Големите западни корпорации вече приеха ESG стандартите, които представляват набор

...
Големите западни корпорации вече приеха ESG стандартите, които представляват набор
Коментари Харесай

ESG стандартите все повече се налагат сред българските компании

Големите западни корпорации към този момент одобриха ESG стандартите, които съставляват набор от критерии за оценка на въздействието на бизнеса върху околната среда, обществото и чиновниците. Сега тези политики от ден на ден се постановат и измежду българските компании, изключително измежду клоновете на непознати компании, както и измежду тези, които търсят финансиране, тъй като спазването на тези стандарти има все по-голямо значение при отпущането на заеми, съобщи Петя Хантова, шеф на дирекция „ Надзор на капиталовата активност “ в Комисията за финансов контрол (КФН), по врема на полемика в границите на Investor Finance Forum.

С транспонирането на европейската Директива за корпоративно отчитане на устойчивостта от ден на ден сдружения у нас ще бъдат длъжни да показват доклад за устойчивостта си.

През 2025 година към 30 сдружения в България ще бъдат задължени да показват годишен доклад за устойчивостта за 2024 година 10 от тях към този момент имат свикани изключителни общи събрания за избор на инспектор в тази връзка, уточни Хантова.

В регистъра на Комисията за обществен контрол над записаните инспектори (КПНРО) към този момент са вписани 140 инспектора, добави тя.

КФН поставя старания за " образоване " на бизнеса в тази посока. Пример за това е семинар с насоки за условията по отношение на годишните финансови доклади, проведен от Комисията неотдавна.

Всяка година Комисията разгласява на уеб страницата си условия и насоки за годишните доклади, като тази година ще бъде включен и към този момент наложителният доклад за устойчивостта.

В полемиката участваха и представители на огромни компании у нас, които разкриха детайлности към техните ESG политики.

Международната компания за ръководство на запаси Veolia (част от която е " Софийска вода " ), има тактика, озаглавена GreenUp, която слага цели в три посоки – декарбонизация, филтриране на води, въздух и почви и дейно ръководство на запаси (рециклиране на боклуци и води). За задачите на тази тактика ще бъдат вложени 4 милиарда евро, описа Любомир Филипов, шеф " Стратегически партньорства и регулации " в " Софийска вода ".

До 2032 година Veolia възнамерява да понижи на половина излъчванията, които отделя, а до 2050 година да реализира чисти нулеви излъчвания. Цели се също да бъдат спестени 1,5 милиарда куб. метра вода. За съпоставяне, София използва 88 млн. куб. м за една година, посочи Филипов.

В пречиствателната станция на компанията в Кубратово се създава електрическа енергия, която покрива напълно потребностите на станцията.

В проектите на " Софийска вода " влиза задачата до 2025 година сдружението да бъде енергийно без значение, т.е. да създава цялата сила, от която се нуждае. За задачата се построява фотоволтаична централа на територията на пречиствателната станция. Водят се и договаряния за построяването на дребни ВЕЦ-ове.

Филипов разяснява и загубите на вода у нас. По думите му загубите на вода в София се правят оценка на 38%, което е най-ниският дял у нас. За съпоставяне, в другите огромни градове той е 60-62%, уточни той.

Компанията поставя старания и за образоването на потребителите посредством своя YouTube канал и приложението " Моята вода " – " Опитваме се по всякакъв начин да образоваме хората за използването на естествени запаси ", съобщи Филипов.

Най-големият акционер във Veolia са нейните чиновници, които държат над 9% от капитала на сдружението, сподели още той.

Добрите ESG практики са във фокуса на мениджмънта на Kaufland от години, съобщи Кремена Георгиева, управител „ Корпоративни връзки и КСО “ в " Кауфланд България ". Без да е задължена към момента, компанията към този момент изготвя доклад за устойчивостта си.

" Няма нищо ужасно в този отчет (за устойчивостта), когато имаш наличие. Ако нямаш наличие, планове, не правиш нищо, обвързвано с ESG, ще се чудиш какво да пишеш в този отчет и ще е необичайно най-малко първоначално ", разяснява тя. По думите ѝ най-трудното в отчета е събирането на данните.

Като образец тя уточни редица практики на компанията за понижаване на въглеродния ѝ отпечатък, като автоматите за събиране на бутилки. От старта на пилотния план на компанията за депозитна система напролет на 2023 година досега клиентите на веригата са върнали през автоматите над 16,5 млн. опаковки, а сумарното количество на предадените за преработване първични материали възлиза на близо 30 тона, сочат данните на компанията.

Сто процента  от силата, която " Кауфланд " използва, е от зелени източници, сподели още Георгиева.

" Голямата компания е обвързвана с доста дребни компании и доста консуматори и в случай че тя се движи в вярната посока, ще има резултат ", разяснява тя.

По думите на Хантова докладът за устойчивостта " не е нищо ужасно, той е израз за напъните на дадена компания за запазване на околната среда и грижата за хората, за стабилно развиване ".

По данни на КФН няма групови капиталови схеми и различни капиталови фондове у нас, които да съдържат в името си етикети за резистентност, заради което не се чака да възникне спомагателна административна тежест за тях от влизането в действие на тези правила.

Хантова разяснява и въпроса за зелените облигации. По думите ѝ регулацията в тази област е наложителна, като следва да бъде въведена в България. Вече има направени оферти за публично разискване и тогава ще стане ясно има ли интерес и към тази инвестициионна опция.
Източник: econ.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР