Главните цели и моменти на предложената реформа в Конституцията, както

...
Главните цели и моменти на предложената реформа в Конституцията, както
Коментари Харесай

Министър Славов представи пред ЕК реформите в Конституцията и „антикорупция“

Главните цели и моменти на препоръчаната промяна в Конституцията , както и на новия Закон за противопоставяне на корупцията – това е било показано по време на онлайн среща с представители на Европейската комисия /ЕК/ и по време на съвещание на Съвета за господство на правото, отдадено на ограниченията на българските институции в осъществяване на рекомендациите от IV годишен Доклад за върховенството на правото.

Съпредседатели на Съвета, който заседава в Министерството на правораздаването /МП/, са отрасловият министър Атанас Славов и представляващият Висшия правосъден съвет /ВСС/ Боян Магдалинчев . В него са се присъединили представители на изпълнителната и на правосъдната власт, съсловните организации на магистратите, Висшият адвокатски съвет, гражданският бранш. Това е първата следваща среща по Доклада за върховенството на правото в страните от Европейския съюз /ЕС/ за 2023 година, предстоят такива и с представителите на други страни-членки.

Министър Славов е благодарил на правосъдната власт за положителното партньорство и е показал, че тя е показана на най-високо равнище : ръководителите на висшите съдилища – Върховния касационен съд /ВКС/ и Върховния административен съд /ВАС/ Галина Захарова и Георги Чолаков , зам.-главният прокурор Мария Павлова , представляващият Висш съдебен съвет Боян Магдалинчев .

„ Партньорството сред другите управляващи е извънредно значимо за постигането на главната ни цел България да е демократична и правова страна “ , акцентира доцент доктор Славов.

Министърът на правораздаването е показал о сновните предлагани конституционни промени , свързани със правосъдната власт . Сред тях разделянето на Висш съдебен съвет и на Прокурорски съвет, другия метод за тяхното образуване и състав, съобразено както с функционалностите на съда и на прокуратурата, по този начин и с ред рекомендации, най-много на Венецианската комисия. Обърнато е било внимание на стеснените функционалности на основния прокурор , както и предлагания нов статут на правосъдния Инспекторат.

Министър Славов категорично е подчертал, че процесът по приемането на конституционните промени ще стартира след приемането на поисканото от него мнение на Венецианската комисия (Комисията за народна власт посредством право на СЕ), при започване на октомври.

При представянето на плана за антикорупционен закон , чието второ четене в Народното събрание следва през днешния ден, доцент доктор Славов е изтъкнал новите проверяващи функционалности на Комисията за противопоставяне на корупцията и за лишаване на нелегално добитото имущество /КПКОНПИ/, гарантирането на самостоятелност на нейните членове, в това число посредством основаването на номинационна комисия за предварителна оценка на претендентите.

Законът е разследване на уговорките на България , поети по Плана за възобновяване и резистентност и е бил показан от доцент доктор Славов като отговор на рекомендациите на Европейска комисия за по-ефективни следствия на корупция по високите етажи на властта. Комисията ще се произнесе по антикорупционната промяна в границите на второто искане за заплащане по Плана за възобновяване и резистентност. Също по този начин Европейска комисия ще следи от близко развиването на промяната в Годишния цикъл на върховенството на правото.

Боян Магдалинчев е предложил окончателните конституционни промени да бъдат съобразени с мнението на заинтригуваните институции и с практиката на Конституционния съд в България.

Сред ограниченията , подхванати от прокуратурата, зам.-главният прокурор Мария Павлова е показал плануваните засилени образования на проверяващите прокурори по корупционни закононарушения, актуализирането на методиките за тяхното следствие, предоставен разбор за превъзмогване на формализма в наказателния развой в осъществяване на решенията на Европейски съд по правата на човека по „ Колеви против България “ и „ Желязков против България “.

Председателят на Върховен касационен съд Галина Захарова е отчела водената от висшия съд статистика за делата за корупционни закононарушения, само че и казуса, че Върховен касационен съд няма по какъв начин да има взор върху всички сходни наказателни производства в цялата страна.

Председателят на Върховен административен съд Георги Чолаков е подчертал върху превъзмогването на забавите по обжалванията на състезания и уеднаквяването на правосъдната процедура, приоритизирането на делата за спор на ползи и други

Източник: iskra.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР