Гражданите на застрашеното от климата Тувалу ще имат правото да

...
Гражданите на застрашеното от климата Тувалу ще имат правото да
Коментари Харесай

Австралия предлага климатично убежище на гражданите на Тувалу, застрашени от покачването на моретата

Гражданите на застрашеното от климата Тувалу ще имат правото да живеят в Австралия според незабравим пакт, оголен в петък - предложение за леговище, защото тяхната тихоокеанска татковина е изгубена под моретата.

Министър-председателите Каусеа Натано и Антъни Албанезе подписаха контракт за подкрепяне на 11 000 поданици на Тувалу да се оправят с изменението на климата и да намерят леговище, в случай че най-лошите страхове се оправдаят.

Тувалу е измежду най-уязвимите народи в света заради покачването на морското ниво.

Два от деветте коралови острова на Тувалу към този момент значително са изчезнали под вълните и учените по климата се притесняват, че целият архипелаг ще бъде ненаселен през идващите 80 години.

Натано сподели, че съглашението е „ фар на вяра “ за застрашените му нация и предложение за поддръжка, което „ докосна сърцата ни надълбоко “.

Според пакта жителите на Тувалу ще могат да „ живеят, учат и работят в Австралия “ и да получат достъп до „ австралийско обучение, опазване на здравето и основен приход и поддръжка на фамилията при идването. "

Тихоокеанските островни страни се борят да обезпечат бъдеще, преди повишението на морското ниво да ги погълне

Експертът по бежанското право Джейн Макадам разказа пакта като " реформаторски ".

„ Това е първото съглашение, което особено се занимава с подвижността, обвързвана с климата “, сподели професор от Университета на Нов Южен Уелс пред AFP.

„ Повечето хора не желаят да напущат домовете си, те имат доста дълбоки връзки с предците към тяхната земя и море – само че това предлага избавителен пояс. "

За да се избегне пагубното " приключване на мозъци ", броят на жителите на Тувалу, които могат да се реалокират в Австралия, в началото ще бъде стеснен до 280 на година.

Нова Зеландия преди този момент беше издигнала концепцията да предложи на тихоокеанските островни народи „ климатична виза “, само че концепцията беше отхвърлена заради съпротивата на островите, опасяващи се от всеобща икономическа емиграция.

Съгласно съглашението, разкрито в петък, Австралия също се ангажира да похарчете 16 милиона австралийски $ (10 милиона щатски долара) за подсилване на свиващите се крайбрежия на страната и за възобновяване на изгубена земя.

Но има и удостоверение, че дейностите не са подхванати задоволително бързо и въздействието на изменението на климата към този момент се усеща.

„ В същото време ние имаме вяра, че хората от Тувалу заслужават избора да живеят, учат и работят другаде, защото въздействието на изменението на климата се утежнява “, се споделя в взаимно изказване.

Албанезе сподели, че Австралия може да бъде отворена да предложи на тихоокеанските съседи сходни съглашения.

„ Отворени сме към подходи от други страни за това по какъв начин можем да подобрим нашите партньорства. “ сподели той, наблягайки, че те ще би трябвало да бъдат съобразени с всяка страна.

Геополитическа победа

Пактът евентуално ще се преглежда като забележителна стратегическа победа за Австралия, която се състезава с Китай за подсилване на въздействието си в тихоокеанския район.

Договорът също по този начин ангажира Австралия да пази Тувалу в лицето на естествени бедствия, здравни пандемии и „ военна експанзия “.

И предлага на Австралия думата във всички пактове за защита, които Тувалу подписва с други страни. < p> Австралия беше шокирана, когато прилежащите Соломонови острови подписаха защитителен пакт с Пекин, който ще разреши разполагането на китайски сили на островите.

„ Съвсем ясно е, че това е новаторско съглашение “, сподели Албанезе пред кореспонденти в коридорите на Форума на тихоокеанските острови на островите Кук.

„ Съюзът Австралия-Тувалу ще се преглежда като значим ден, в който Австралия призна, че ние сме част от тихоокеанското семейство. "

Икономическата взаимозависимост на Австралия от износа на въглища и газ от дълго време е точка на търкания с многочислените й тихоокеански съседи, които са изправени пред големи стопански и обществени разноски от по-дивото време и покачването на морското ниво.

Albanese сподели, че развитите народи би трябвало да стартират да поемат повече отговорност, защото разрастващите се страни се оправят с тежестта на климатичната рецесия.

Пактът ще би трябвало да бъде утвърден от всяка страна, преди да влезе в действие.

(AFP)

Източник: france24.com

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР