Горещата вълна е само „генерална репетиция“ в сравнение с предстоящите лета, заяви директорът на СЗО за Европа Ханс Клуге
Горещата вълна, която е обхванала Европа сега, е единствено „ генерална подготовка “, а най-лошото занапред следва, предизвести през днешния ден районният шеф на Световната здравна организация (СЗО) за Европа Ханс Клуге, представен от ДПА.
„ Летата отсега нататък ще бъдат по-тежки “, предвижда Ханс Клуге в изказване. Той предизвести, че Европа се затопля повече от два пъти по-бързо от междинното за света и че горещите талази към този момент не са изключения, а повтарящи се рецесии, които стават все по-чести, по-интензивни и по-продължителни.
„ Всяко лято, през което не сме готови да тях (горещите вълни), ни коства живота на хора “, съобщи Клуге.
Той означи, че във Франция повикванията за незабавна здравна помощ са се нараснали с до 50% в някои градове, а в Лондон службата за незабавна помощ е записала най-големия брой животозастрашаващи незабавни повиквания за един ден.
Испанската система за наблюдаване на смъртността към този момент е отчела над 300 смъртни случая, свързани с горещините, единствено за няколко дни. Италия заяви за пет смъртни случая в границите на 24 часа.
Клуге обаче акцентира, че „ превантивните ограничения дават резултати “, и уточни образци за триумф със оправянето с горещините. Испанският град Барселона е разширил мрежата си от климатични убежища, като в нея към този момент са включени библиотеки, публични центрове, паркове и аптеки.
Париж е задействал регистъра си за инспекции на положението на възрастни и уязвими поданици и е лимитирал продажбата на алкохол.
В някои райони на Италия са въведени ограничавания за работата навън през най-горещите часове на деня, както и схеми за краткотрайно освобождение от работа по избор, тъй че служащите да не губят приходите си.
Клуге прикани за по-решителни дейности.
„ Повече от половината европейски страни към момента нямат повсеместен проект за деяние за отбрана на здравето при горещини. Това би трябвало да се промени “, съобщи той.
Източник: bta.bg
КОМЕНТАРИ




