Съвети при отглеждането на хамстер
Хамстерите са благи пухкави животинчето, които бързо могат да завоюват любовта ви. Те са доста желани наред с морските свинчета и джербилите. За да бъде здрав и деен, хамстерът има потребност от ежеседмично разчистване на клетката/аквариума и разнообразна храна.
Можете да си купите хамстер както от зоомагазина, по този начин и от другар или прочут. При избора на хамстер, както и на други домашни любимци, би трябвало да се обърне внимание на цялостното му положение. Козината би трябвало да е чиста и пухкава, а муцунката, дупето и ушичките чисти.
Помислете дали ще си вземете единствено един или два и повече хамстера. Имайте поради, че бързо откакто хамстерите доближат полова зрялост, те стартират да се чифтосват и да основават потомство. Женски хамстер ражда от 1 до 13 дребни едновременно. Трябва да се намерения дали ще можете да отглеждате потомството и ще има ли на кого да подарявате дребните. Колко живеят хамстерите? Продължителността на живот при тях е от към година и половина до три години. Подобна е възрастта и на мини хамстерите.
Златистите (по-едри и дългокосмести) хамстери е добре да живеят независимо. Те стават извънредно нападателни, в случай че има различен себеподобен в
клетката.
Определете къде в дома ви ще бъде най-подходящо да поставите съда, който ще бъде главен дом на гризача. Съобразете да не е под директната въздушна бликам (например климатик), да не е в прекомерно топло или студено помещение и наоколо да няма шумни електроуреди. Това е доста значимо изискване в грижата за хамстерчетата.
След като един път се настани в клетката, хамстерът самичък си избира в кой ъгъл да свие гнездо и кой да употребява за тоалетна. Настилката е най-добре да бъде от необработени стърготини (покрийте дъното с 3-4 сантиметра трици). Почиствайте по два пъти седмично. В клетката на хамстера или аквариума (който би трябвало да е задоволително висок, с цел да не може гризачът да избяга) можете да поставите къщурка, колело. Следете за здравето на животното и за болестта мокра опашка, което харакерно за типа.
Когато гледате хамстер, не е целесъобразно да поставяте в стая, където спите, тъй като те стават доста дейни през нощта и могат да нарушат съня ви.

Хамстерите ядат главно зърнени храни, по 15-20 грама дневно. Можете да им давате и пресни плодове, зеленчуци (морков, краставица), зелени листни зеленчуци като маруля, спанак, както и детелини. Не
изключвайте и артикули в дребни количества, които съдържат протеини.
Извеждайте хамстера от клетката и го пускайте на повърхнина, където няма кабели. Винаги го наблюдавайте, когато е на открито. Имайте поради, че хамстерите обичат да складират, тъй че е допустимо животинчето да напъхва в бузите си всевъзможни дребни неща или власинки, които след това ще извади в клетката.
Интересна детайлност е, че в Нова Зеландия и Австралия не е разрешено да се отглеждат хамстери у дома като домашни любимци, тъй като, в случай че избягат, те се приспособяват към външния свят и могат да се трансфорат във вредители.
Ако и вие мечтаете за бухнал гризач, вижте тези разгласи за хамстери.
