Бум на кърлежи в Асеновград
Градинки, паркове и даже стадиона в Асеновград са пламнали в кърлежи. За протичащото се алармираха обезпокоени родители. Читателка на Actualno.com показа, че от месеци спортува на стадион „ Шипка “ в града. Докато за поредeн път провеждала вечерната си подготовка, при започване на тази седмица, тичайки по трасето се засякла с индивида, който поддържа игрището. Той я предизвестил: „ Когато се приберете у дома, да огледате тялото си за кърлежи! “. Асеновградчанката обезпокоеното попитала не е ли към момента трeтиран стадионът с препарат срещу нездравословни инсекти, на което получила негативен отговор. Въпреки предизвестието, тя траяла тренировката си, решена да алармира в Регионална здравна инспекция-Пловдив. Друг случай, публикуван със фотография в обществената мрежа, също от Асеновград, втрещи жителите. Жена разгласява фотос със снимани близо 20 броя кърлежи, „ събрани “ за час от самия център на града.
" Не сме се движили по треви. Това е от центъра, единствено по плочките. С тия бездомни кучета какво друго ни чака. По градинките е още по-страшно. Какво чакат с това напръскване не знам, а и центърът би трябвало да напръскат – кърлежите лазят пред заведенията. Не мога да изчистя кучето. Добре, че то ги е привлякло, другояче щяха да са по нас. Аз такова нещо не бях виждала. Видях по какъв начин нещо лази по домашния ни любим. Исках да го бутна и когато погледнах на земята – още много лазеха. Вдигнах кучето и по-него – също. За да плъзнат по самият център, направете си сметката какво е по тревните площи! ", споделя ужасена асеновградчанката.
" Снощи бяхме в Спешно поделение! Синът ми, който е на 2 година и 10 месеца, имаше кърлеж зад ушенцето. Сега чакаме и се надяваме детенцето ни да не вдигне температура и да не му се появят обриви, което ще е знак за затруднение. ", показа друга разтревожена майка. Още един родител разяснява, че в Пловдив дезакаризацията се е направила преди повече от месец, а в Асеновград – „ едвам, откакто пламна целият град се стартира “. Жената даже съобщи, че не счита да изкарва децата си на разходка няколко дни, до момента в който не бъде напръскано с препарат на всички места.
Междувременно, Община Асеновград стартира обработката на зелените площи. Планирано е общо към 200 декара градинки, паркове и междублокови пространства да бъдат напръскани против кърлежи. Обработката ще коства на Администрацията сума в размер на 36 000 лв.. Напръскани са към този момент тревните терени в централната част на града, следва отнасяне на зелените площи и в кварталите. По проект, тази седмица се чака да бъдат обработени дворовете на образователните и детските заведения. В период от 24 часа след пръскането зоните не би трябвало да бъдат посещавани от жители. Затова чиновниците от компанията слагат предупредителни табели с датата на третирането.
Относно въпроса кой ще извърши дезакаризацията на стадион „ Шипка”, екипът ни потърси за коментар стопаните, ангажирани с поддръжката на обекта. Президентът на ФК „ Асеновец” - Борислав Ангелов – уточни, че все още не е планувана сходна активност, както и през годините в никакъв случай клубът не е имал процедура да реализира пръскането против кърлежи. Тази активност се осъществя годишно от Община Асеновград. От Администрацията увериха, че обработката на спортното оборудване ще бъде осъществена до края на актуалната седмица.
" Не сме се движили по треви. Това е от центъра, единствено по плочките. С тия бездомни кучета какво друго ни чака. По градинките е още по-страшно. Какво чакат с това напръскване не знам, а и центърът би трябвало да напръскат – кърлежите лазят пред заведенията. Не мога да изчистя кучето. Добре, че то ги е привлякло, другояче щяха да са по нас. Аз такова нещо не бях виждала. Видях по какъв начин нещо лази по домашния ни любим. Исках да го бутна и когато погледнах на земята – още много лазеха. Вдигнах кучето и по-него – също. За да плъзнат по самият център, направете си сметката какво е по тревните площи! ", споделя ужасена асеновградчанката.
" Снощи бяхме в Спешно поделение! Синът ми, който е на 2 година и 10 месеца, имаше кърлеж зад ушенцето. Сега чакаме и се надяваме детенцето ни да не вдигне температура и да не му се появят обриви, което ще е знак за затруднение. ", показа друга разтревожена майка. Още един родител разяснява, че в Пловдив дезакаризацията се е направила преди повече от месец, а в Асеновград – „ едвам, откакто пламна целият град се стартира “. Жената даже съобщи, че не счита да изкарва децата си на разходка няколко дни, до момента в който не бъде напръскано с препарат на всички места.
Междувременно, Община Асеновград стартира обработката на зелените площи. Планирано е общо към 200 декара градинки, паркове и междублокови пространства да бъдат напръскани против кърлежи. Обработката ще коства на Администрацията сума в размер на 36 000 лв.. Напръскани са към този момент тревните терени в централната част на града, следва отнасяне на зелените площи и в кварталите. По проект, тази седмица се чака да бъдат обработени дворовете на образователните и детските заведения. В период от 24 часа след пръскането зоните не би трябвало да бъдат посещавани от жители. Затова чиновниците от компанията слагат предупредителни табели с датата на третирането.
Относно въпроса кой ще извърши дезакаризацията на стадион „ Шипка”, екипът ни потърси за коментар стопаните, ангажирани с поддръжката на обекта. Президентът на ФК „ Асеновец” - Борислав Ангелов – уточни, че все още не е планувана сходна активност, както и през годините в никакъв случай клубът не е имал процедура да реализира пръскането против кърлежи. Тази активност се осъществя годишно от Община Асеновград. От Администрацията увериха, че обработката на спортното оборудване ще бъде осъществена до края на актуалната седмица.
Източник: actualno.com
КОМЕНТАРИ




