото на репресивния уред на Българска комунистическа партия още в казармата, за вкарването му в университета с посредничество, за материалното му издържане, за цялоството му обгрижване, за подготвянето му и за образуването му.

За да се стигне до равносметката, която Държавна сигурност в лицето на Първо основно ръководство на Държавна сигурност прави за своя сътрудник Доган през 1986 година:

„ 1. С наша помощ се е устроил във ВУЗ в гр. Шумен.
2. С наша помощ е трансфериран във СУ „ Кл. Охридски ".
3. С наша помощ след довеждане докрай е приключил аспирантура.
4. Осигурена му е още в СУ „ Кл. Охридски " ежемесечна финансова помощ. Първоначално по 90 лева, а след това от май 1982 година по 125 лева, като разликата му е давана за подкрепяне в наема на квартирата.
5. Закупувани са му облекла от време на време.
6. Подпомаган е финансово при закупуване на литература.
7. Осигуряван е бил със средства при ваканциите му в родния край, гр. Варна, Приморско и други
8. По време на отбраната на дисертацията и на коктейла след нея е обезпечен от нас.
9. Неустойки в техникума и завода са поемани от нас.
10. Оказвано е подпомагане в устройването на приятелите му в общежитие.
11. Подпомаган е финансово и при езиковата му подготовка в алианса и закупуване на литература, както и на пишеща машина.
12. Обезпечаван е бил финансово за всички негови празници, както и на приятелката и на хазайката му, както и за студентските такива. “

Раждането на модела „ Доган “

Една, в случай че не и главната борба след 1989 година при краха на тоталитарния комунистически режим и тръгването по пътя на демокрацията е кой ще овладее новото политическо пространство в България, с цел да може да направлява политическите, а оттова и икономическите процеси в страната в посока, която желае.

Преименувалата се Българска комунистическа партия на Българска социалистическа партия прави тъкмо това – цялата ѝ политика е да резервира колкото се може повече от властта и въздействието, която компартията е имала по време на тоталитарната страна.

В страната обаче тогава се основава и паралелна власт. В нея вземат участие, както представители на някогашната комунистическа номенклатура, по този начин и представители на някогашния наказателен уред на Българска комунистическа партия – Държавна сигурност.

Тази паралелна власт поставя ръка върху територии и схеми за бързо замогване там, където тоталитарната държавна е отстъпила – контрабандните канали, средствата на задграничните компании, източването на държавните предприятия и други

Бившите фактори в Държавна сигурност основават и направляват нови силови структури – борческите групировки.

Задкулисието Държавна сигурност оказва помощ на Доганда заеме „ вярната “ страна в политиката

Помните ли едно от първите неща, които водачът на новосъздадената партия Движение за права и свободи Ахмед Доган се закани да стори? Ами да забрани БКП/БСП.

Остана си единствено със заканата. Задкулисната власт на Държавна сигурност доста бързо „ оказа помощ “ на Доган да заеме „ вярна позиция “.

Той беше вкаран в схемата на компроматната война против държавното управление на Съюз на демократичните сили с министър председател Филип Димитров посредством аферата „ оня лист “ и беше подложен според от някогашните си работодатели от Държавна сигурност посредством опасността да бъде разследван за предаване на държавна загадка на непозната страна (списък с офицерите от службите, работещи под дипломатическо прикритие, възложен в турското посолство в София).

След като през лятото на 1992 година Националната следствена работа публично разгласи, че приключва това разследване, Доган взе, че би един „ депесарски “ шут на първото държавно управление на Съюз на демократичните сили, с цел да пристигна сламеният кабинет „ Беров “, определен точно с мандата на Движение за права и свободи – възложен на партията след неуспеха на опитите да се сформира кабинет от Съюз на демократичните сили и Българска социалистическа партия.

Така пристигна времето на мутрите и на „ Мултигруп “, политическата отговорност (която въобще не беше понесена), от Движение за права и свободи и Доган.

Там някъде, около построяването на този циничен модел „ Доган “, сложил основите на бизнес империя посредством търговия на политическо въздействие и търгуване на политики, е проходил и Делян Пеевски.

Има една показателна фотография от тези години, на която като млад голобрад и към момента малолетен юноша Пеевски върви паралелно боса на „ Мултигруп “ Илия Павлов, с цел да се учи от първа ръка по какъв начин стават нещата.

„ Бацилът “ Движение за права и свободи във властта

Ахмед Доган бе този, който направи Движение за права и свободи неизпълним фактор в политическото сделкаджийство в България през годините на прехода и не се притесняваше искрено и цинично да припомня това, набивайки го в главата на своя електорат, а и на българското общество:

„ Аз съм инструментът във властта, който разпределя порциите на финансирането в страната. Искам да сте доста наясно с този въпрос “, заявяваше той, а също по този начин и „ Движение за права и свободи е микроб – където влезе, не излиза “.

Така Доган трансформира Движение за права и свободи в партията, която е била най-дълго време във властта без да е спечелил нито едни избори:
С мандата на Движение за права и свободи ръководят две държавни управления – това на Любен Беров (декември 1992 година – октомври 1994 г.), станало известно като държавното управление на „ Мултигруп ” и това на Сергей Станишев (август 2005 година – юли 2009 г.) – известно като държавното управление на тройната коалиция (БСП, Движение за права и свободи и НДСВ).

Партията на Доган е сътрудник на Симеон Сакскобургготски в държавното управление му дружно с Национална движение „Симеон Втори" (юли 2001 година – август 2005 г.).

Движение за права и свободи ръководи и с Българска социалистическа партия при кабинета Орешарски (май 2013 година – август 2014 г.).

Когато пък не бе директно във властта моделът " Доган " продължаваше да работи - да пази своите територии, а нито едно политическо болшинство не посегна на него макар клетвите и заканите на разнообразни политици.

Създаването на Пеевски от Доган

Хора, които по една или друга причина няма обикновена политическа просвета или въобще не познават на процесите през прехода като съпредседателя на „ Продължаваме промяната “ Кирил Петков през днешния ден настояват наивно, че било почнало разграждането на модела „ Пеевски “, бъркайки „ бащата “ с неговото създание.

Моделът Движение за права и свободи е моделът „ Доган “. Пеевски не се е появил от нищото. Нещо повече, той е целеустремено основан, протежиран и заплатен с власт персонално от Доган.

Пеевски беше вкаран от Доган във властта по време на тройната коалиция, с цел да се прояви доста бързо със абсурда при приватизирането на „ Булгартабак “ и освобождението му като зам.-министър на държавната политика при бедствия и повреди. Заедно с майка му Ирена Кръстева Пеевски бе подложен отпред на медийната империя, която Движение за права и свободи стартира да построява през първото десетилетие на ХХI век.

Още не бе засъхнало мастилото под документа за основаването на кабинета Орешарски на Българска социалистическа партия и Движение за права и свободи през лятото на 2013 година и Пеевски показва бруталната си жадност и упоритости за власт, искайки и получавайки на тепсия от Българска социалистическа партия поста ръководител на ДАНС.

Единствено всеобщите публичните митинги стопираха тогава реализирането на това уродливо политическо пазарене сред Българска социалистическа партия и Движение за права и свободи.

И вместо разумно да се стигне до края на политическата му кариера Пеевски продължи да пораства и да бъде овластяван (като съпредседател на Движение за права и свободи от февруари 2024 година и то след влизането му в листата „ Магнитски “). От кого? Ами, несъмнено, че от Ахмед Доган. Защото Доган е Пеевски и Пеевски е Доган.

Творението против своя основател

Така че през днешния ден в корпорацията Движение за права и свободи няма добра и неприятна страна. Има две едни и същи страни, които се борят само за едно и също нещо – власт.

Но за разлика от предходните „ мъжки секретарки “, които Доган конфигурира проформа отпред на партията (Лютви Местан и Мустафа Карадаръ) през днешния ден против себе си има кандидат за действителната власт личното си създание.

Отроче, което самичък е основал и „ отгледал “, с цел да прави работата по управлението, разширението на властовите обръчи и разпределянето на „ финансовите порции “ от тях.

Отроче, което не се задоволява към този момент единствено с това да е основен реализатор на модела „ Доган “, само че и наяве желае цялата власт от своя основател, без значение накъде ще ги повлече ураганът от този пряк конфликт, който дава обещание да е безсърдечен.
Източник: faktor.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР