Главният прокурор на Република България Иван Гешев внесе в Конституционния

...
Главният прокурор на Република България Иван Гешев внесе в Конституционния
Коментари Харесай

Главният прокурор сезира Конституционния съд за бюджета на съдебната власт

Главният прокурор на Република България Иван Гешев внесе в Конституционния съд искане за оповестяване на противоконституционност на текстовете от Закона за държавния бюджет на Република България, определящи разноските за органите на правосъдната власт.

В настояването се показва, че правосъдната власт следва да разполага със средствата, нужни за естественото ѝ действие при съблюдаване на правилото за разделянето на управляващите и пълномощията им.

Бюджетните разноски за 2022 година за всички органи на правосъдната власт бяха понижени с близо 20 млн. лв.. по предложение на група народни представители.

От прокуратурата стимулират настояването с решение на Конституционният съд от 2015 година, съгласно което, че Конституцията планува категорично обособяването на независим бюджет на правосъдната власт като изискване за нейната самостоятелност и обикновено действие.

" Значителното понижаване на средствата в бюджета на прокуратурата и като цяло в бюджета на правосъдната власт неизбежно ще засегне ефикасното практикуване на нейните функционалности и ще докара до неспособност за пълноценно практикуване на пълномощията ѝ. Недопустимо е по този метод индиректно да се цели влияние по отношение на независимостта на органи на правосъдната власт и реализиране от страна на законодателната власт на цели, разнообразни от конституционно откритите, с неразбираеми претекстове за промени и преструктуриране. ", се показва в настояването до Конституционен съд.

В настояването не се оспорва суверенното право на Народното събрание при приемане на държавния бюджет да дефинира размера и изискванията за приемане на дотацията в бюджета на всички държавни органи. Това пълномощие обаче не следва да се упражнява по метод, по който посредством изцяло отказано или незадоволително финансиране съществено се затруднява или на практика блокира работата на конституционно открити държавни органи, допълват от прокуратурата.

Оттам показват, че държавното обвиняване не разполага със лични доходи, с които да компенсира понижения размер на бюджетните разноски. В актуалната финансова обстановка при сериозен растеж на цените на енергоносителите, забележителното понижаване на дотацията за прокуратурата може да има извънредно отрицателен резултат.

" Бюджет, който не обезпечава нужните средства за действие на правосъдната власт, нарушава разделянето на управляващите, тъй като една власт на процедура лимитира активността на друга, като не обезпечава в задоволителен размер нужните средства за обикновено реализиране на конституционните й пълномощия.

Финансово необезпеченият бюджет (чл.2, ал.2) основава заплаха от блокиране на активността на органи на правосъдната власт, води до неравнопоставеност на разграничените управляващи и опонира с откритата в главния закон самостоятелност на правосъдната власт и свързаната с нея автономия на бюджета й ", се показва още в настояването на основния прокурор до Конституционния съд.
Източник: bnt.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР