Големи български компании стават жертва на интернет кражби на големи

...
Големи български компании стават жертва на интернет кражби на големи
Коментари Харесай

Хакери източват милиони от сметки на големи БГ компании

Големи български компании стават жертва на интернет обири на огромни суми от банковите им сметки поради неприятна кибер просвета. Отклоняват се суми от порядъка на 200 – 600 хиляди евро.
А в международен мащаб нарушители са източили от фирмените сметки суми за над 1 трилион $. Това изясни пред Нова телевизия Явор Колев, шеф на отдел „ Киберпрестъпност” в ГДБОП.

Достатъчно е компютърът на счетоводител да бъде инфектиран с вирус, с цел да се промени номера на банкова сметка, към която се насочват преводите, осъществявани от компанията. Това става благодарение на „ мулета”. „ Мулето е индивидът, който открива банкова сметка, по която се превеждат парите и неговата роля е да раздра връзката сред уредниците на незаконната активност и жертвата, което затруднява полицията в следенето на парите. Едните мулета се набират посредством уеб сайтове за разгласи на работа, които откакто получат парите ги превеждат в съответните сметки, а за „ услугата” получават сред 3 и 5% от сумата. Другият вид мулета са хора с невисок обществен статус и някогашни пандизчии, наемани от локални проведени незаконни групи”, изясни Колев.

При огромна интервенция на ГДБОП са разпознати 112 финансови мулета, почнали са следствия дружно с партньорски служби от Европейския съюз и Съединени американски щати. До момента са предотвратени вреди за 500 хиляди евро.

По време на интервенцията са предотвратени вреди за към половин милиард лв. за български компании. Възстановени са единствено за два дни три милиона на корейска компания. А общо вредите от киберперстъпността са за над 1000 милиарда $, уточни Явор Колев.

Той изрази угриженост във връзка с спазването на избрани правила, като потреблението на безплоден компютър и лицензирана операционна система, с цел да бъдат предотвратени сходни киберпрестъпления. Като втори проблем Колев уточни неналичието на задоволително експерти, готови да предотвратяват кибер офанзиви, което съгласно него е проблем на българското обучение.

Източник: frognews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР