Големите вятърни турбини и рисковете за микроклимата
Големите ветрогенератори се нуждаят от еко-оценка, тъй като се оказа, че променят микро-климата в региона, в който работят (снимка: CC0 Public Domain)
Една от най-големите аргументи за създаването и инсталирането на вятърни турбини на сушата и в морето е намаляването на изменението на климата. Но се оказа, че колкото по-големи са турбините, толкоз повече… променят микро-климата.
Китай има има известност на страна, допринасяща много за вредните излъчвания и глобалното стопляне. Напук на имиджа си обаче Китай взе да „ прекатурва ” наклонността. Сега това е една от страните, които бързо стават доста „ зелени ”.
Гигантските китайски турбини
Наскоро, през август 2024 година, локалният производител Mingyang Smart Energy конфигурира гигантска офшорна вятърна турбина с мощ 20 MW. Съоръжението е най-голямата вятърна турбина в света. Със своите 128-метрови перки и височина 242 метра, тя може да създава задоволително електричество, с цел да зарежда дребен град.
Според данни на Mingyang, диаметърът на ротора на модела варира от 260 до 292 метра. Същевременно китайската компания разкри, че към този момент е проектирала идващия модел мега-турбина: 22-мегаватова перка с 310-метров ротор.
С сходна височина на мачтата ветрогенераторите, изправени да въртят витла посред морето, се открояват с доста висока успеваемост и релативно непрекъснат поток от генерирана сила. Чрез понижаване на нужното пространство за основите на турбините това инженерно страшилище прави допустимо по-малко турбини да създават същото количество сила като огромен ветроенергиен парк.
На доктрина мега-турбините имат по-голям капацитет от атомните електроцентрали, които в този момент доста страни желаят да „ възкресят ”.
Шокиращи последствия
Пускането на турбината обаче докара до шокиращи последствия: промени в микроклимата към мястото на монтажа. Независимо от триумфа, който накара Mingyang Smart Energy да се гордее пред целия свят, големият размер на турбината в действителност има мощно влияние върху околната среда.
За вятърните турбини от дълго време се знае, че нормално трансформират въздушните потоци. Те променят динамичността на ветровете, пораждат известна турбулентност. В резултат, турбини с огромен размер трансформират непосредствения микроклимат и локалните модели напразно, което води до промени в скоростта напразно. А това на собствен ред пък води до смяна в разпределението на температурата към инсталацията.
Колосалният размер на структурата действително ускорява тези въздействия. Някои откриватели се притесняват, че такива големи съоръжения имат много огромно въздействие – те вероятно могат да повлияят на районните климатични модели.
Нуждата от еко-оценка
За да схванат дълготрайните резултати от измененията, откривателите сега деликатно вършат замервания. Турбината се смята за подобаваща за места, които са „ предразположени ” към тайфуни, надлежно е планувана за разрастване в региони със междинна до висока скорост напразно.
Чудовищната турбина може да понася пориви до 79,8 м/с, съгласно производителя. Това значи за откривателите, че въздействието на перките ще е огромно: големите витла ще застанат на пътя на мощни ветрища в обширни пространства и това няма по какъв начин да не се отрази на държанието на атмосферата на приземното равнище.
Забелязаните до момента промени в микроклимата към тази голяма вятърна турбина акцентират нуждата от задълбочени екологични оценки за сходни мега-системи. Иновации като турбината на Mingyang ще бъдат от голяма важност за реализиране на задачите за устойчива сила. Но тези достижения в света на „ чистата сила ” не трябва да идват на цената на изменение на климата и околната среда.
Запазването на салдото сред декарбонизирането на енергетиката и опазването на локалните екосистеми ще зависи от способността на промишлеността да подсигурява, че новите технологии не нанасят нездравословни въздействия. Еколозите и учените изследват евентуалните резултати от тези промени върху крайбрежния климат, моделите на миграция на птици и морските екосистеми.
Източник: technews.bg
КОМЕНТАРИ