Грелин „Хормона на глада“ и действието му в зелената средиземноморска диета
Грелин, „ хормона на глада “, е хормон, който стомахът ви създава и освобождава. Той алармира на мозъка ви, когато стомахът ви е празен и е време за ястие.
Нови изследвания демонстрират, че по-високите равнища на хормона грелин (Хормона на глада), който се създава по време на интервали на недояждане или когато сте на диета за намаляване, като зелената средиземноморска диета, може да помогне на хората да губят мазнини и да подобрят чувствителността към инсулин.
Зелената средиземноморска диета се концентрира повече върху листните зеленчуци и изключва всяко алено месо.
Грелинът се създава в стомаха и се усилва през нощта, когато спим, тъй като не одобряваме храна, а по-късно още веднъж спада, откакто хапнем нещо на закуска.
Според учените констатациите, оповестени в Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism, се допуска, че хората, които имат по-високи равнища на грелин след загуба на тегло, имат по-нисък риск от развиване на диабет и други метаболитни заболявания.
Изследователският екип също по този начин откри, че хората, които следват зелената средиземноморска диета, която е богата на листни зелени зеленчуци и отстранява аленото месо, имат доста по-високи равнища на грелин, в сравнение с хората, които се придържат към по-традиционна средиземноморска диета.
Всички участници допълват диетата си с постоянна физическа интензивност.
Какво е грелин?
Грелинът е хормон, създаван от стомаха ви. Други елементи на тялото ви, като мозъка, тънките черва и панкреаса, също отделят дребни количества грелин.
Често прочут като „ хормона на глада “, грелинът има многочислени функционалности в допълнение към това да споделя на мозъка ви, че сте гладни. Например грелин:
- Увеличава приема на храна и оказва помощ на тялото ви да съхранява мазнини.
- Помага да задействате хипофизната жлеза да освобождава хормони на растежа.
- Играе роля в управлението на захарите и в това по какъв начин тялото ви освобождава инсулин, хормонът, виновен за обработката на захарта.
- Има роля в отбраната на вашите мускули от уязвимост и образуването на кости и метаболизма.
Каква е разликата сред грелин и лептин?
Грелин и лептин са два от многото хормони, които управляват апетита и пълнотата ви. Те вземат участие в голямата мрежа от пътища, които контролират телесното ви тегло. Лептинът намалява апетита ви, до момента в който грелинът го покачва.
Грелинът се създава в стомаха ви и алармира на мозъка ви, когато сте гладни. Вашите мастни кафези създават лептин. Лептинът разрешава на мозъка ви да разбере по кое време имате задоволително насъбрана сила и се чувствате „ сити “.
Грелинът играе роля в краткосрочния надзор на апетита, до момента в който лептинът управлява дълготрайния надзор на тежестта.
Какво прави хормонът грелин?
Грелинът има няколко основни функционалности. Хормонът:
- Сигнализира част от мозъка ви, наречена хипоталамус, за повишение на апетита.
- Насърчава складирането на мазнини.
- Стимулира вашата хипофизна жлеза да освобождава хормони на растежа.
- Стимулира храносмилателната ви система да придвижва храната от стомаха през тънките и дебелите вътрешности.
- Допринася за управление на освобождението на инсулин.
- Играе роля в отбраната на вашето сърдечно-съдово здраве.
Вашият корем освобождава грелин, когато е празен или съвсем празен. Нивата на грелин нормално са най-високи тъкмо преди хранене.
Как диетата въздейства върху равнищата на грелин
Грелинът, наименуван „ хормонът на глада “, подтиква апетита.
Той се усилва по време на интервали на диета за намаляване и недояждане, в това число когато спим и стартира да понижава скоро откакто хапнете.
По време на дълготрайно недояждане този хормон наподобява играе значима роля в поддържането на гликемичните равнища и метаболизма.
По-ниските равнища на грелин са свързани със затлъстяване, инсулинова устойчивост и развиване на метаболитни болести.
Какво сподели изследването?
Учените имаха за цел да проучат в допълнение по какъв начин равнищата на грелин на гладно се двоумят по време на разнообразни диетични интервенции и по какъв начин хормона въздейства върху затлъстяването и метаболитните процеси, в това число инсулиновата сензитивност.
По време на 18-месечен интервал екипа прави оценка равнищата на грелин на гладно при 294 индивида с абдоминално затлъстяване или дислипидемия – здравословно положение, при което кръвта е с високи равнища на мазнини и холестерол.
На участниците беше назначен един от трите режима – средиземноморска диета, зелена средиземноморска диета или проект за хранене, следвайки насоките за здравословно хранене.
Всички те упражняваха постоянно.
Резултата:
Тези, които са на зелена средиземноморска диета, имат равнища на грелин на гладно, които са два пъти по-високи от тези, които следват обичайната средиземноморска диета или проект за здравословно хранене.
Учените подозират, че нарасналите равнища на грелин на гладно, регистрирани при хора, които се придържат към зелената средиземноморска диета, могат да обяснят за какво са понижили чернодробните мазнини и са по-добри кардиометаболитно здраве.
Какво съставлява зелената средиземноморска диета
Зелената средиземноморска диета включва повече листни зеленчуци от обичайна средиземноморска диета. Освен това не съдържа алено месо.
Участниците в изследването, които следват зелената средиземноморска диета, също постоянно пият зелен чай и ядат манкай, растение, богато на фибри и полифеноли.
Полифенолите са едно от питателните субстанции, нужни, с цел да се подтиква оптимално притока на кръв и кардио-метаболитното здраве, тъй че може да помогне за понижаване на възпалението и инсулиновата устойчивост в организма.
Манкай също е превъзходен източник на протеини, като оказва помощ да се компенсира неналичието на протеин от животинско месо.
Тъй като манкай не е елементарно наличен за доста хора, търсете храни с високо наличие на полифеноли – горски плодове, черно грозде, бял фасул, екстра върджин студено пресован зехтин, босилек, джинджифил и оцет.
Изглежда, че изгодите са по-изразени, когато се придържате към зелената средиземноморска диета вместо други проекти за здравословно хранене, защото диетата е богата на листни зеленчуци и не съдържа алено месо.
Какви положения и разстройства засягат грелина?
Нивата на грелин се покачват, когато стомахът ви е празен. Вашето тяло освобождава грелин, с цел да уведоми мозъка ви по кое време е време за ястие. След това, когато ядете, равнищата на грелин понижават.
Някои положения могат да доведат до хронично невисок или висок грелин:
Нисък грелин
Нивата на грелин нормално са по-ниски при хора със затлъстяване. Някои откриватели считат, че тази връзка може да значи, че хората със затлъстяване имат тела, които естествено са по-чувствителни към грелин. Теорията е, че тези хора могат да се усещат доста по-гладни с по-ниски равнища на грелин.
Някои стомашно-чревни заболявания също са свързани с невисок грелин, в това число:
- Хроничен гастрит.
- Функционална диспепсия.
- H. Pylori зараза.
- Синдром на раздразнените вътрешности (IBS).
Висок грелин
Хората може да имат повишение на равнищата на грелин, в случай че лимитират своя калориен банкет, като да вземем за пример до момента в който са на ограничителна диета. Високият грелин може също да бъде обвързван с биологични и генетични положения като:
- Анорексия нервоза.
- Кахексия, положение, което кара мускулите ви да се отслабват.
- Цьолиакия.
- Възпалително заболяване на червата (IBD).
- Синдром на Прадер-Уили.
Какво мога да направя, с цел да подкрепям равнищата на грелин здрави?
Можете да поддържате равнищата на грелин и други хормони по-здрави, като практикувате положителни привички в метода на живот, като да вземем за пример:
- Избягвайте модерните ограничаващи или йо-йо диети, при които постоянно наддавате и отслабвате.
- Следвайте диета с високо наличие на здравословни въглехидрати, като пълнозърнести храни и постни протеини, като пиле или риба.
- Ограничете модифицираните храни, изключително храни с високо наличие на захар, царевичен сироп с високо наличие на фруктоза и сол.
- Спете поне седем до осем часа на нощ.
- Останете хидратирани, като пиете доста вода и ядете храни, цялостни с вода, като плодове и зеленчуци.
- Контролирайте реакциите си на стрес, защото стресът може да усили грелина.
Нивата на грелин са склонни да се покачват и падат с това какъв брой ядете. Грелинът може да намалее, когато сте хидратирани, и да се усили, когато сте обезводнени.
Видовете храни, които ядете, въздействат на грелина. Например, яденето на храни с високо наличие на протеини или здравословни въглехидрати намалява равнищата на грелин повече от яденето на храни с високо наличие на мазнини.
Заключение
Грелинът е хормон, създаван в стомаха ви. Вашият корем освобождава грелин, когато е празен, с цел да алармира на мозъка ви, че е време за ястие.
Често се назовава хормон на глада, само че той освен управлява глада. Той също по този начин алармира на хипофизната ви жлеза да освобождава хормони на растежа, играе роля в освобождението на инсулин и пази вашето сърдечно-съдово здраве.
![](/img/banner.png)
![Промоции](/data/promomall.png?5)