Годишният доклад за дейността на КПКОНПИ през 2021 г. е

...
Годишният доклад за дейността на КПКОНПИ през 2021 г. е
Коментари Харесай

На изпроводяк: Цацаров внесе доклада на КПКОНПИ в МС

Годишният отчет за активността на КПКОНПИ през 2021 година е импортиран в Народното събрание. Докладът е възложен на президента на Републиката, както и на Министерския съвет, оповестиха от комисията.

През 2021 година са извършени общо 50 съвещания на Комисията и са признати 8 187 решения:

Превенция на корупцията

През годината е осъществено координиране на 51 законопроекта, направени от органи на изпълнителната власт. В 4 от постъпилите законопроекти е открит корупционен риск и са направени оферти за редакция на текстовете. Изцяло възприети са антикорупционните оферти на Комисията в законопроекта за изменение на Данъчно – осигурителния процесуален кодекс. Макар че предлагането на КПКОНПИ до министъра на превоза, осведомителните технологии и известията за отпадане на така наречен „ екостикери “ да не бе възприето от вносителя, то откри необятен публичен отзив и поддръжка.

Публичен указател

10867 е общият брой на лицата, избрани от ЗПКОНПИ като заемащи висши обществени длъжности. За цялата 2021 година от тях са признати и обработени 12 430 заявления за имущество и ползи, при 6303 през 2020 година 883 лица не са подали такива заявления или са ги подали със забавяне, отвън откритите от закона периоди. Съставени са 679 акта за определяне на административни нарушавания и 59 отчета за открити несъответствия.

Конфликт на ползи

За интервала от 01.01.2021 година до 31.12.2021 година е осъществена инспекция по общо 255 сигнала от физически лица, от представители на централната и локалната власт, от органи на правосъдната власт, както и самосезиране от средствата за всеобща информация. Приети са 104 решения всъщност, от които 22 за определяне на спор на ползи и 82, с които подобен спор не се открива. Наложени санкции в общ размер на 804 540 лева, с 193 674 лева.повече от наложените наказания за 2020 година и с 601 002 лева повече спрямо 2019 година С финален акт на Върховния административен съд сапотвърдени общо 16 решения на Комисията, с които е открит спор на ползи.

Противодействие на корупцията

През 2021 година са постъпили общо 618 прокурорски инспекции, по които са осъществявани и се правят оперативно-издирвателни и справочни мероприятия, в това число снемане на пояснения на лица и условие на документи. По 507 преписки (включително и такива от 2020 г.) работата е завършена и резултатите са докладвани на органите на съответните прокурори. По 97 случая е открито съществуване на данни за осъществени закононарушения. Извършени са над 800 мероприятия на територията на разнообразни общини, за откриване и документиране на корупционни закононарушения – Община Годеч, Община Петрич, Община Свиленград, Община Монтана, Община Сандански, Община Доспат, Община Стара Загора, Община Враца, Община Варна, Община Луковит, Община Лом, Община Хаджидимово, Район Красно село при Столична община, Район Северен при Община Пловдив. Такива дейности са осъществени и в Министерството на здравеопазването, Държавната консолидационна компания, Басейнова дирекция Западнобеломорски регион – Благоевград към Министерството на околната среда и водите и други През 2021 година в дирекция „ Противодействие на корупцията” са получени по подготвеност 877 сигнала, по които са осъществени съответни дейности и инспекции.

Отнемане на нелегално добито имущество

За интервала от 2019 година до 2021 година КПКОНПИ е приела общо 666 решения за формиране на произвеждане за лишаване на нелегално добито имущество, с цена на исковете в размер на 1 460 174 464,77 лева, с препоръчано за поръчителство имущество в размер на 912 476 054,80 лева и със стойност на позволеното за поръчителство имущество в размер на 911 329 855,78 лева Към 31 декември 2021 година в Комисията има 5876 дейни инспекции за нелегално имущество, като са формирани 836 цивилен каузи с подобен предмет пред съдилищата в страната, с обща цена на исковете 3 887 170 139, 55 лв.. 25,72 % от делата са против лица, упрекнати за управление или присъединяване в проведени незаконни групи, а 21,05% - против обвинени за данъчни закононарушения.

Управление на обезпеченото имущество

През 2021 година КПКОНПИ е назначена за надзирател на 18 кг златни украшения на стойност 790 586,05 лева На Комисията са предадени за предпазване скъпи бумаги на стойност 1 396 800,00 лева, а общата стойност на вложените за предпазване парични средства по специфични банкови сметки е в размер на 1 933 335,02 лева Стойността на признатите за предпазване моторни транспортни средства е 449 100,00 лева, а общата стойност на имуществото, върху което са наложени обезпечителни ограничения, е в размер на 45 268 220,06 лева На Междуведомствения съвет към Министерство на финансите са изпратени влезнали в действие правосъдни актове след почетени искове на КПКОНПИ, съгласно които в интерес на страната са отнети 65 недвижими парцела, 197 моторни транспортни средства, дялове и акции от търговски сдружения, налични парични средства и други движимости.

Международното съдействие

Извършени общо 313 инспекции на имущество посредством каналите за продан на информация с интернационалните сътрудници. През миналата година КПКОНПИ е призната за непрекъснат член на Мрежата за честност (Network for Integrity) и за член на Европейската мрежа на органите за интегритет и сигнализиране на нередности (NEIWA). Подписани са Меморандуми за съдействие със сродни организации - Комисията за разрешаване на спор на ползи на Република Хърватия (CRCI), Националния орган за битка с корупцията на Република Италия (ANAC), Специализираната работа за следствие на Република Литва (STT) и други Продължава положителното съдействието и с Върховния орган за бистрота на публичния живот на Република Франция (HATVP), Агенцията за предварителна защита на корупцията на Република Черна гора, Агенцията за предварителна защита на корупцията на Република Сърбия, Национално антикорупционна бюро на Украйна, Антикорупционна организация на Косово и Агенцията за предварителна защита на корупцията и съгласуваност на битката с корупцията на Босна и Херцеговина.

На 16.12.2021 година e подписано Споразумение за съдействие сред Европейската прокуратура и КПКОНПИ. Споразумението цели да бъде интензивен процесът на съдействие и продан на информация, в границите на откритите пълномощия на двете институции. По силата на съглашението европейските делегирани прокурори разпореждат инспекции и дейности на дирекция „ Противодействие на корупцията “. КПКОНПИ ще дава на Европейската прокуратура цялостна информация за открити корупционни закононарушения. Освен в наказателното произвеждане, взаимоотношението ще се реализира и при отнемането на нелегално добито имущество. Европейската прокуратура ще уведомява КПКОНПИ посредством ръководителя й за всяко повдигнато обвиняване, което съгласно ЗПКОНПИ постанова образуването на имуществена инспекция. На органите на Комисията могат да се разпореждат и дейности по налагане на запори и възбрани, както и по ръководство на обезпеченото имущество. По силата на съглашението, европейските делегирани прокурори разпореждат инспекции на дирекция „ Противодействие на корупцията “ в КПКОНПИ.
Източник: lupa.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР