Градска митология“ е изложба, в която участват 9 млади автори

...
Градска митология“ е изложба, в която участват 9 млади автори
Коментари Харесай

18 автори от България и Румъния с „Градска митология“

„ Градска митология “ е галерия, в която вземат участие 9 млади създатели от Пловдив и 9 от румънския град Тимишоара. Те бяха селектирани за резидентната стратегия „ Re: connect/Свързаност “ на „ Сдружение Изкуство Днес “, която се организира от ноември 2022 година насам.

Миналата година българските участници посетиха град Тимишоара, който тази година е Европейска столица на културата.

В продължение на седмица те опознаваха локалния културен живот и изграждаха креативен контакт с другите художници от плана.

През миналите месеци посредством онлайн срещи поддържаха откритата връзка и се подготвяха за реализирането на изложбата. От 24 юли румънските актьори взаимно с българските създатели ще конфигурират работите си в постройката на Градска художествена изложба – Пловдив,  ул. „ Княз Алекснадър I “ №15. Гостуващите актьори ще имат опция да изследват пловдивската културна сцена.

Темата на обмена дава опция на създателите да контекстуализират усещанията си за някой от двата града, като основат „ образен митологизъм “ посредством методите на актуалното изкуство.

Митологията е посредник сред частното и общото разбиране на света. Тя е роман, композиращ смисъл и претворяващ интимните истини в общовалидни правила, които са огледало на груповото несъзнавано. Споделеният фокус на артистите ще сътвори поле за директна среща с митологичния топос на града, който ще илюстрира връзката сред двете столици на културата оттатък очевидната конкретика.

Откриването на изложбата „ Градска митология “ ще се състои на 2 август 2023 от 18:30 ч. в Градската художествена изложба на ул. „ Княз Александър I “ №15. Експозицита ще бъде отворена за гости до края на месец август и всеки уикенд ще се организират кураторски турове. Входът е безвъзмезден.

Артистите, включени в програмата на Rе:connect, са:

Ilie Duta, Dorian Bolca, Mihai Toth, Mirela Cerbu, Andrei Bucovanu, Bogdan Matei, Christian Graure Natalia Bica,Senziana Gheorghe (Румъния) и Ивелина Иванова,  Цветелина Ангелова, Цветомира Борисова, Осман Юсеинов,  Явор Костадинов, Вълко Чобанов, Мич Брезунек, Харита Асумани, Арон Рот (България).

Проектът се осъществя с финансовата поддръжка на Национален фонд „ Култура “ по Програма за развиване на частни културни организации и Община Пловдив. Проектът се реализира в интервала на цялата 2023 година

Кратко показване на артистите в изложбата Urban mythology

Михай Тот

Михай Тот живее и работи в Тимишоара, Румъния. Художествената му процедура се основава на мултимедиен метод, съсредоточен върху създаването на разнообразни мрежи, които изследват благоприятни условия за връзка между  образното изложение и херменевтиката на едно художествено мислене. През 2013г. той и сътрудниците му основават художествената асоциация „ Барака “.  

Вълко Чобанов  

Вълко Чобанов е образен актьор и самостоятелен куратор. Роден през 1991г. в Пловдив, приключва сценография в Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „ Проф. Асен Диамандиев “ в родния си град и цифрови изкуства в Националната художествена академия в София. Той работи в медиите на живописта, видео изкуството и пърформанса. През 2017г. прави първата си соло галерия „ Неорганично/Органично “, основана с поддръжката на премията Gaudenz B. Ruf и показан в Coffee & Gallery Cu29, Пловдив.  

Мирела Цербу

Мирела е приключила бакалавърска и магистърска степен по графични изкуства в Университета по изкуства и дизайн, който е част от Западния университет в Тимишоара. По време на образованието си получава стипендия в Испания в региона на илюстрацията. В момента тя е докторант в същия университет, където създава проучвания по тематиката за парадокса. Нейната докторска дисертация е озаглавена „ Визуалната поетика на парадокса и игривия експресионизъм “.

Харита Асумани

Харита е родена в Пловдив, България. През 2015 година приключва бакалавърска степен в компетентност „ Сценография ” и през 2017 година става магистър в компетентност „ Костюмография ” в Национална художествена академия, София.

“Основна тематика в моята художествена процедура е ролята на индивида във вселената и модерното общество ”.  

Осман Юсеинов

Осман Мехмедов Юсеинов е роден в Пловдив през 1984г. Завършва Академия за музикално, танцово и изобразително изкуство „ Проф. Асен Диамандиев ” в същия град. Член е на Дружеството на пловдивските художници, както и на Националната занаятчийска камара. С голям брой осъществени изложения в страната и чужбина, работата му включва живопис, графика, апаратура, пърформанс, видео арт, снимка и бижута.

Наталия Бика

Наталия приключва бакалавърска степен и магистратура по графика в департамент Изкуство и дизайн на университета в Тимишоара.  Тя взима и докторантура с тематика на проучването: „ Силует. Скрити самоличности и графични изображения “. Също по този начин има преподавателска степен, която пази с отчет „ От действителността към неконвенционалните пластични изрази “. Наталия реализира голям брой независими изложения, както и групови такива в Румъния и чужбина, като самоуверено и изтънчено употребява всички способи на актуалното изкуство.  

Ивелина Иванова

Ивелина борави с това поле на действителността, което е по границите на нереалното. „ Заигравам се с тривиални, всекидневни облици и тематики. Но когато разпростирам тези злободневни сценки, залагам на интуицията си и внедрявам в тях чувството за взаимосвързаността на всичко и субективността на истината ” -споделя тя.  

Дориан Болка  

Дориан учи в гимназията по изкуства „ Реджина Мария “ в Алба Юлия. През 2016г. постъпва във факултета по изкуства и дизайн в Тимишоара, като приключва през 2021г. и става лицензиран занаятчия на скулптурата. От тогава насам твори в региона на актуалното изкуство, най-вече занимавайки се с съоръжения, свързани с природно-екологичната тема и приложението на технологиите в този подтекст.  

Кристиан Гравре  

Кристиян е интердисциплинарен художник и откривател, главно фокусиран върху снимка и смесени медии, обединение на изкуства, културна история, просвета и обществена ангажираност.

Със пристрастеност към проучване на разнообразни връзки сред паметта, загатна и езиковата конструкция на отпечатаното изображение, неговата работа изследва освен архетипите и нередностите във образното усещане от повтаряне към приемане, само че и изкривяването и избледняването на епизодични мемоари и техните семантични разклонения, дължащи се на тези процеси на запомняне или забравяне.  

Мич Брезунек  

Мич Брезунек е роден във Франция през 1989 година Живее и твори в България от 2016г. Бил е член на художествения колектив Ouest Fisting от Lorient (2013 – 2017), част от ъндърграунд графичната просвета, а по-късно негови произведения са излагани в голям брой кураторски групови и независими изложения и планове.

Цветомира Борисова  

Цветомира Борисова е образен актьор, живее и работи в София, България. Основната медия, с която работи, е керамичната статуя, основаваща се на съответен разказ. Последните й произведения са въодушевени от проучвания в региона на микроистория на характерни тематики като едно от кучетата на Кенеди и френски композитор от 18-ти век.

Богдан Матей

Богдан Матей е докторант в Докторантския Университет за Изкуство в Тимишоара, с теза, поставяща под въпрос статута на предмета на изкуството в епохатана изкуствения разсъдък.

Художествената му процедура е разположена към новите и обичайните медии. Иронията и институционалната рецензия са детайли, които се откриват в неговия артистичен метод.  

Арън Рот

Арън Рот е роден в Лос Анджелис през 1998г. Мести се в България на 13 години. В момента работи сред София, Лондон и Пловдив. През 2021г. получава бакалавърската си степен по живопис от Slade School of Fine Art с теза върху образната просвета на поп фолк музиката.  

Цветелина Ангелова

Цветелина Стефчова Ангелова e родена в град Плевен през 1989г. В интервала 2008 – 2014 учи и приключва Академията за музикално, танцово и изобразително изкуство „ Проф. Асен Диамандиев “ в Пловдив. Тя работи в региона на образните изкуства и скулптурата.

Използва типичен и нетрадиционни материали като камък, дърво, метал, пластмаса и боклуци. Участва в доста планове в България и изложения и планове в чужбина.  

Сензиана Георге

Сензиана е родена през 1997г. в Тимишоара. Тя е образен актьор, специализирал в региона на: илюстрация, графика, щемпел и съоръжения. Завършва „ Графика ” в Университета на Тимишоара през 2021г., а сега работи по докторската си степен в Западния университет в Тимишоара със компетентност “Визуални изкуства ”.   

Явор Костадинов

Явор Костадинов е роден през 1993г. в Пловдив, България. През 2015г. учи в Accademia di Belle Arti di Brera в Милано, Италия, а през 2018г. приключва Националната художествена академия в София. В момента е докторант в НХА, София. Между 2019 – 2021г. е основен асисетнт учител по живопис в НХА. Работи в Пловдив и София,

Илие Дута  

Илие Дута получава бакалавърска степен през 2011 година във FAD, а по-късно получава магистърска и докторска степен. Материалите, които употребява за скулптиране са в интерес на опазването на околната среда. По време на следването си работи с ESAL France и ESES Portugal, стажове, които му оферират нови благоприятни условия за проучване на сензитивната и леко утопична тематика – преработване на изкуство, която постепенно се трансформира в интернационална наклонност. Той употребява необятен диапазон от материали според от хроматиката и формата на обектите.  

Андрей Буковану  

Андрей Буковану работи в областта на “нестабилната медия “ – термин и основен детайл на художественото му изложение. Способността да се манипулират електромагнитния приток, както и честотните талази, другите форми на силата, светлина, видео и тон е демонстрация на неустойчивостта, присъща за тях. Чистият експериментализъм е коренът на практиката и креативните способи на Андрей. Именно поради това той постоянно осъществя site-specific съоръжения, какъвто е случая и за плана Re-connect.
Източник: plovdiv-online.com


СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР