Говеда с дълги рога газят през наводнени земи и се

...
Говеда с дълги рога газят през наводнени земи и се
Коментари Харесай

Наводненията се превръщат в ежегодно бедствие за Южен Судан

Говеда с дълги рога газят през наводнени земи и се изкачват по скат около канал, трансформирал се в леговище за разселени фамилии в Южен Судан. Дим от горяща тор се издига покрай домовете от тиня и трева, където в този момент живеят хиляди хора, откакто наводненията са отнесли селото им, разкрива в репортаж Асошиейтед прес.

„ Твърде доста страдалчество “, описа 70-годишната Бичиок Хот Чуйни, до момента в който се  подпира на тояжка, до момента в който върви измежду небрежно основаната общественост Паджиек на север от столицата Джуба.

За първи път от десетилетия наводнението я е принудило да избяга. Усилията ѝ да отбрани дома си с насипи се провалят. Бившето й село Горвай в този момент е тресавище.

„ Трябваше да ме докарат с кану до тук “, описа Чуйни.

Такива наводнения се трансформират в годишно злополучие в Южен Судан, който Световната банка разказа като „ най-уязвимата страна в света към изменението на климата и също по този начин страната, която разполага с минимален  капацитет за справяне “.

Повече от 379 000 души са били разселени заради наводнения тази година, съгласно филантропичната организация на Организация на обединените нации.

Сезонните наводнения от дълго време са част от метода на живот на пастирските общности в зоните на разлив на река Нил. От 60-те години на предишния век блатото продължава да се разраства, потапяйки села, съсипвайки аграрни земи и убивайки добитък, написа Българска телеграфна агенция.

„ Общностите на динка, нуер и мурле губят способността си да отглеждат добитък и да се занимават със земеделие в този район по метода, по който са го правили в предишното “, сподели Даниел Акеч Тион, старши анализатор в Международната спешна група.

Южен Судан не съумява да се приспособи към усложненията. Независима от 2011 година, страната потъна в революция през 2013 година Въпреки мирното съглашение през 2018 година държавното управление не съумя да се оправи с голям брой рецесии. Около 2,4 милиона души остават вътрешно разселени заради спорове и наводнения.

Последното преливане на Нил се дължи на разнообразни фактори, в това число на отварянето на язовири нагоре по течението в Уганда, откакто езерото Виктория доближи най-високите си равнища от пет години насам.

Вековният Джонглийски канал, който по този начин и не е приключен, се е трансформирал в леговище за мнозина. 340-километровият (211 мили) канал е умислен за първи път при започване на ХХ век от англо-египетските колониални управляващи, с цел да усили оттока на Нил към Египет на север. Но градежът е пресечен от дългата борба на южните суданци против суданския режим в Хартум, която в последна сметка докара до основаването на обособена страна.

В момента, с цел да се стигне до близкия областен град Айод е належащо шест часа прегазване през висока до кръста вода.

Паджиек също няма мобилна мрежа и държавно наличие. Районът е под контрола на Суданското народноосвободително придвижване в съпротива, учредено от противника на президента Салва Киир, трансформирал се в вицепрезидент Риек Мачар.

Селяните разчитат на помощи, в това число от Световната хранителна стратегия. Според организацията близо 70 хиляди души, мигрирали към Джонглийския канал, са регистрирани за хранителна помощ.

Икономическите проблеми на Южен Судан се задълбочиха с спирането на износа на нефт, откакто огромен водопровод, минаващ през Судан, беше пресечен по време на продължаващата революция в тази страна.

„ Последният път, когато получихме лекарства, беше през септември. Мобилизирахме дамите да ги пренесат пешком от град Айод “, споделя Джуон Док Тут, клиничен чиновник.

Източник: novini.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР