Хората, които сами внасят задължителните си здравноосигурителни вноски (например трайно

...
Хората, които сами внасят задължителните си здравноосигурителни вноски (например трайно
Коментари Харесай

Здравната вноска за безработните остава 28,40 лв.

Хората, които сами внасят наложителните си здравноосигурителни вноски (например трайно безработни, които не получават обезщетение за безработица и не се обезпечават от страната и др.) и не са регистрирани като самоосигуряващи се по смисъла на Кодекса за обществено обезпечаване, ще продължат да заплащат по 28,40 лв..

Без смяна остава минималният застрахователен приход, който сега е 710 лева Според Закона за здравното обезпечаване, неосигурените на друго съображение се обезпечават върху приход, не по-малък от половината от минималния месечен приход за самоосигуряващите се лица. Така здравноосигурителната вноска за тях се пресмята в размер на 8% върху не по-малко от 355 лева и не повече от 3400 лева месечно.

Срокът за внасяне на тези вноски е до 25-то число на месеца, идващ месеца, за който се отнасят, припомнят от Национална агенция за приходите. Здравноосигурителната вноска за месец януари 2023 година би трябвало да се внесе най-късно до 25 февруари 2023 година Всички, за които поражда обвързване сами да внасят здравноосигурителните си вноски, подават в Национална агенция за приходите декларация Образец 7, напомнят още от приходната организация.  Тя се подава електронно с личен идентификационен код /ПИК/ на Национална агенция за приходите или КЕП, посредством портала за електронни услуги или в офиса на приходната организация по непрекъснат адрес на лицето, в период до 25-то число на месеца, идващ месеца, за който е зародило задължението за внасяне на здравноосигурителните вноски на това съображение. Санкцията за неподаване на тази декларация е от 500 до 1000 лв..

Здравноосигурителните права на жителите, които се обезпечават за своя сметка, се прекъсват, в случай че не са импортирани повече от три дължими месечни вноски за интервал от 36 месеца. Периодът се брои до началото на месеца,  предшестващ месеца на оказаната здравна помощ. Прекъснатите здравноосигурителни права на жителите се възвръщат при изискване, че заплатят всички дължими здравноосигурителни вноски за последните 60 месеца. Правата се възвръщат от датата на възнаграждение на всички дължими здравноосигурителни вноски за този интервал.

Гражданите могат да създадат информация за здравноосигурителния си статус, както и да ревизират интервалите без данни за здравно обезпечаване, посредством електронната услуга на Национална агенция за приходите, която е със свободен достъп в Портала на Национална агенция за приходите.

Справка за здравния статус клиентите на администрацията могат да създадат и на телефон: 0700 18 700 /на цена, според цената на съответния оператор/. Услугата е автоматизирана и изисква единствено въвеждане на ЕГН посредством клавиатурата на телефона. Освен това системата дава данни и за всички месеци и години, за които не са платени наложителните здравноосигурителни вноски. Справката за здравен статус по телефона работи 7 дни в седмицата, 24 часа дневно.
Източник: plovdiv-online.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР