Формирането на гигантските Хималаи
Хималаите, които се простират на 2 900 километра из Индия, Пакистан, Китай и Непал, са най-високата планинска верига. Името й идва от санскритските думи „ him “ и „ ālaya “ и значи „ дом на снега “. Заедно с Еверест, достигащ 8 848 метра, Хималаите има още няколко 8-хилядника и единствената верига с толкоз високи върхове.
След като минава към 6000 километра Индия се врязва в Азия преди към 40-50 милиона години. Тогава част от цялата тази индийска маса минава под континента като го повдига и по този начин образува планинската верига, която през днешния ден знаем като Хималаите. Земята на Индия е по-твърда от тази на Азия и по тази причина съумява да я избута нагоре, а не обрантото.
Хималаите израстват доста бързо спрямо други планински вериги и в действителност не престават да порастват и до ден сегашен. Еверест и останалите високи върхове прибавят към размера си по към 1 сантиметър на година. За съпоставяне, Апалачи – най-старата планинска верига в Северна Америка, която се образува преди 300 милиона години или даже повече – в действителност понижава поради ерозия. Еверест се смята за най-високият връх на планетата, тъй като доближава най-голяма надморска височина, само че някои считат, че е по-разумно цялостната височина да се мери от основата на планината до върха й. В подобен случай преди всичко ще е Мауна Кеа в Хавай, която събира общо 10 200 метра от основата си на дъното на океана до върха на 4 205 метра над морското ниво.
Ако си създадем сметка, имайки поради, че Хималаите се покачват в последните 40 милиона години, сега те би трябвало да са високи 400 километра… Международната галактическа станция обикаля Земята на сходно разстояние.
Скоростта на напредък мощно варира във времето като от време на време даже изчезва за сметка на хоризонтални промени. И несъмнено, гравитацията и ерозията също оказват доста въздействие.
Цялата тази доктрина за първи път се приема през 1912 година, когато Алфред Вегенер, немски метеоролог, показва своята „ Теория на континенталния дрифт “. Тази доктрина ни дава и първите хрумвания за Пангея, тектонските плочи и че континентите се движат.
Как биха изглеждали Хималаите в бъдеще? Веригата сигурно ще продължи да пораства, като в това време ерозията им също няма да стопира. Това значи още трусове, както и още по-високи планини.